Validátory a označovače – MHD Praha

Doprava metrem je vůbec jedna z nejvyužívanějších, tedy alespoň co se hlavního města Prahy týče. Denně obslouží i přes 1 milion lidí a jedná se tak o 7. nejvyužívanější metro v Evropě. Abyste ale nejezdili tzv. „načerno“, je třeba mít jízdenku, nebo platnou Lítačku. My jsme se dnes rozhodli zaměřit právě na Opencard/Lítačku a její validátory v metru.

Aplikace na přepážce, nebo skrze e-shop

Pokud sledujete kauzu kolem Opencard více, asi Vám neunikly vleklé problémy se systémem a krátkodobý výpadek v nákupu aplikací na zmíněnou kartu. Výpadkům už je naštěstí konec a Vy si tak můžete i nadále dokupovat aplikace s jízdným. Učinit tak můžete přímo na přepážkách Opencard v metru, nebo prostřednictvím e-shopu.

Nakoupíte přes e-shop, navštívíte validátor

Pakliže si koupíte aplikaci u přepážky, nemusíte se už o nic starat. U objednání online na e-shopu ale musíte ještě navštívit tzv. validátor. Validátor slouží k tomu, aby Vám zakoupenou aplikaci nahrál na Vaší kartu. Vše probíhá velmi jednoduše – do otvoru ve validátoru vložíte kartu. Po krátké době se Vám na displeji objeví tarif, který máte objednaný, jeho platnost i v jaké zóně můžete jezdit. Samozřejmostí jsou pak údaje o platnosti karty. Až Vám systém ohlásí „Můžete odebrat kartu“, zakoupená aplikace bude nahraná a Vám už nebude nic bránit ve využívání Opencard.

Samooblužné validátory ve vozech pražské MHD

Jsou to platební terminály, známé též jako validátory, umístěné v tramvajích, vybraných autobusech městské dopravy, ve vestibulech metra a na stanicích lanové dráhy na Petříně. Tyto zařízení slouží k zakoupení jednotlivých a krátkodobých jízdenek.

Jízdenka, kterou zakoupíte prostřednictvím mobilního samoobslužného odbavovacího zařízení (dále jen MSZ), nabývá platnosti ihned po provedení nákupu. Pro provedení platby je k dispozici pouze bezkontaktní platební karta (nebo jiné zařízení s bezkontaktní platební funkcí). MSZ poskytuje omezený sortiment jízdenek:

Jízdenky k zakoupení

Jízdné Druh jízdenky Časová platnost Pásmová platnost
30 Kč Jednotlivá plnocenná 30 min Praha (P, 0, B)
40 Kč Jednotlivá plnocenná 90 min Praha (P, 0, B)
15 Kč Jednotlivá zvýhodněná 50% 30 min Praha (P, 0, B)
20 Kč Jednotlivá zvýhodněná 50% 90 min Praha (P, 0, B)
120 Kč Krátkodobá 24hodinová plnocenná 24 hodin Praha (P, 0, B)
60 Kč Krátkodobá 24hodinová zvýhodněná (kategorie senior) 24 hodin Praha (P, 0, B)

V situaci, kdy dojde k zamítnutí transakce, nefunkčnosti platební karty nebo nesprávné funkci platebního terminálu odbavovacího zařízení, není cestující oprávněn k bezplatné přepravě. V takových případech je cestující povinen okamžitě zajistit platnou jízdenku prostřednictvím alternativních metod, jako je například označení jízdenky zakoupené v předprodeji, nákup SMS jízdenky nebo jízdenky z městského automatu.

Kde hledat validátory v metru?

Co se týče samotných validátorů, jejich umístění je nejčastěji v těsné blízkosti automatů na prodej jízdenek. Jejich podrobný seznam najdete níže.

Seznam stanic pražského metra

Trasa A Trasa B Trasa C
Nemocnice Motol Zličín Letňany
Petřiny Stodůlky Prosek
Nádraží Veleslavín Luka Střížkov
Bořislavka Lužina Ládví
Dejvická Hůrka Kobylisy
Hradčanská Nové Butovice Nádraží Holešovice
Malostranská  Jinonice Vltavská
Staroměstská  Radlická Florenc
Můstek – A Smíchovské nádraží Hlavní nádraží
Muzeum – A  Anděl Muzeum
Náměstí Míru  Karlovo náměstí I. P. Pavlova
Jiřího z Poděbrad  Národní třída Vyšehrad
Flora  Můstek – B Pražského povstání
Želivského  Náměstí Republiky Pankrác
Strašnická  Florenc – B Budějovická
Skalka  Křižíkova Kačerov
Depo Hostivař  Invalidovna Roztyly
   Palmovka Chodov
  Českomoravská Opatov
  Vysočanská Háje
  Kolbenova  
  Hloubětín  
  Rajská zahrada  
  Černý Most  

Napsat komentář