Jinonice

JINONICE

Linka: B

Mapa

Čtvrť: Jinonice

Jízdní řád

Počet vestibulů: 1

Přístupy: 1 (cca 50 severně od křižovatky ulic Radlická a V Zářezu)

Bezbariérový přístup: Ne

Sousední stanice: Nové Butovice a Radlická

Zkratka: JI

Rok spuštění do provozu: 1988

Autor: Metroprojekt Praha

Zajímavosti o stanici metra – Jinonice

Stanice metra Jinonice je stanice na lince B v Praze. Nachází se ve stejnojmenné čtvrti v městské části Praha 5. Je to podzemní, ražená, trojlodní unifikovaná stanice s jedním výstupem. Byla otevřena 26. října 1988 spolu s celým úsekem Zličín – Smíchovské nádraží. Původně se jmenovala Švermova podle komunistického novináře Jana Švermy. V roce 1990 byla přejmenována na Jinonice podle názvu lokality. Stanice metra Jinonice prošla v roce 2018 dlouhou modernizací, při které byly vyměněny eskalátory, obložení stěn a osvětlení. Má tak modernější a světlejší vzhled.

Stanice metra Jinonice je důležitým dopravním uzlem pro obyvatele i návštěvníky této části Prahy. V blízkosti stanice se nachází železniční stanice Jinonice na trase Buštěhradské dráhy Praha-Smíchov – Hostivice Zde je možné přestoupit na vlaky do Kladna nebo Berouna. Nedaleko se také nachází autobusová zastávka Jinonická, odkud jezdí autobusy do různých směrů (např. Barrandov, Radotín, Zbraslav)

Jedná se také o zajímavé místo z hlediska historie a kultury. V okolí stanice se nachází několik památek a zajímavostí, jako jsou například:

  • Kostel svatého Jana Křtitele z 13. století s barokními prvky
  • Zámek Jinonický dvůr z 17. století s anglickým parkem a rybníkem
  • Areál bývalých kasáren Waldstein z 19. století s expozicemi vojenské historie a techniky
  • Budova bývalého pivovaru Staropramen z počátku 20. století s restauracemi a kavárnami