21 Říj

Metro v Tbilisi – mapa, jízdné a doprava

Velmi zajímavou destinací pro cestování a příjemně strávené prázdniny je Tbilisi. Jedná se o hlavní město Gruzie (pro historiky známe také jako Georgie) a pokud se chystáte cestovat po městě jinak než autem, rozhodně jste k nám zavítali správně. Toto město je proslulé svou opravdu hustou dopravou a chce to možná v tomto směru i trochu odvahy.

Základní Informace o Tbilisi

Jak už jsme se zmínili, jedná se o hlavní město Gruzie, kterým protéká řeka Kura. Toto město má 1,345 milionů obyvatel a číslo neustále roste. Platí se zde jak eury, tak i americkými dolary. Oficiální měnou je zde ale gruzínské lari a nejlépe uděláte, když si směníte na místních tržištích, kde bývá nejlepší kurz.

Gruzie odděluje severně Rusko od jižních států jako jsou: Turecko, Ázerbajdžán a Arménie. Můžete tu narazit na nebývale mnoho nových staveb, které Vás překvapí svou moderností.

Metro v Tbilisi

Co se týče dopravy, obraťme se nejdříve na nejjednodušší způsob dopravy a tím je právě metro. Metro v Tbilisi má 2 linky, které jsou od sebe barevně rozlišeny – červeně a modře.

Na červené lince narazíte na 14 stanic, které se nacházejí v důležitých turistických oblastech. Modrá linka obsahuje pouze 7 stanic včetně přestupních. Opravdovou zajímavostí je, že než budete nastupovat do metra, musíte nejdříve projít turnikety a to rovnou na stanici.

Plánek metra v Tbilisi

Metro v Tbilisi

Cena jízdného

Poradíme Vám, jak při cestování hromadnou dopravou ušetřit co nejvíce. Pokud budete cestovat opravdu často, což předpokládáme že ano, tak si kupte čipovou kartu Metromani.

Můžete ji využít i pro cestování autobusem. Kartu zakoupíte na každé zastávce metra za 2 GEL, musíte si tam však dobít libovolnou částku, za kterou budete moci jezdit. Dobíjet si ji můžete i formou jakých si Pay boxů, které jsou rozmístěny téměř po celém městě. S touto kartou si zaplatíte jízdenku za stejnou částku, jako kdybyste si ji platili bez karty a to za 0,50 GEL, ale můžete jezdit mnohem déle (90 minut).

Další možnosti dopravy
Autobusová doprava

Rozhodnete-li se cestovat jinak než metrem, ale nevíte čím? Další jsou tu autobusy, o kterých jsme se již krátce zmínili. Platba jízdenek je možná čipovou kartou nebo využijete automat v autobuse, kam vhodíte mince a vyjede Vám lístek.

Maršrůty

Jedná se o minibusy, které vhodně doplňují autobusovou síť a využívají spíše vedlejší než hlavní autobusové cesty.

Taxi

Další možností je tu Taxi služba, která je po městě velmi rozšířena. Zaplatíte za něj však 3 – 5 GEL a cenu si musíte dohodnout předem. My Vám však doporučujeme hlavně využít aplikaci UBER.

Užijte si Tbilisi a pamatujte! Cestujte, ale hlavně bezpečně 🙂

Jak se vám líbil článek?