IDOS – Jak ho používat?

Vyznat se v jízdních řádech všech velkých měst v ČR může být leckdy oříšek. Hlavní město Praha je pak kategorií samou o sobě, neboť  kombinace metra, tramvají, autobusů a dalších meziměstských spojů je dosti matoucí. I proto existují internetové jízdní řády, jako je systém IDOS – jak tento propracovaný systém používat? Na to se Vám pokusíme odpovědět v dnešním článku.

Vyhledání spojení na IDOSu

Systém IDOS najdete ZDE a je přístupný jak normálně v prohlížeči, tak i skrze mobilní telefon (pakliže jste třeba přímo ve městě a potřebujete nutně spojení MHD). Jeho obsluha je přitom poměrně jednoduchá a dle našeho názoru ji zvládne úplně každý.

  1. Vyhledat spojení – Odkud a kam míříte
    • Jako první krok je nutné si zvolit správný jízdní řád – zde uděláte nejlépe, pokud si kliknete na záložku „Praha (bez vlaků). Budete tak mít na výběr ze všech stanic MHD a jen z Prahy. Následně je nutné vybrat, odkud chcete jet a kam. Pakliže nevíte přesné názvy stanic, nezoufejte. Svou polohu si můžete i jednoduše najít na mapě – stačí kliknout na oranžový nápis „Mapa“ vedle jednotlivých políček.
  2. Určit kudy a kdy chcete jet
    • Svou cestu si pak můžete dokonale naplánovat. Můžete si přidat množství průjezdních míst, či se třeba v trase omezit pouze na přímá spojení. To učiníte pouhým zaškrtnutím políček pod výběrem trasy. Nakonec už musíte zadat jen čas. Pokud hledáte spojení právě teď, nemusíte čas zadávat ručně – systém automaticky vyhledá nejbližší spojení.
  3. Vyhledejte spojení
    • Po kliknutí na oranžové tlačítko „HLEDAT“ Vám IDOS vygeneruje seznam možných spojů, které můžete využít. V rozpisu uvidíte i případné přestupy, jejich čas, a také celkový čas cesty a vzdálenost. Samozřejmostí je i cena.

Jak vyhledat autobusové spojení na IDOS?

  1. Přejděte na webovou stránku IDOSu: https://www.idos.cz/
  2. Vyberte možnost „Autobusy“ v horní části stránky.
  3. Do políček „Odkud“ a „Kam“ zadejte města nebo obce, ze kterých a do kterých chcete cestovat.
  4. Vyberte datum a čas odjezdu nebo příjezdu. Můžete také zvolit, zda chcete vyhledat spojení s přestupy nebo pouze nonstop spojení.
  5. Klikněte na tlačítko „Hledat spojení“.

Na další stránce se zobrazí seznam dostupných autobusových spojení. Můžete si vybrat nejvhodnější spojení a zobrazit podrobnosti o cestě, včetně trasy, přestupů a času cesty.

Jak vyhledat vlakové spojení na IDOS?

  1. Přejděte na webovou stránku IDOSu: https://www.idos.cz/
  2. Vyberte možnost „Vlaky“ v horní části stránky.
  3. Do políček „Odkud“ a „Kam“ zadejte města nebo obce, ze kterých a do kterých chcete cestovat.
  4. Vyberte datum a čas odjezdu nebo příjezdu. Můžete také zvolit, zda chcete vyhledat spojení s přestupy nebo pouze nonstop spojení.
  5. Klikněte na tlačítko „Hledat spojení“.

Na další stránce se zobrazí seznam dostupných vlakových spojení. Můžete si vybrat nejvhodnější spojení a zobrazit podrobnosti o cestě, včetně trasy, přestupů a času cesty. Můžete také zvolit, zda chcete zobrazit spojení pouze jedné společnosti nebo všech společností.

Pokud chcete zobrazit více možností spojení, můžete vybrat možnost „Zobrazit více variant“ nebo použít filtry v levém sloupci stránky, abyste mohli vybrat konkrétní vlaky nebo typy cestování (např. rychlíky, osobní vlaky atd.).

Jízdní řády IDOS v Praze

Chcete-li vyhledat jízdní řády IDOS v Praze, můžete navštívit webové stránky IDOS (https://www.idos.cz/) a zadat požadované informace do vyhledávacího políčka. Budete potřebovat zadat přestupní bod nebo stanici, kam chcete jet, a datum a čas, kdy chcete cestovat. Můžete také zvolit, zda chcete vyhledávat spoje autobusů, vlaků, MHD nebo letadel. Po zadání těchto informací vám IDOS zobrazí seznam spojů, které odpovídají vašemu vyhledávání, včetně informací o ceně, délce cesty a přestupech.

Jízdní řády v Brně

Jízdní řády v Brně jsou k dispozici na webových stránkách Dopravního podniku města Brna (DPMB). Můžete zde získat informace o spojích autobusů, tramvají, trolejbusů a vlaků, které jezdí v Brně a okolí. Kromě toho jsou zde také k dispozici mapy linek, plány zastávek a další užitečné informace pro cestování ve městě.

Chcete-li získat jízdní řády, můžete použít následující kroky:

  1. Přejděte na webové stránky DPMB (https://www.dpmb.cz/).
  2. Vyberte možnost „Jízdní řády“ v horní části stránky.
  3. Zadejte požadované informace, jako je místo odjezdu a příjezdu, datum a čas cesty.
  4. Klikněte na tlačítko „Hledat spojení“.
  5. Zobrazí se seznam spojů s potřebnými informacemi, jako je čas odjezdu, délka trasy a cena.

Můžete také použít aplikaci DPMB Mobil pro snadné získání jízdních řádů a informací o cestování ve městě Brně.

Jízdní řády v Ostravě

Jízdní řády jsou seznamy, které udávají, kdy a kde se autobusy, vlaky nebo tramvaje budou pohybovat. V Ostravě můžete najít jízdní řády na stránkách Dopravního podniku Ostrava (DPO). Tam můžete vyhledat jízdní řády pro jednotlivé linky a zjistit, kdy bude vlak nebo autobus zastavovat na konkrétní zastávce. Můžete také využít aplikaci pro chytré telefony, jako je například IDOS nebo MojeDPO, kde můžete vyhledat spojení mezi dvěma místy a získat informace o přestupech a časech odjezdů a příjezdů.

Pokud potřebujete cestovat po Ostravě MHD, můžete také využít informační systém DPO, který poskytuje aktuální informace o spojeních a odjezdech v reálném čase. Tento systém je k dispozici na vybraných zastávkách MHD, ve vlacích a autobusech, a také na webových stránkách a v aplikacích DPO.

Jízdní řády v Plzni

Pokud potřebujete najít informace o spojích veřejné dopravy v Plzni, existují pro to speciální nástroje. Jedním z nich je systém IDOS, Další užitečný zdroj informací o městské dopravě v Plzni poskytují Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) na svém webu jizdnirady.pmdp.cz. Tato platforma umožňuje vyhledávat spoje v rámci městské dopravy, včetně informací o odjezdech a zastávkách. Zde je také možné nalézt údaje o přímých spojích a spojích bez bariérových překážek.

Pokud chcete něco extra zkuste – Rozšířené hledání

Na závěr ještě dodáme, že pakliže si potřebujete naplánovat cestu do nejmenších detailů, můžete zvolit tzv. „rozšířené zadání“, kde si můžete naplánovat i čas na přestupy, požadované dopravní prostředky apod.

Doufáme, že vám taty informace pomohly. Pokud máte další otázky, neváhejte se zeptat.

Napsat komentář