22 Čvn

Metro v Adelaide – mapa, cena jízdenek a další druhy MHD

Adelaide, hlavní město a největší město Jižní Austrálie, je domovem moderního a efektivního systému metra. Adelaide Metro, jako je známo místním obyvatelům, poskytuje spolehlivou a pohodlnou dopravu pro obyvatele i návštěvníky tohoto živého a kultivovaného města. Metro v Adelaide se pyšní svou jednoduchostí, čistotou a pokrývá klíčové oblasti města. S jeho spoji do různých částí Adelaide a okolních předměstí se stalo nepostradatelným prostředkem pro cestování v této dynamické a malebné australské destinaci. Připojte se k nám a prozkoumejte základní informace o metru v Adelaide, abyste byli připraveni na nezapomenutelné dobrodružství v tomto fascinujícím městě.

Metro v Adelaide má 7 linek a 89 stanic

Linka Belair

Je jednou z nejdůležitějších železničních linek v Adelaide a nabízí spojení mezi centrem města a malebnými předměstími. Trasa začíná na hlavním nádraží Adelaide a pokračuje jižním směrem přes různé stanice, včetně Goodwood, Millswood, Lynton až do konečné stanice v Belairu.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Adelaide od 1700 Kč na noc

Linka Gawler

Nabízí spojení mezi centrem města a různými předměstími. Trasa začíná na hlavním nádraží Adelaide a pokračuje severním směrem přes stanice, včetně Ovingham, Bowden, Woodville až do konečné stanice v Gawleru. Na této trase je také zastávka v Sailsbury.

Linka Grange

Spojení mezi centrem města a přímořským předměstím Grange. Trasa začíná na hlavním nádraží Adelaide a pokračuje západním směrem přes stanice, včetně Bowden, Woodville až do konečné stanice v Grange. Stanice Woodville je jednou z přestupních stanic na lince Grange.

Linka Outer Harbor

Oblíbená linka zejména u turistů, kteří chtějí navštívit pobřežní oblasti a přístav v Port Adelaide. Port Adelaide je historická část města, která nabízí mnoho zajímavostí, včetně muzeí, galerií, restaurací a přístavní atmosféry. Zde si můžete prohlédnout historické lodě, navštívit námořní muzeum a vychutnat si pohled na pobřeží.

Linka Seaford

Stanice Brighton a Seacliff se nacházejí v blízkosti některých nejkrásnějších pláží v Adelaide, kde si můžete užít slunce, písek a mořskou atmosféru. Stanice Noarlunga Centre je přestupní stanicí na lince Seaford a zároveň důležitým přestupním bodem pro spojení s autobusovou dopravou do okolních oblastí.

Linka Flinders

Slouží k propojení centra města s jižní částí Adelaide a je využívána jak místními obyvateli, tak turisty. Linka Flinders/Tonsley je spojena s ostatními linkami v síti Adelaide Metro, což umožňuje snadné přestupy a propojení s dalšími částmi města.

Linka Showground

Slouží při konání speciálních událostí na Adelaide Showground, jako jsou veletrhy, výstavy, koncerty a sportovní akce. Linka není pravidelně v provozu a je spuštěna pouze při potřebě přepravit návštěvníky na konkrétní události na Adelaide Showground.

Mapa metra v Adelaide – Detailní plánek pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy v Adelaide přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Kde se ubytovat v Adelaide

Na Adelaide vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Adelaide již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com:

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Adelaide

Ceny jízdenek na městskou hromadnou dopravu v Adelaide se liší v závislosti na typu jízdenky, vzdálenosti cesty a cílové zóně. Existují různé typy jízdenek, které jsou k dispozici pro cestování v rámci Adelaide, a zde je přehled některých z nich:

Jednorázová jízdenka (Singletrip Ticket): Platná pro jednu cestu a může být zakoupena pro konkrétní zónu. Cena se odvíjí od vzdálenosti cesty. Jednorázová jízdenka je ideální pro turisty, kteří chtějí podniknout omezený počet jízd v rámci jednoho dne.

Dopravní karta Metrocard je předplacená karta, kterou lze použít pro platbu za jízdenky ve veřejné dopravě v Adelaide. Na kartu můžete vložit kredit a poté ho použít na nákup jednorázových jízdenek nebo denních jízdenek. Metrocard nabízí slevy oproti jednorázovým jízdám a je vhodná pro turisty, kteří plánují více jízd během svého pobytu.

Denní jízdenka (Daytrip Ticket) je platná po dobu jednoho dne a umožňuje neomezené cestování ve veřejné dopravě v Adelaide. Cena denní jízdenky závisí na zóně, ve které se pohybujete.

Týdenní jízdenka (Weektrip Ticket) je platná po dobu sedmi dnů a umožňuje neomezené cestování v rámci zóny platnosti. Cena týdenní jízdenky je výhodná pro ty, kteří plánují delší pobyt v Adelaide a budou často využívat veřejnou dopravu.

Pro turisty v Adelaide je nejlepší volbou Metrocard, která umožňuje snadnou platbu za jízdenky a poskytuje slevy oproti jednorázovým jízdám. Díky Metrocard můžete jednoduše dobít kredit a používat ho na nákup jízdenek podle potřeby. Je vhodná pro turisty, kteří plánují více jízd během svého pobytu a chtějí ušetřit na ceně jízdenek.

