Nemocnice Motol

Stanice metra – Nemocnice Motol

Linka: A

Mapa


Čtvrť: Praha 4

Jízdní řád

Bezbariérový přístup: ANO

Sousední stanice: Jiřího z Poděbrad a Želivského

Zkratka: NM

Rok spuštění do provozu: 2015

Autor: Metroprojekt

Zajímavosti

Nemocnice Motol je stanice linky A pražského metra, nacházející se v blízkosti stejnojmenné nemocnice v pražské čtvrti Motol. Stanice byla otevřena v roce 2015 jako součást prodloužení linky A směrem na západ. Stanice je zcela podzemní a disponuje dvěma východy – jeden vede na křižovatku ulic Bucharova a Československého exilu, druhý na náměstí U Nemocnice. Stanice je významným přestupním uzlem mezi linkou A a mnoha autobusovými a tramvajovými linkami, které obsluhují okolní oblasti.

Jedním z nejzajímavějších prvků stanice Nemocnice Motol je umělecká instalace „Vize“ od českého sochaře Václava Fialy. Instalace se nachází na vstupu do stanice a představuje tři lidské postavy, které symbolizují pacienta, zdravotníka a vědce. Každá postava je tvořena mnoha pohyblivými pruhy, které se mění v závislosti na pohybu kolemjdoucích.

Další zajímavostí stanice Nemocnice Motol je to, že se zde nachází jedna z největších fotovoltaických stěn v České republice. Stěna se nachází na nástupišti východního směru a obsahuje více než 300 fotovoltaických panelů, které produkují elektřinu pro provoz stanice.