12 Čvn

Metro v Římě – mapa, jízdné, informace

Itálie je cílovou destinací každý rok tisíce Čechů, kteří sem cestují nejen za plážemi a památky, ale i za vědomostmi. Kdo už někdy v Římě byl, asi ví, že orientovat se ve městě plném turistů je leckdy poněkud oříšek a dopravit se svépomocí z jednoho konce Říma na druhý, to už chce nějaký ten orientační smysl. My jsme se dnes rozhodli Vám trochu pomoci a zaměřit se na metro.

Památky blokují stavbu nových tras metra

Metro v Římě je na rozdíl od ostatních evropských velko-metropolí poměrně malé a málo rozvinuté. Asi největší zásluhu na tomto nešvaru mají desítky různých vykopávek a historických památek, které stavbě metra dělají permanentní stopku. Neustále se tak hledají způsoby, jak památky ochránit a kudy vést úseky metra.

3 linky + mapa

Římské metro má tak pouze 3 linky, jejichž celková délka činí jen něco kolem 50 km. Linka A vede ze stanice Anagnina do Cornelia Battistini. Linka B z Rebibbia do Laurentina a Linka C z Parco di Centocelle do Monte Compatri/Pantano. Zajímavostí je i počet přestupních stanic – je pouze jedna jediná, a to stanice Termini, odkud se můžete rovněž dostat i na vlakové nádraží. Kompletní mapu římského metra lze prohlédnou u nás a je možnost si jí i stáhnout do počítače či telefonu. Plánek tras římského metra

Jízdné

Co se týče jízdného, na výběr je z celkem 3 různých jízdenek.

  • Jízdenka s označením BIT platí na 100 minut, je přestupní a můžete s ní i do všech autobusů, tramvají apod. Její cena je 1,50 Euro
  • Jízdenka BIG je rovněž přestupní a platí 24 hodin od označení a stojí 6 Euro.
  • Jízdenka BTI je určena zejména pro turisty, neboť platí 3 dny a její cena je 16,50 Euro.

Děti do 10 let mají dopravu zcela zdarma. Jízdenky se označují v turniketech při vstupu i při výstupu z metra.

Na závěr ještě doplníme malou radu – dávejte si v metru velký pozor na kapsáře, kteří využijí každé malé příležitosti ke krádeži.

 

Jak se vám líbil článek?