21 Říj

Metro v Kodani – mapa, jízdné a doprava

Přemýšlíte, kam vyrazit ve volných dnech se svojí milovanou rodinou? Máme pro Vás tip na překrásné městečko s báječnou atmosférou na každém kroku. Město leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně i na ostrově Amager. Aktuální počet obyvatel ve městě přesahuje hranici 0,5 milionu lidí.

Jak mnozí jistě již tušíte, tak dnes e budeme bavit o Kodani. Jelikož jsou naše webové stránky věnované hlavně dopravě, tak se opět dozvíte, jak se v tomto městě pohybovat.

Kodaň – Copenhagen – město plné historie

Kodaň je velice klidné město nacházející se na severu Evropy. Je známe především pro svojí bohatou historii, památky a královský palác, kde sídlí dánská královna.

Co zde stojí k vidění?

  • Náměstí Kongens Nytorv
  • Renesanční zámek Rosenborg
  • Zábavní park Tivoli
  • Pevnost Kastellet
  • Bronzová socha malé mořské víly

Metro v Kodani

Páteřní síť  městské dopravy je tvořena metrem, autobusy, příměstskými vlaky (tzv. S-train) a loděmi.

Metro v Kodani není zas tolik rozvinuté, jako v ostatních evropských metropolích. Zato se, ale řadí mezi ty nejmodernější. Symbolem metra je tmavočervené M stojící nad podstavci. Příjemné pro cestující je, že kodaňské metro jezdí i v noci, a to celý týden.

Linky

Kodaňské metro obsahuje 2 linky (M1 a M2), které se barevně odlišují. Rozlišují se i linky, které jsou pouze okružní M3 a M4. Linka M1 je má zelenou barvu, která začíná stanicí ve stanici ve Vaniose a končí ve Vestarmageru. Linka M2 je barvy žluté a její cesta má počátek stejně jako linka M1, ale končí ve stanici Lufthavnen.

Plánek jednotlivých tras

Plánek kodaňského metra

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout 🙂

Cena jízdného

Cena se určuje dle zóny, kterou budete projíždět. Pokud se budete pohybovat v centru Kodani, budete využívat zóny jen dvě.

Druhy jízdenek

  • Jednorázová celodenní jízdenka 24 DKK – cca 90 Kč
  • Jízdenka na 10 jízd 140 DKK – cca 508 Kč

Lístky můžete zakoupit v různých automatech posázených po stanicích metra, ve stáncích nebo u řidiče autobusu.

Pro Vás, jako turisty se spíše vyplatí časově omezená jízdenka jménem City Pass.

Další dostupné druhy dopravy
Ferry

Zvláštním názvem je pojmenován dopravní prostředek Ferry. Jedná se o vodní autobusy ve žluté barvě a můžete jimi projíždět po Kodaňském přístavu. Platí v nich jízdenka integrované městské dopravy, přesněji Copenhagen Card.

Jízdenku si zakupte raději jinde než u řidiče. Cena jízdenky u řidiče je vyšší než klasická cena jízdenky.

Taxi

V Dánsku je zatím poměrně bezpečno a žije tam spousta slušných lidí. Vyjímkou nejsou ani tamní taxikáři, kteří Vás na rozdíl od těch pražských neošidí. Níže jsme uvedli pár taxi společností, které doporučujeme.

Jízdní kola

Jízdní kola se zde využívají opravdu hodně a tudíž by nebyl vůbec špatný nápad, kdybyste si ho vypůjčili a Kodaň si projeli s nohama v pedálech.

Doufáme, že si výlet v Kodani užijete a pokud pořídíte nějaké hezké fotky, tak nám je pošlete do komentářů.

5 (100%) 1 vote