20 Čvn

Metro v Istambulu – mapa, jízdné, doprava

Turecko, kandidát na přijetí do EU, se může pyšnit hned několika velkými městy, které svým významem převyšují i hranice státu. Jedním z těchto měst je i Istanbul, největší město Turecka, které se může pyšnit více než 13 miliony obyvatel. Aby se taková masa lidí mohla každý den pohodlně dopravovat do zaměstnání a do škol, i zde funguje metro – a právě o něm bude dnešní článek.

4 linky a rozvinuté metro

Kdo by čekal v Istanbulu nějakou malou podzemku a zastaralé soupravy, byl by na omylu. Právě naopak – jedná se o poměrně moderní systém železnic, který se dělí do celkem 4 linek (a 5. se v současné době buduje). Každá z nich má označení M a příslušnou číslici a barvu. Přehlednou mapu metra najdete.

Mapa istambulského metra

Jednorázové žetony

Co se týče jízdenek, fungují zde ve formě žetonů, které si můžete koupit za 4 TRY (turecká lira – +/- 10 Kč). Tento žeton platí pro jednu jízdu, nezávisle na tom, kam přesně jedete. Jakmile z vlaku vystoupíte, je nutné si koupit nový žeton – proto se vyplatí si naplánovat cestu tak, aby byla co nejkratší a co možná s nejmenším počtem přestupů.

Instanbulkart

Alternativou může být tzv. Istanbulkart, jež funguje jako jakási čipová peněženka. Dá se pořídit asi za 6 TRY v trafikách, nebo na letišti v automatu za 10 TRY. Karta se nabije penězi, které se pak vždy odčítají při každé jízdě metrem, autobusem, trajektem atd. Při vstupu do metra se jednoduše přiloží u turniketu a následně se odečte určitá částka. Velkou výhodou je fakt, že karta je přenositelná – to v praxi znamená, že na jednu kartu může jet větší počet lidí, nicméně každý ji musí projet zmíněným turniketem.

Na závěr dodáme, že MHD v Instanbulu je natolik rozvinutá a komplikovaná, že je prakticky nemožné poskytnout všechny informace (které se navíc neustále mění). Proto ještě před cestou kontaktujte nějakou CK za bližšími informacemi, nebo nejlépe turecký konzulát/ambasádu v ČR.

Jak se vám líbil článek?