IDOS – Jak ho používat?

Vyznat se v jízdních řádech všech velkých měst v ČR může být leckdy oříšek. Hlavní město Praha je pak kategorií samou o sobě, neboť  kombinace metra, tramvají, autobusů a dalších meziměstských spojů je dosti matoucí. I proto existují internetové jízdní řády, jako je systém IDOS – jak tento propracovaný systém používat? Na to se Vám pokusíme odpovědět v dnešním článku.

Jak na systém IDOS?

Systém IDOS najdete ZDE a je přístupný jak normálně v prohlížeči, tak i skrze mobilní telefon (pakliže jste třeba přímo ve městě a potřebujete nutně spojení MHD). Jeho obsluha je přitom poměrně jednoduchá a dle našeho názoru ji zvládne úplně každý.

1. Odkud a kam?

Jako první krok je nutné si zvolit správný jízdní řád – zde uděláte nejlépe, pokud si kliknete na záložku „Praha (bez vlaků). Budete tak mít na výběr ze všech stanic MHD a jen z Prahy. Následně je nutné vybrat, odkud chcete jet a kam. Pakliže nevíte přesné názvy stanic, nezoufejte. Svou polohu si můžete i jednoduše najít na mapě – stačí kliknout na oranžový nápis „Mapa“ vedle jednotlivých políček.

2. Kudy a kdy?

Svou cestu si pak můžete dokonale naplánovat. Můžete si přidat množství průjezdních míst, či se třeba v trase omezit pouze na přímá spojení. To učiníte pouhým zaškrtnutím políček pod výběrem trasy. Nakonec už musíte zadat jen čas. Pokud hledáte spojení právě teď, nemusíte čas zadávat ručně – systém automaticky vyhledá nejbližší spojení.

3. Konečný výběr

Po kliknutí na oranžové tlačítko „HLEDAT“ Vám IDOS vygeneruje seznam možných spojů, které můžete využít. V rozpisu uvidíte i případné přestupy, jejich čas, a také celkový čas cesty a vzdálenost. Samozřejmostí je i cena.

Rozšířené hledání

Na závěr ještě dodáme, že pakliže si potřebujete naplánovat cestu do nejmenších detailů, můžete zvolit tzv. „rozšířené zadání“, kde si můžete naplánovat i čas na přestupy, požadované dopravní prostředky apod.

Napsat komentář