Trasy metra Praha

Metro je v Praze dle našeho názoru jeden z nejrychlejších způsobů, jak se dostat z jednoho bodu do bodu druhého. Denně se jím přepravuje až 1 milion lidí – v podstatě ho využívá skoro každý Pražan.

3 postavené trasy pražského metra

Pražské metro se skládá v současné době ze tří tras – ty mají celkem 61 stanic v celkové délce 60 kilometrů.

Plán tří tras pražského metra

Plán tří tras pražského metra

Trasa D

V současné době se také často mluví o čtvrté trase D. První úsek, který pujde do výstavby bude v rozsahu Náměstí míru až Depo Písnice. Délka tohoto úseku bude 10,6 km a bude obahovat hned 10 stanic (Náměstí Míru, Náměstí bratří Synků, Pankrác, Olbrachtova, Nádraží Krč, Nemocnice Krč, Nové Dvory, Libuš, Písnice a Depo Písnice).

Možná si říkáte, proč právě přes tyto místa? Důvodů je hned několik! Pojďme si je zde uvést!

  • V současné době je dopravní obslužnost Krče, Lhotky, Libuše, Nových Dvorů a Písnice ne zrovna ideální
  • Snížit automobilovou dopravu v oblasti a ulevit pozemním komunikacím
  • Ulehčit přetížené lince metra C
  • Zlepšit kvalitu životní prostředí v okolí
  • Zajistit kapacitní alternativu k Nuselskému mostu

Kdy se začne se stavbou?

Každého Pražana jistě zajímá, kdy se konečně začne s výstavbou. Dle nám dostupných zdrojů stavby započnou v prvním pololetí roku 2017. Celá stavba bude rozdělena do 3 etap.

  • 1. etapa Pankrác – Nové Dvory, délka 4,1 km, 5 stanic, zahájení výstavby 2017, zahájení provozu 2022;
  • 2. etapa Nové Dvory – Depo Písnice včetně depa, délka 3,8 km, 3 stanice, zahájení výstavby 2017, zahájení provozu 2022;
  • 3. etapa Pankrác – Náměstí Míru, délka 2,7 km, 2 stanice, zahájení výstavby dle investičních možností hl. m. Prahy;

Ve hře jsou i některé změny trasy, aby došlo k maximalizaci úspor a co nejrychlejšímu zkvalitnění dopravní obsluhy jižního města a přilehlých částí.

Ve hře je i trasa E

Opět plány jenž tu byly už před revolucí. Ano již za komunismu se uvažovalo o tom, že by metro mohlo mít až 5 linek! Tyto plány se oprášili na počátku milénia, kdy Praha zvažovala kandidaturu na pořádání olympijských her v roce 2020. Jelikož budou olympijské hry v roce 2020 nakonec v Tokiu, tak samozřejmě plány Prahy na postavení nové trasy byli smeteny rychle ze stolu.

V současné době se o výstavbě trasy E neuvažuje, ale je možné, že s tím, jak se Praha bude rozšiřovat a počet obyvatel poroste, tak porostou i nároky na dopravu. Je možné, že v době konání olympijských her v Tokiu budeme mít možná trasu E už pomalu rozestavěnou.

Pozor víme víc! Nedávno se k nám dostalo, že by plánovaná trasa E, měla být okružní! Takže je dost dobře možné, že by propojili všechny 3 stávající linky metra. O dalších novinkách Vás budeme co nejdříve informovat.

5 (100%) 6 votes