1 Srp

Metro v Madridu – mapa, jízdné, doprava

Chystáte se na dovolenou do Španělska? Pak Vaší cílovou destinací určitě bude i Madrid, hlavní město Španělska. A pokud se chcete po Madridu pohybovat rychle a levně, není asi jiné alternativy, než je metro.

Trocha historie

Madridské metro je jedno z nejstarších a největších v Evropě. Jeho první linka byla otevřena již roku 1919, nicméně od té doby se samozřejmě metro velmi zmodernizovalo a rozrostlo. V současné době se může pyšnit celkovou délkou 227km a přes 200 stanic, z nichž mnohé jsou přestupní.

Mapa

Nynější síť metra se rozprostírá na celkem 12 linkách, které jsou různě barevně odlišeny. Mapu si lze obstarat jak v prostorách letiště po příletu do Madridu, tak i v některých vestibulech stanic. Zároveň je naleznete na stěnách všech stanic a podobně jako v Praze i ve všech vozech a soupravách. Pokud chcete být přeci jenom připraveni, můžete si ji zdarma stáhnout a vytisknout.

Mapa madritského metra

Mapa madritského metra

 

Jízdné

Madridské metro je známé i proto, že je poměrně levné – na rozdíl od Paříže, či Londýna. Jízdenky si lze zakoupit v jakékoliv stanici metra ve vyznačených automatech. Jízdenka není nikterak časově omezená – zkrátka jí označíte a platí tak dlouho, dokud z prostoru metra nevystoupíte. Koupit si lze jak jízdenku jednorázovou (billete sencillo), tak i sadu 10 jízdenek (metrobús), jež se hodí právě zejména pro turisty. Ceny jsou pak velmi proměnlivé, avšak doprava metrem je zde stále zdaleka nejlevnější.

Rady a tipy

Pakliže se rozhodnete vycestovat i do nějakého toho madridského baru, mějte na paměti, že poslední souprava metra jede v půl 2 ráno. Naopak první vyráží z depa v 6 ráno. Pozor si také dávejte na kapesní krádeže, které jsou zde poměrně běžné… To ale platí i pro veřejné a přeplněné prostory u památek apod.

4.3 (86.67%) 3 votes