Další druhy MHD v Adelaide – Autobusy

Městská autobusová síť pokrývá širokou oblast Adelaide a její okolí. Autobusy jezdí pravidelně po celý den, včetně víkendů a svátků. Mnoho autobusových linek má také noční spoje, které umožňují cestování i ve večerních hodinách.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Adelaide od 1700 Kč na noc

Nejdůležitější autobusové linky pro turisty:

 1. Linka H30: Glenelg – City – Spojuje centrum města Adelaide s plážovou oblastí Glenelg, která nabízí krásnou promenádu, obchody, restaurace a písečné pláže.
 2. Linka 99C: City – North Adelaide – Zoo: Zavede Vás do North Adelaide, malebné části města s elegantními budovami, parky a množstvím kaváren. Dále pokračuje k Adelaide Zoo, která je domovem mnoha druhů australské fauny.
 3. Linka 528: City – Morialta Conservation Park: Zavede Vás do Morialta Conservation Park, kde si můžete užít krásnou přírodu, horské stezky a vodopády. Je to skvělé místo pro pěší turistiku a pikniky v přírodě.
 4. Linka 99A: City – Henley Beach: Pokud chcete zažít písečné pláže a atmosféru Henley Beach, tato linka je pro vás. Henley Beach nabízí skvělé restaurace, kavárny a vodní sporty.

Jak se dostat veřejnou dopravou z letiště v Adelaide do centra města?

Adelaide Metro JetBus (Linka J1 a J2): JetBus je expresní autobusová linka provozovaná společností Adelaide Metro. J1 JetBus vás přepraví přímo z letiště do centra města a J2 JetBus zastavuje na několika klíčových místech v centru Adelaide. Tyto linky jsou často v provozu po celý den a nabízí frekventované spoje.

Jak strávit prodloužený víkend v Adelaide?

Den 1:

 • Začněte svůj den v Adelaide procházkou po historické čtvrti North Terrace, kde se nachází několik významných památek. Navštivte South Australian Museum, Art Gallery of South Australia a State Library of South Australia.
 • V blízkosti North Terrace se nachází Adelaide Botanic Garden, která nabízí krásnou zelenou oázu uprostřed města. Procházejte rozlehlými zahradami, užijte si piknik nebo navštivte Botanic Park, kde se často konají různé události a koncerty.
 • Pro večeři se vydejte do městské čtvrti Adelaide Central Market, kde najdete širokou škálu čerstvých potravin a místních specialit. Vyberte si některou z restaurací nebo zkuste jídlo na cestu. Po večeři si můžete dopřát nějaké koktejly v jedné z barů nebo podívat se na představení v Adelaide Festival Centre.

Den 2:

 • Navštivte historické čtvrti Glenelg a Port Adelaide. Ve městě Glenelg si užijte procházku po písečné pláži, projděte se na Glenelg Jetty nebo si vyzkoušejte vodní sporty, jako je jízda na kajaku nebo surfování.
 • Přesunujte se do města Port Adelaide, kde můžete navštívit South Australian Maritime Museum, kde se dozvíte více o námořní historii regionu. Projděte se po historickém Port Adelaide Wharf a podívejte se na staré budovy a lodě.
 • Vraťte se do centra Adelaide a pro večeři si vyberte jednu z místních restaurací nabízejících gastronomické speciality. Poté si můžete vybrat z různých možností zábavy na večer, jako jsou koncerty, divadelní představení nebo procházky po nocí osvětlených ulicích.

Den 3:

 • Vydávejte se na výlet do Adelaide Hills, což je malebný region s kopci a vinicemi. Navštivte některou z místních vinařství a ochutnejte lahodné australské víno. Můžete také navštívit město Hahndorf, kde najdete tradiční německou atmosféru, restaurace a obchody.
 • Vraťte se zpět do Adelaide a projděte se po Rundle Mall, což je hlavní obchodní ulice města. Zde najdete širokou škálu obchodů, butiků a kaváren, ve kterých si můžete dopřát odpolední svačinu.
 • Pro poslední večer v Adelaide si rezervujte stůl v jedné z místních restaurací nabízejících gastronomické speciality. Po večeři si můžete dopřát noční procházku podél řeky Torrens nebo si vychutnat drink v některém z místních barů a klubů.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Adelaide?

V blízkosti Adelaide se nacházejí metropolitní systémy například ve městech Melbourne, Sydney a nebo Brisbane. Tato města jsou relativně blízko Adelaide a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Austrálii s dobře rozvinutým systémem metra.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Adelaide od 1700 Kč na noc

Závěr našeho průvodce do Adelaide

Ať už se rozhodnete Adelaide navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Adelaide dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Adelaide

 1. Jaké jsou hlavní prostředky veřejné dopravy v Adelaide?
  • Hlavními prostředky veřejné dopravy v Adelaide jsou metro, autobusy a tramvaje.
 2. Jaký je jízdní řád a frekvence spojů?
  • Jízdní řád se liší podle jednotlivých linek a spojů. Obecně platí, že ve všední dny je vyšší frekvence spojů ve špičkách dopravního provozu a na hlavních trasách.
 3. Jaké jsou možnosti nákupu jízdenek?
  • Jízdenky na veřejnou dopravu v Adelaide lze zakoupit v automatech na zastávkách, ve vybraných prodejnách nebo pomocí mobilních aplikací. Existují jednorázové jízdenky, denní jízdenky, základní karty a speciální turistické jízdenky.
 4. Jak se provádí přestupy mezi jednotlivými prostředky veřejné dopravy?
  • Přestupy mezi metrem, tramvajemi a autobusy jsou možné na určených přestupních uzlech. Při přestupu se obvykle používá jedna jízdenka nebo karta platná po dobu přestupu.
 5. Jak se dopravit do turisticky atraktivních oblastí v Adelaide?
  • Veřejná doprava je často vhodnou možností pro cestování do turisticky atraktivních oblastí v Adelaide. Většina turistických atrakcí je dobře dostupná pomocí metra, tramvají nebo autobusů.