17 Kvě

Metro New York – informace, jízdenky a mapa

New York už není jen název města, je to pojem, ikona… Město, ve kterém žije přes 8 milionu obyvatel a dalších 10 milionů v jeho těsné blízkosti, musí zajistit svým obyvatelům dopravu v rámci města a suburbanizovaných částí. To se této metropoli daří zejména díky skvěle propracovanému systému metra, na které se v dnešním článku zaměříme.

Obecné informace

Metro v New Yorku je jedno z nejrozsáhlejších a nejhustějších na celém světě. Na 26 linkách spojuje 422 stanic a denně vlakové soupravy přepraví přes 6 milionů cestujících. Stejně jako třeba tokijské metro, i New Yorská podzemka jezdí nepřerušovaně 24 hodin denně, i když jsou spoje mimo špičku samozřejmě méně četné.

Linky a mapa

Co se týče jednotlivých linek a stanic, metro je rozděleno do 26 linek, které propojují prakticky všechny části New Yorku (Bronx, Queens, Manhattan, Brooklyn). Většina linek je čistě lokálních a asi jen 8 linek je skutečně celo-městských – to znamená, že se pomocí nich dostanete z jednoho konce města na druhý, či pomocí ní můžete cestovat mezi jednotlivými lokálními linkami a ty využívat skrze přestupní stanice. Všechny linky jsou pak barevně označeny a není velký problém se mezi nimi orientovat, nicméně určitě se Vám bude hodit mapa.

Mapa New Yorského metra

New York – mapa metra ke stažení zdarma

Jak je to s jízdenkami?

Jízdné je v New Yorku řešeno tzv. Metro Card, které si můžete zakoupit v trafikách, nebo v automatech tomu přizpůsobených, jež se nalézají prakticky v každé stanici metra. Ty si pak musíte dobít určitým kreditem. Jedna jízda stojí skoro 3 dolary, a pokud jste sledovali i naše předchozí články, víte teď, že New Yorské metro je krapet dražší. Alternativou pak mohou být více denní jízdenky, které vyjdou také poměrně draho (týdenní za 30 dolarů), nicméně pakliže chcete z New Yorku vidět více a vyžadujete pohodlnou a neomezenou dopravu, více denní jízdenky jsou příjemným řešením.

Jak se vám líbil článek?