30 Čvn

Plzeň hlavní vlakové nádraží – Jízdní řády a vlaková spojení

Když se řekne Plzeň, mnohým z nás se vybaví pivo, ale toto západočeské město má mnohem více co nabídnout, a jednou z jeho klíčových bran do světa je právě hlavní vlakové nádraží.

Hlavní vlakové nádraží v Plzni

Hlavní vlaková stanice v Plzni, známá jako Plzeň hlavní nádraží, představuje klíčový železniční uzel města. Byla otevřena v roce 1862 jako součást projektu České západní dráhy, která spojuje Prahu s Plzní. Stanice, jež je vybavena elektrifikací, patří do majetku České republiky. Komplex plzeňského hlavního nádraží je rovněž zahrnut v Seznamu kulturních památek České republiky, což zdůrazňuje jeho historický a kulturní význam.

Výpravní budova plzeňského hlavního nádraží, otevřená v roce 1907 a navržená architektem Rudolfem Štechem v neorenesančním a secesním stylu, je centrálním prvkem této železniční stanice. Budova, která je vlastnictvím České republiky, se stala kulturní památkou díky své architektuře, včetně výrazné kopule vysoké 40 metrů. Stanice, poškozená během druhé světové války, byla následně obnovena do svého původního stavu. V nedávné historii prošla nádraží a jeho okolí řadou změn a rekonstrukcí, včetně výstavby nového autobusového terminálu v roce 2018 a rekonstrukce výpravní budovy započaté v květnu 2021 s cílem lépe propojit nádraží s městem.


Výpravní budova plzeňského hlavního nádraží v roce 2019.

Železniční tratě vedoucí z Plzně

Plzeňské hlavní nádraží je důležitým železničním uzlem, který poskytuje spojení do různých částí České republiky a také přeshraniční spoje. Rozmanitost tratí, které nádraží obsluhuje, umožňuje cestujícím pohodlně cestovat jak do vnitrozemských, tak do mezinárodních destinací.

Trať 160: Plzeň – Žatec (– Most)
Tato trať směřuje na severozápad Čech a je významná pro spojení Plzně s průmyslovými městy jako Žatec a Most. Tato trať je také spojnicí pro důležité průmyslové oblasti a nabízí jak osobní, tak nákladní dopravu.

Trať 170: (Praha –) Beroun – Plzeň – Klatovy
Spojující hlavní město Prahu s Plzní a dále pokračující na jihozápad k Klatovům, trať 170 je jednou z klíčových arterií v západní části České republiky. Tato trať zahrnuje městské aglomerace a poskytuje nejen rychlé spojení mezi Prahou a Plzní, ale také přístup k méně urbanizovaným oblastem Jihočeského kraje.

Trať 176: Plzeň – Radnice
Tato regionální trať slouží k dopravě mezi Plzní a Radnicemi, nabízejíc přístup do menších obcí a zemědělsky využívaných oblastí. Je to především lokální spojení, které umožňuje obyvatelům těchto oblastí snadnější přístup k větším městským centrům.

Trať 177: Plzeň – Bezdružice
Podobně jako trať 176, i trať 177 slouží pro lokální spojení a spojuje Plzeň s oblastí Bezdružic. Tato trať je důležitá pro obyvatele vzdálenějších vesnic, kteří využívají vlakové spojení pro dojíždění do práce nebo školy.

Trať 178: (Praha –) Plzeň – Cheb
Trať vedoucí z Prahy přes Plzeň až do Chebu na západní hranici České republiky je strategickou spojnicí pro mezinárodní i vnitrostátní cestování, nabízejíc přímé spojení mezi velkými městy a důležitým hraničním přechodem.

Trať 180: (Praha –) Plzeň – Domažlice – Furth im Wald
Další z mezinárodních tratí, trať 180 propojuje Českou republiku s Německem. Tato trať je životně důležitá pro trans-evropské železniční spojení a podporuje jak osobní, tak nákladní dopravu mezi oběma zeměmi.

Trať 190: České Budějovice – Strakonice (– Plzeň)
Spojující jižní Čechy s Plzní, trať 190 prochází krajinou, která je charakteristická svou rozmanitostí jak z hlediska přírodního, tak kulturního dědictví.

Trať 191: Plzeň – Strakonice (– České Budějovice)
Tato trať je alternativním spojením mezi Plzní a jihočeským regionem, poskytujíc cestujícím další možnost pro přesuny mezi těmito významnými českými městy.

Železniční dopravci působící na hlavním vlakovém nádraží v Plzni

Z nejznámějších železničních přepravců osob se zde můžete setkat s nejznámějším z nich a to národním dopravcem České dráhy a taky Arriva vlaky na lince P1 Pňovany – Plzeň – Horažďovice předměstí. Dále zde na lince R25 Plzeň-Most působí dopravce GW Train Regio.

