23 Čvn

Metro v Kyjevě – Mapa, jízdné a doprava

Vítejte u dalšího z našich článků o dopravě ve světě. Dnes se hodláme zabývat dopravou v Kyjevě. Konkrétně tím, jak je to hlavně s metrem a autobusy. Přesně Vám prozradíme, kolik si vzít na jízdné, jaké jsou zde linky a pár zajímavostí o Kyjevě samotném.

Zajímavosti o městě

Jak už nadpis napovídá, jedná se o hlavní a největší město Ukrajiny a jinak je známo také jako „matka ruských měst“. Toto město je dopravní křižovatkou a centrem elektrotechnického průmyslu. Leží na řece Dněpr v severní části země. Už jen při pouhém pohled na město na Vás dýchne bohatá historie, krásné okolí a nazdobené domy.

  • Téměř 80 % obyvatel Ukrajiny nikdy nebylo v zahraničí!
  • Ne my, ale Ukrajina je zeměpisným středem Evropy.
  • Pokud byste si podobně jako my tipli, že nejnavštěvovanější McDonaldy jsou v USA tak byste se spletli. Mezi prvních pět nejvíce navštěvovaných McDonaldů na světě se každý rok zařadí i ten v centru Kyjeva.
  • Souřadnice: 50° 27′ SŠ, 30° 31′ VD
  • Jedná se o kolébku křesťanství v této oblasti, proto zde najdeme mnoho starodávných kostelů a katedrál. Asi nejznámější je katedrála svaté Sofie, která je zapsána i na seznamu světového dědictví UNESCO.
  • Za úplné centrum Kyjeva se považuje Majdan Nezaležnosti  nebo-li Náměstí  nezávislosti.

Hlavní náměstí Kyjeva - Maidan

Metro v Kyjevě

Metro v Kyjevě funguje už od roku 1960 a je zároveň páteří celé městské hromadné dopravy. Metra jsou pod zemí o něco více hluboko než-li u nás. Nejníže uložená stanice metra je v hloubce 105m! U nás je metro v nejhlubším bodě pouze 40m pod povrchem a to na národní třídě.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout :)

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout 🙂

Jednotlivé linky

Co se týče linek metra, jsou odlišeny barvami a navíc i číslicemi, údajně barevné rozlišení nebylo dostačující.

  • Linka 1 – červená – Svjatošinsko-Brovarska – konečné stanice Lisova –Akademmistečko,
  • Linka 2 – modrá – Kurenivsko-Červonoarmijska – konečné stanice Ipodrom – Herojiv Dnipra,
  • Linka 3 – zelená – Syrecko-Pečerska – konečné stanice Syrec – Červonyj Chutir.

V takovémto systému by se dnes přehlédl už jen málokdo.

Cena jízdného

Možná se s tímto systémem budete setkávat poměrně často v jiných zemích – jako například v Malajsii a jeho hlavním městě Kuala Lumpur. Místo lístků platíte žetony, které  vhodíte do turniketů a můžete si vesele jezdit.

Žetony na kyjevské metro

Pozor! Rovnou zapomeňte na celodenní jízdenku! Na kyjevské metro se prostě nedá koupit – neexistuje.

Ceny jízdného Vás však potěší o něco více. Za jeden žeton zaplatíte 4 UAH, což u nás jsou přibližně 4 Kč. Žetony si lze koupit na každé stanici metra buď v automatech, nebo ve stáncích, také jsou barevně odlišeny.

Doprava

Zaměřme se však na další možnosti dopravy. Možná Vás moc nepotěšíme, ale toto město trpí opravdu v mnoha případech hustými zácpami. Tudíž využívání metra je asi ten nejlepší způsob.

Taxi

I když se může z medií zdát, že situace na Ukrajině je situace krajně vyhrocená a místní lidé jsou v revoluční náladě, tak to tak opravdu není. V Kyjevě je klid a tak se nemusíte bát žádných únosů. Takže taxíky klidně používejte! Přidáváme sem 3 nejlepší taxi služby, které v místě působí.

Stáhněte si UBER a jezděte levně

Autobusová doprava

Jedním z dalších dopravních prostředků je právě trolejbus, autobus nebo mikrobus. Jízdenky je možné zakoupit přímo ve vozidle. To samé platí pro tramvaje, ale ty už zde tolik nepotkáte. Několik tramvajových tratí se totiž bohužel zrušilo.

Vlaková doprava

Jako další je tu železnice. Vyžívá se především v odlehlejších částech města a konají okružní jízdy pro turisty.

Lanová dráha

Poslední Vám představíme pozemní lanovou dráhu. Spíš než o způsob dopravy se jedná o turistickou atrakci. Za jednu jízdu zaplatíte jen 1,50 UAH.

Doufáme, že se Vám dnešní článek líbil! Pokud ano, tak ho třeba sdílejte se svými přáteli na sociálních sítích 🙂

5 (100%) 4 votes

2 thoughts on “Metro v Kyjevě – Mapa, jízdné a doprava

  1. Prosinec 2016 nyní jeden žeton na metro stojí 4 UAH, což je přibližně 4 Kč.

Comments are closed.