27 Kvě

Metro v Pažíři – mapa, jízdné a doprava

Paříž je jednou z předních evropských metropolí, kam jezdí turisté z celého světa. Kromě 2 milionů stálých obyvatel tak pařížské metro musí zvládat přepravit i statisíce turistů měsíčně, což dělá z francouzské podzemky jeden z největších a nejvytíženějších systémů metra na světě.My jsme se dnes na tuto unikátní „stavbu“ zaměřili více a chceme se s Vámi podělit o pár zajímavých informací.

Pařížské metro má 16 linek

Pařížské metro se skládá ze sítě tunelů a stanic, které se začaly budovat už v roce 1900 – jedná se tedy o jedno z nejstarších systémů metra na světě. V současné době má délku kolem 213km a přes 300 stanic, které se rozprostírají na celkem 16 linkách. Ty jsou barevně rozlišené, nicméně i tak pro Vás bude ze začátku problém se v nich přehledně orientovat. Pokud ale budete pozorně sledovat mapu a plánek, je doprava tímto způsobem jednoduší, než třeba pěšky, na kole, nebo snad automobilem.Vyhnete se dopravním špičkám, všudypřítomným jednosměrkám, kruhovým objezdům atd.

Mapa pařížského metra

Turistické jízdné

Co se týče jízdného, je k dispozici turistické jízdné, které je rozděleno na 2 kategoriecentrum a centrum + předměstí. Podle toho se pak odvíjí i cena jízdenky, ale také možnosti, jaké máte při dopravě po Paříži. Pokud se třeba budete chtít podívat do Versailles, nebo snad rovnou odjet na letiště, musíte mít jízdenku pro centrum + předměstí. Jednorázová Vás vyjde na zhruba 7 euro, celodenní pak asi na 22 euro.

Metro = spojnice všeho

Na závěr ještě doplníme, že vstupy do metra jsou velmi často architektonicky velmi zajímavé a zdobené. Není tak vůbec žádný problém je najít. Rovněž, pokud chcete cestovat do odlehlejších částí Paříže, nebo dále do Francie, mějte na paměti, že pařížské metro je součástí velkého systémů MHD, na který navazují i vnitrostátní dálkové autobusy, železnice a další. Metro pak slouží jako jedna velká spojnice, kterou se dostanete na tyto další „body přestupu“.

Jak se vám líbil článek?