22 Dub

Metro v Amsterdamu – mapa, jízdné a doprava

Pokud se rozhodne pro cestování po Amsterodamu, rozhodně neuděláte chybu. Toto město je velmi oblíbenou turistickou destinací a my Vám pomůžeme s orientací v místní dopravě.

Pro začátek pár zajímavosti

Město je velmi oblíbeným turistickým cílem už jen proto, že je téměř celé ploché a všude se tak dá jít pěšky nebo jet na kole. Jedná se o největší a zároveň hlavní město Nizozemska, ale překvapivě zde nesídlí vláda a ani parlament.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Amsterdamu od 1900 Kč na noc

Metro v Amsterdamu

V Amsterdamu, podobně jako v každé velké evropské metropoli, se nachází podzemní systém železnic nazývaný metro. Linky metra jsou v současné době 4 a pátá linka je aktuálně ve výstavbě. Jsou značeny číslem a barvou.

  • Linka 50 – zelená – konečné stanice: Isolatorweg – Gein
  • Linka 51 – oranžová – Centraal Station – Westwijk 
  • Linka 52 (ve výstavbě) – modrá – Noord – Station Zuid
  • Linka 53 – červená – Centraal Station – Gaasperplas
  • Linka 54 – žlutá – Centraal Station – Gein

Jaké jsou další systémy metra kousek od Amsterdamu?

V blízkosti Amsterdamu se nacházejí další metra v Německu, Belgii a Nizozemsku, zejména ve městech jako Frankfurt, Bonn, Brusel a Antverpy.  Tyto města jsou relativně blízko Amsterdamu a nabízejí možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Mapa metra jednotlivých linek v Amsterdamu pro rok 2023

Plánek metra v Amsterdamu

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout 🙂

zdroj obrázků: wikipedia.cz – Alargule

Ceny jízdného

Jízdenky můžete zakoupit v každé stanici metra v automatech nebo osobně v tramvajích a autobusech. Jízdenky jsou pouze v podobě papírových čipových karet, se kterými musíte projít turnikety a to především v metru. V autobusech a tramvajích se karta přiloží u předních dveří na sken.

Druhy jízdenek

  • Hodinová jízdenka – cena 2,80 EUR
  • Denní jízdenka – cena 7,50 EUR
  • Dvoudenní jízdenka – cena 12 EUR
  • Třídenní jízdenka – cena 16,50 EUR
  • Čtyřdenní jízdenka – cena 21 EUR
  • Pětidenní jízdenka – cena 26 EUR
  • Šestidenní jízdenka – cena 29,50 EUR
  • Týdenní jízdenka – cena 32 EUR

Kde se ubytovat v Amsterdamu

Na Amsterdam vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Amsterdam již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jak se dostat metrem na letiště?

Amsterdamské letiště Schiphol v Amsterdamu zajišťuje leteckou dopravu do města. Nachází se pouhých 9 km jihovýchodně od města Haarlemmermeer. Toto je třetí nejrušnější letiště v celé Evropě a 14. nejrušnější na světě. Letiště bylo založeno jako vojenská letecká základna v roce 1916 a nyní slouží jako operační středisko pro nizozemskou leteckou společnost KLM.

Existuje několik způsobů, jak se na letiště dostat. Nejlepším způsobem je využití vlaku, který jede ze stanice letiště Schiphol. Odtud je možné zahájit výlet na nádraží Centraal prostřednictvím přímých vlaků Intercity, Intercity a Sprinters. Na metro se dostanete také autobusem číslo 397 a N97. Obdobně lze do Osdorpu dosáhnout autobusovými linkami 69, 194, 195 a N95. Linka 69 také spojuje Slotevaart a letiště, zatímco čtvrti Amsterdam-Zuid a Buitenvelder jsou spojeny linkou 341. Jihovýchodní část města známá jako Amsterdam-Zuidoost je spojena autobusovými linkami 300 a N30.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Amsterdamu od 1900 Kč na noc

Naše tipy
  • Je důležité si naplánovat výlety předem a podle toho zakoupit vstupenky. Je třeba mít na paměti, že většina vstupenek má časový limit, který je třeba dodržet.
  • Na rozdíl od jiných metropolí, jako jsou metropole v Německu, má amsterdamské metro turnikety pro vstup a výstup, ve kterých musí být vstupenky předloženy při vstupu i výstupu.
  • Přestože je jíst povolené, je třeba zajistit, abyste ostatní cestující jídlem nebo pitím neobtěžovali.
  • Vlaky jezdí opravdu načas, takže nemeškejte.
  • Naučte se alespoň pár nizozemských slov, abyste si orientaci v metru ulehčili.

