31 Říj

Metro v Budapešti – mapa, jízdné, doprava

Jestliže se chystáte si udělat výlet, například do hlavního města Maďarska do Budapešti, ale nejste tak ještě úplně seznámeni s jejich dopravou, trochu Vám připomůžeme. Konkrétně se budeme bavit o městské hromadné dopravě metra. Za kolik jsou běžné jízdné a co od takovéto dopravy můžete očekávat.

Rozkvetlá historie

Pokud Vás zajímá historie, máte tu o ní několik informací. Zdá se, že zrovna v Budapešti předpovídali budoucnost. Dříve se totiž v prostorách metra projížděli dřevěné vozy, které měli sloužit jako tramvaje. Jeden z vozů je možné si prohlédnout v budapešťském muzeu metra. Ve většině stanicích na Vás dýchne historie tak, že to postřehne i ten, kterého historie opravdu nezajímá. První úsek metra byl otevřen v roce 1896.

Mapa tras

Nynější trasy metra tvoří 4 linky. Smozřejmě, že trasy jsou také rozlišovány barvami, aby se v nich člověk aspoň trochu vyznal (žlutá, červená, modrá a zelená). Právě všechny čtyři linky se protínají v jedné jediné přestupní stanici. Díky tomu, že stále obsluhují staré sovětské vozy, je příjezd metra velice hlučný. Mapy tras je možné si vytisknout už z internetu, než do Maďarska vyrazíte, či je zdarma získat v infocentrech v okolí metra. Jestliže spoléháte na to, že Vám srozumitelně ohlásí v jaké stanici se nacházíte, máte smůlu. Nejlepší možností jak se informovat o tom, kam se vůz chystá nebo kde stojí, je se podívat z oken na názvy stanic.

 

Mapa k vytisknutí

Mapa k vytisknutí

Kolik platit za jízdenky a kde je lze sehnat?

Budapešť je v jedné tarifní zóně. Máte možnost si zakoupit různé druhy jízdenek – jednorázová, přestupní, blok 10 lístků, 24 hodinová jízdenka – v kase Vám napíší řesný čas. Blok 10 lístků se Vám rozhodně vyplatí o moc více než jedna jednorázová. V každém vozidle je dáno, že si přesně uvnitř musíte jízdenku „přecvaknout“. Lístky si můžete zakoupit v trafikách či kasách místního dopravního podniku.

Věříme, že Vás tento článek o Metru v Budapešti zaujal, podal příslušné informace a pomohl s lepší orieantací do budoucna. Pokud máte nějaké další informace v tomto směru, neváhejte a napiště je do komentárů pod článkem.

Jak se vám líbil článek?