16 Bře

Metro v Lisabonu – Mapa, jízdné doprava

Koho láká cestování a celkově rád zkoumá nové kultury či prostředí, tak dnešní článek by Vám mohl padnout do noty. Budeme se totiž zmiňovat o Lisabonu, povíme si o některých zajímavost a jakou dopravou se lze v Lisabonu pohybovat.

Zajímavosti o Lisabonu

Nejdříve, abyste věděli o jakou zemi a město se jedná, jsme si připravili několik zajímavostí. Lisabon je největším a zároveň hlavním městem Portugalska. Nejenže má přes půl miliónu obyvatel, ale v jeho okolí žije více než 3 000 000 obyvatel. Podobně jako všechna hlavní města má i Lisabon svá turistická lákadla jako jsou Klášter v Belému, Belémskou věž a co se týče dopravy, využívají i místních historických tramvají, které projíždí malebnými uličkami tohoto překrásného města.

Metro v Lisabonu

Možná se budete divit, ale páteř veřejné dopravy tvoří 4 linky metra. Linky jsou odlišeny různými barvami a symboly.

Linky

  1. Modrý racek
  2. Červený kompas
  3. Zelená loďka
  4. Žlutá květina

Je to poněkud nevšední, ale má to rozhodně své specifické kouzlo. Jednotlivé stanice jsou zdobeny barevnými kachličkami, ale ne všechny.

V jaké době můžete metro zastihnout?

V provozu je od 6:30 do 1:00. Pokud byste si s čímkoliv nevěděli rady, pomůžou Vám velice spolehlivá info-centra ve vestibulech i na nástupištích.

Mapa metra

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout :)

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout 🙂

Jízdné

Dobré je se informovat i o cenách jízdenek, abyste věděli, kolik si s sebou připravit peněz. Jízdenky se od sebe velmi liší, když si vezmeme v potaz to, že jsou tu autobusy, tramvaje a metro.

Nejvýhodnější možností pro cestování je karta Viva viagem card. Zakoupíte ji poměrně levně a to za 0,50 EUR. Je možné na ni v automatech dobíjet různé druhy jízdenek městské hromadné dopravy. Její platnost je jeden rok, takže nemusíte mít strach z toho, že její platnost okamžitě po měsíci vyprší.

Jak je to ale s jednotlivými jízdenkami?

Kupříkladu jednorázový lístek do metra Vás přijde na 1,25 EUR a lístek na 24h stojí až 5 EUR.

Doprava

Jak už jme zmínili, po Lisabonu se cestuje i jiným způsobem než metrem. Cestovat můžete autobusem, tramvají a nebo lanovkami. V centru Lisabonu můžete najít pozemní lanovky, které se považují v podstatě za turistické atrakce.

Taxi služby

No samozřejmě ne za každé situace Vám bude hromadná doprava vyhovovat. Někdy je taky potřeba využít taxi služeb! My jsme se rozhodli, že Vám zde pár spolehlivých taxi služeb uvedeme.

Doufáme, že se Vám dnešní článek líbil a pomohl Vám :). Pokud máte jakýkoliv dotaz, tak nám ho napište do komentářů.

Jak se vám líbil článek?