Stanice metra na trase A

Trasa metra A vede ze severozápadu na východ a její barva je zelená. Na trase je 17 stanic a celková délka linky činí 17,13 km. Vlaková souprava jí ze stanice Depo Hostivař do stanice Nemocnice Motol projede za necelých 30 minut. Výstavba první části trasy A započala v roce 1973 a otevřena byla o 5 let později.

Nejprve byl otevřen pouze úsek (I.A), který vedl mezi stanicemi Dejvická a Náměstí míru a na délku měl pouze 4,7 km. Zároveň to bylo první metro, které spojovalo oba břehy Prahy.

Seznam všech stanic na trase A

Název stanice Bezbariérový přístup Přestup na linku
Nemocnice Motol ANO
Petřiny ANO
Nádraží Veleslavín ANO
Bořislavka ANO
Dejvická ANO
Hradčanská
Malostranská
Staroměstská
Můstek  B
Muzeum ANO  C
Náměstí Míru
Jiřího z Poděbrad
Flora
Želivského
Strašnická ANO
Skalka ANO
Depo Hostivař ANO

Jízdní řady linky A naleznete – ZDE

Interiéry stanic

Když budete stát na nástupišti některé ze stanic, tak zjistíte, že je vyvedena exkluzivně a nadčasově. I po tolika letech od výstavby působí svěže a moderně. Je to především díky propracovanému nastavení světelných zdrojů v kombinaci s použitými materiály obkladů. Každá stanice má unikátní barvu, aby byla dobře odlišitelná od těch ostatních.

Základní barva obkladů je Champagne a mají kulatý tvar. Obklady jsou vyrobeny z vysoce odolného hliníku.  Za designem stanic linky A stojí Jaroslav Otruba. Kromě hliníku, který byl užit na strop střední lodě a stěny za kolejištěm, byly užity na stropy bočních lodí dekorativní druhy kamene, jako je například mramor nebo žula.

 

5 (100%) 2 votes

Napsat komentář