Náměstí Míru

Stanice metra – Náměstí míru

Linka: A

Mapa

Čtvrť: Vinohrady

Jízdní řád

Počet vestibulů: 1

Přístupy: 4 – přímo z Náměstí Míru

Bezbariérový přístup: Ne

Sousední stanice: Jiřího z Poděbrad a Muzeum A

Zkratka: NM

Rok spuštění do provozu: 1978

Autor: Metroprojekt

Zajímavosti o stanici metra Náměstí míru

Stanice metra Náměstí Míru se nachází na lince A na Praze 2, mezi stanicemi Jiřího z Poděbrad a Muzeum. Byla otevřena v roce 1978 jako součást prvního úseku linky A mezi stanicemi Náměstí Míru a Skalka. Stanice stála 303 milionů Kčs a výstavba probíhala od roku 1973 – 1978. Se svojí hloubkou 53m se jedná o nejhlubší stanici v síti celého metra. Proběhla zde rozsáhlá rekonstrukce na konci 90.let. V budoucnu zde bude vybudována přestupní stanice na linku D.

Architektonický návrh stanice pochází od Ing. arch. Patrika Kotase a Ing. arch. Ladislava Lábuse. Stanice je řešena jako podzemní prostor s jedním středovým ostrovním nástupištěm. Stěny stanice jsou obloženy bílými keramickými obklady a podlaha je vyložena mramorem. Stanice Náměstí Míru je významnou dopravní křižovatkou, která umožňuje snadnou a rychlou dopravu do jiných částí Prahy. Vedle stanice se nachází tramvajová zastávka, na které zastavují linky č. 4, 10, 16, 22 a noční linky č. 51, 56, 59 a 91. Stanice je také obsluhována autobusovými linkami č. 135, 150, 217 a noční linkou č. 905.

Náměstí Míru je jedno z nejvýznamnějších pražských náměstí a turistických atrakcí. V jeho blízkosti se nachází mnoho historických památek, jako například kostel svatého Ludmily, Vinohradská synagoga, Národní dům na Vinohradech a řada dalších. Náměstí Míru je také oblíbeným místem pro kulturní a společenské akce, jako jsou trhy, koncerty, festivaly a jarmarky.

 

Napsat komentář