Hlavní vlakové nádraží v Plzni je důležitým uzlem nejen pro místní, ale i pro mezinárodní železniční dopravu. Na tomto nádraží operují různí železniční dopravci, kteří zajišťují širokou škálu služeb, od místních spojů až po mezinárodní expresy. Každý z těchto dopravců přispívá k rozmanitosti a dostupnosti železničního spojení, což umožňuje cestujícím vybrat si z mnoha možností cestování.

Arriva vlaky

Arriva, působící pod britskou společností Arriva PLC, je dalším významným dopravcem na Plzeňském hlavním nádraží:

 • Vlaky na lince P1: Tato linka, vedoucí od Pňovan přes Plzeň do Horažďovic předměstí, je součástí regionální sítě Arriva. Poskytuje pravidelné a spolehlivé spojení pro obyvatele a návštěvníky regionu, spojující významná regionální centra.

GW Train Regio

GW Train Regio je menší, ale důležitý regionální operátor, který se zaměřuje na spojení mezi Plzní a dalšími částmi České republiky:

 • Linka R25 Plzeň-Most: Tato trať spojuje západočeskou metropoli s městem Most. Vlaky na této lince jsou důležité pro cestující, kteří hledají alternativy k hlavním dopravním trasám a nabízí spojení s méně frekventovanými oblastmi.

Každý z těchto dopravců hraje klíčovou roli v poskytování dopravních služeb na Plzeňském hlavním nádraží, přičemž jejich různorodá nabídka umožňuje cestujícím výběr nejlepší možnosti pro jejich cesty, ať už pro každodenní dojíždění, občasné výlety, nebo mezinárodní cesty.

Zajímavé destinace na železniční trase z Plzně

Z Plzně se můžete vlakem dostat do mnoha zajímavých destinací, které nabízí bohaté možnosti pro turistiku, kulturu a odpočinek. Zde je přehled několika vybraných míst:

Český Krumlov

 • Malebné město, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, je známé svým nádherným zámkem a historickým centrem, které se klenou podél řeky Vltavy. Cesta vlakem z Plzně zahrnuje přestup, ale zážitek z návštěvy tohoto kouzelného města stojí za to.

Karlovy Vary

 • Známé lázeňské město nabízí relaxaci ve svých termálních pramenech a krásnou architekturu. Je to ideální destinace pro ty, kteří hledají odpočinek od každodenního shonu a chtějí se ponořit do historie evropských lázeňských měst.

Mariánské Lázně

 • Další perla mezi českými lázeňskými městy, Mariánské Lázně osloví návštěvníky svými impozantními kolonádami, léčivými prameny a rozsáhlými parky, které jsou ideální pro klidné procházky.

Regensburg (Německo)

 • Pro ty, kteří by rádi prozkoumali zahraniční destinace, nabízí Plzeň přímé vlakové spojení do Regensburgu v Německu. Toto středověké město na Dunaji je známé svou dobře zachovanou historickou architekturou a živou kavárenskou kulturou.

Nürnberg (Německo)

 • Další německé město dostupné přímo z Plzně, Nürnberg, je známý svým historickým významem, vánočními trhy a hradem, který dominuje městu. Nürnberg nabízí bohatou kombinaci historie, kultury a moderního života.

Jízdní vlakové řády

Jízdní řády na veškerá spojení vedoucí z nebo do Plzně si můžete prohlédnout zde.


Ukázka části příjezdového řádu na hlavní vlakové nádraží v Plzni.

Noční spoje

Noční provoz vlaků je běžnou součástí provozu na hlavním nádraží v Plzni, což odpovídá situaci v dalších českých městech.

Jaké jsou možnosti dopravy na hlavní vlakové nádraží v Plzni?

Plzeňské hlavní nádraží je dobře propojeno s městskou hromadnou dopravou. K dispozici jsou linky noční autobusové (č. N3, N6) trolejbusové (č. 11, 15, 16, 17)  a tramvajové (č. 1, 2), které staví na zastávce Hlavní nádraží. Toto spojení umožňuje pohodlný přesun z různých částí města.

V blízkosti nádraží se nachází také autobusové nádraží, odkud odjíždějí meziměstské a dálkové autobusy. To zahrnuje spoje do mnoha českých i zahraničních destinací.

Parkoviště

Nádraží je také dostupné autem. V okolí nádraží se nachází několik parkovišť, kde je možné za poplatek zaparkovat, což je vhodné pro ty, kteří cestují z větší vzdálenosti nebo preferují osobní dopravu.

