17 Kvě

Metro Vídeň – informace, jízdenky a mapa

Prakticky každé velké evropské město, které chce zajistit svým obyvatelům dostatečně rychlý a pohodlný způsob dopravy, musí myslet na metro. To si uvědomovali už naše předchůdci před více než 100 lety, nicméně stanice a linky se stavěly a neustále staví i dnes – příkladem budiž Vídeň, hlavní město Rakouska.

Obecné informace

Metro ve Vídni dostávalo svůj nynější ráz až v druhé polovině 20. století, kdy se otevřela většina dnešních tras. V současné době má tak metro ve Vídni 5 linek a na 90 stanic. Denně se jím přepraví statisíce lidí za prací i za kulturou, přičemž metro mohou využívat v době od 5:00 ráno do 0:30 v noci. Svou intenzitou jednotlivých spojů hodně připomíná naší, pražskou obdobu metra.

Linky a mapa metra

Jak už jsme uvedli, vídeňské metro má celkem 5 linek – U1 až U6. Jediná linka U5 chybí, a to sice protože plány na tuto linku pokaždé zkolabovaly. Všechny linky jsou, podobně, jako jinde ve světě, označeny barevně a není problém se v nich orientovat. Trasy metra jsou navržené tak, aby spojovali celé centrum a zároveň i okrajové čtvrti Vídně, což oceníte zejména Vy, jakožto turisté. Každá z linek má pak alespoň 3 přestupní stanice, čili z jednoho konce města na druhý se můžete dostat opravdu rychle.

Vídeňské metro - mapa

Mapa zdarma ke stažení

Jízdné

Co se týče jízdného, vídeňské metro nabízí jak jednotlivé jízdenky na jednu jízdu, tak i více denní, přestupní jízdenky. Cena jedné nepřestupní jízdenky stojí 1,8 Euro. Pokud tedy zůstáváte ve Vídni déle, možná by se Vám hodila přestupní, 72 – hodinová jízdenka. Ta stojí 13,60 Euro. Všechny typy jízdného pak můžete dostat v trafikách, nebo ve vestibulech většiny stanic, kde jsou k tomu určené automaty a kontaktní místa dopravního podniku.

Vienna-Card

Alternativou pak může být tzv. Vienna-Card, který Vám umožní jak jízdu na 72 hodin, tak i zlevněný vstup na kulturní místa Vídně. Cena karty činí necelých 19 Euro.

5 (100%) 1 vote