Další druhy přepravy ve městě

Další možností, jak se přepravovat po městě jsou tramvaje, autobusy a kola. Co se týče autobusové dopravy, zaplatíte za jednorázovou jízdenku pro noční autobus 4,50 EUR a autobusových linek je několik set.

Tramvajová doprava

Tramvaje potkáte samozřejmě téměř všude, dnes je již 17 tramvajových linek.

Vlaková doprava

Nezapomeňme na vlakovou dopravu, u které jsou potřeba úplně jiné jízdenky. Vlakem se dostanete až přímo před letištní halu.

Jezděte taxíkem

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci Bolt, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se dostat do pohodlně z Prahy do Amstrdamu?

  1. Letecká doprava: Mezi Prahou a Amsterdamem létají pravidelné letecké spoje, které jsou obvykle nejrychlejší a nejpohodlnější možností cestování. Let trvá zhruba 1 hodinu a 15 minut a lze ho absolvovat s několika leteckými společnostmi, jako jsou například KLM, Czech Airlines nebo Ryanair.
  2. Autem: Cesta z Prahy do Amsterdamu autem trvá zhruba 8-10 hodin v závislosti na trase a použité dálnici. Můžete si půjčit auto nebo jet vlastním vozem.
  3. Vlakem: Amsterdam má velmi dobré vlakové spojení s Prahou, které je vhodné pro cestování s menšími dětmi nebo pro ty, kteří raději cestují pohodlně. Vlaky jsou vybavené společenskými místnostmi, restaurací a Wi-Fi. Cesta z Prahy do Amsterdamu vlakem trvá zhruba 10-12 hodin.
  4. Autobusem: Cestovat z Prahy do Amsterdamu můžete také autobusem. Trasa trvá obvykle kolem 12-14 hodin v závislosti na přestupech a zastávkách. Autobusy jsou většinou vybaveny pohodlnými sedadly a WC.

Závěr

Ať už se rozhodnete Amsterdam navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Amsterdamu od 1900 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Amsterdamu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Amsterdamu

  • Jaké druhy dopravy jsou k dispozici v Amsterdamu?
    • V Amsterdamu jsou k dispozici tramvaje, autobusy, metro, lodě a také samozřejmě kola, která jsou velmi oblíbená mezi místními i turisty.
  • Jaký je nejlepší způsob, jak se přepravovat po Amsterdamu?
    • Nejlepší způsob závisí na vašich preferencích a na tom, kam chcete jet. Pokud plánujete cestovat po centru města, nejlepší volbou jsou tramvaje nebo kola. Pokud se chcete dostat do vzdálenějších oblastí, může být metro nebo autobus rychlejší.
  • Jak funguje platba za dopravu v Amsterdamu?
    • V Amsterdamu je zaveden systém OV-chipkaart, což je elektronická karta podobná kreditní kartě, kterou musíte mít k dispozici při cestování v tramvajích, autobusech a metru. Karta se dobíjí penězi a při každé cestě se s ní musíte přiblížit k čtečce před vstupem do vozidla.
  • Kde mohu získat OV-chipkaart?
    • OV-chipkaart si můžete zakoupit na některých stanicích metra, na letišti Schiphol a v některých trafikách. Karta stojí 7,50 eur a musíte k ní přidat kredit.
  • Můžu používat svůj vlastní automobil v centru Amsterdamu?
    • Ano, můžete, ale doporučuje se používat svůj vlastní automobil pouze v případě, že se potřebujete dostat do oblasti mimo centrum města. V centru města je parkování velmi omezené a mnohdy velmi drahé.