Na plzeňském hlavním nádraží je k dispozici například Parkoviště K+R Terminál Hlavní nádraží ( které většinou slouží většinou pro krátkodobé parkování, které umožňuje řidičům pohodlně vysadit nebo vyzvednout cestující u nádraží) nebo nedaleko je také Parkoviště nádražní a další.

Parkoviště nádražní (tarif)

 • Typ zóny: Návštěvnická
 • Zpoplatněno: Po-Pá (7:00-19:00)
 • Hodinová sazba: 10 Kč
 • Placení: Parkovací automat
 • Parkovací karta: Plzeň

Dostupné služby na nádraží

Hlavní vlakové nádraží v Plzni poskytuje širokou škálu služeb, které usnadňují a zpříjemňují cestování jak pro domácí, tak pro mezinárodní cestující. Následující seznam popisuje dostupné služby, které najdete na nádraží:

Pokladní přepážky

 • Mezinárodní pokladní přepážka: Umožňuje nákup jízdenek pro mezinárodní trasy a poskytuje informace o mezinárodních spojích.
 • Vnitrostátní pokladní přepážka: Slouží pro nákup jízdenek na vnitrostátní spoje a zajišťuje zákaznickou podporu pro domácí trasy.

Platební možnosti

 • Platba v eurech: Kromě českých korun je možné platit i v eurech, což je výhodné zejména pro zahraniční návštěvníky.
 • Platba platební kartou: Moderní bezhotovostní platby jsou samozřejmostí, a to jak u pokladních přepážek, tak v dalších zařízeních na nádraží.

Obchody a stravování

 • Rozšířený prodej zboží: Nádraží nabízí různé obchody, kde si můžete koupit suvenýry, tiskoviny, občerstvení a další potřeby pro cestu.
 • Bufet nebo rychlé občerstvení: Pro rychlý oběd nebo svačinu jsou k dispozici bufety a stánky s rychlým občerstvením.
 • Další obchody a služby: Na nádraží se nachází další prodejny a služby, jako jsou drogerie, knihkupectví a možná i oblečení.

Dopravní systém

 • Integrovaný dopravní systém: Nádraží je začleněno do systému veřejné dopravy, což umožňuje snadné přestupy mezi různými typy dopravy.

Čekací a odpočinkové prostory

 • Čekárna pro cestující: Prostor pro pohodlné čekání na spoje.
 • Prostory pro cestující: Další odpočinkové a čekací prostory.

Další služby

 • Samoobslužné úschovní skříňky: Bezpečné úschovny pro zavazadla.
 • Bezbariérové WC: WC přizpůsobené potřebám osob s omezenou mobilitou.
 • Směnárna ČD: Možnost směnit peníze, zejména užitečné pro zahraniční cestující.
 • Půjčovna kol: Služba pro ty, kteří chtějí Plzeň prozkoumat na kole.
 • Stanoviště TAXI: Taxi služby dostupné přímo u nádraží.
 • Bankomat: Přístup k hotovosti kdykoliv během dne.
 • Zastávka MHD a linkových autobusů: Snadné napojení na městskou a meziměstskou hromadnou dopravu.
 • Veřejné parkoviště: Parkování pro ty, kteří přijíždějí vlastním vozidlem.
 • Ortopedický vozík, WC osazeno eurozámkem, Aktivace Karty ČD, ČD Parking, ČD Taxi: Další specializované služby a vybavení pro zvýšení pohodlí cestujících.


Fotografie železniční stanice Plzeň hlavní nádraží pořízená během rekonstrukce v roce 2023.

Naše zkušenosti s hlavním vlakovým nádražím v Plzni?

„Cesta vlakem z Prahy do Plzně byla skutečně příjemným zážitkem. Vlak odjížděl přesně podle jízdního řádu a jízda byla hladká a komfortní, s nádhernými výhledy na českou krajinu. Při příjezdu na plzeňské hlavní nádraží jsem byl mile překvapen jeho moderním a uživatelsky přívětivým designem. Vše od informačních tabulí po značení bylo intuitivně uspořádané, což mi umožnilo snadno se orientovat a rychle najít vše, co jsem potřeboval. Nádraží bylo čisté a dobře udržované, s širokou nabídkou obchodů a služeb, které zpříjemnily mé chvíle čekání na další spoj. Celkově byla moje cesta vlakem do Plzně a zkušenost s hlavním nádražím velmi pozitivní, a jsem si jist, že tuto trasu využiji znovu.“

Kontaktní údaje společnosti – Hlavní vlakové nádraží Plzeň

 • Telefonní číslo: +420 607 716 470, +420 724 495 524
 • Provozní doba: Po-So (3:45-23:00), Ne (4:40-23:00)