Stanice metra na trase C

Trasa C vede ze severu na jih Prahy a na obou koncích se stačí postupně k východu. Její barva je na všech pláncích a mapách vždy červená. Na trase se nachází celkově 20 stanic a celková délka linky činí 22,41 km. Vlaková souprava jí ze stanice Háje do stanice Letňany projede za 36 minut. Je to nejstarší a zároveň nejvytíženější linka z celé sítě pražského metra. Ve špičce přepraví až 26 900 osob za hodinu. V úseku mezi stanicemi I.P. Pavlova a stanicí Vyšehrad je přepraveno až na 270 000 osob za den! V největší špičce je na trati přítomno až 42 vlakových souprav zároveň. Výstavba první části trasy C započala v roce 1966 a otevřena byla o 8 let později.

Stanice na trase C

Název stanice Bezbariérový přístup Přestup na linku
Letňany ANO
Prosek ANO
Střížkov ANO
Ládví ANO
Kobylisy ANO
Nádraží Holešovice ANO
Vltavská ANO
Florenc ANO B
Hlavní nádraží ANO
Muzeum ANO  A
I. P. Pavlova
Vyšehrad ANO
Pražského povstání
Pankrác ANO
Budějovická
Kačerov
Roztyly ANO
Chodov ANO
Opatov ANO
Háje ANO

 

Jízdní řady linky C naleznete – ZDE

Rekonstrukce stanic

Jelikož stanice na lince C jsou vůbec nejstaršími stanicemi v celé síti pražského metra, tak již neodpovídají moderním požadavkům dnešní doby. Po povodních v roce 2002 došlo k definitivnímu rozhodnutí stanice zrekonstruovat.

Rekonstrukce jsou a byly prováděny co nejšetrněji, aby došlo k zachování původního stavu interiéru obohacenému o moderní prvky. Byl přidána například jiná výkonnější svítidla. Dochází k postupné obměně poničeného mramorového obložení stěn. Došlo také k budování bezbariérových přístupů do stanic a linka by se, až na 4 stanice, dala označit za bezbariérovou.

 

5 (100%) 1 vote