30 Čvn

Letiště Řím – Fiumicino (FCO): letenky, doprava a parkování

Řím, věčné město plné nesmírného bohatství kulturních památek, a Fiumicino, jeho brána k světu, tvoří společně fascinující dvojici, která přitahuje miliony návštěvníků z celého světa. Zatímco Řím je znám svými historickými památkami jako jsou Koloseum, Vatikán či Španělské schody, Fiumicino nabízí jiný druh zážitku – je domovem mezinárodního letiště Leonardo da Vinci, které je nejen největším letištěm v Itálii, ale i významným leteckým uzlem Evropy.

V tomto článku se zaměříme na to, co dělá Fiumicino zajímavým nejen pro ty, kteří zde přistávají z celého světa, ale i pro ty, kteří hledají nové zážitky blízko historického centra Říma. Prozkoumáme jeho historii, současnost a to, jak si můžete užít jeho krásy, ať už jste zde jen na krátké návštěvě nebo zde plánujete strávit několik dní.

Letiště Řím-Fiumicino (FCO)

Mezinárodní letiště Leonardo da Vinci–Řím Fiumicino, obecně známé jako letiště Řím Fiumicino, se nachází ve městě Fiumicino, kde poskytuje letecké služby pro Řím. S více než 40,5 miliony cestujících odbavených v roce 2023 je to nejfrekventovanější letiště v Itálii, deváté v Evropě a 46. na světě. Rozprostírá se na ploše 16 kilometrů čtverečních. Letiště je hlavním uzlem pro ITA Airways, přední italskou leteckou společnost a také pro několik dalších, včetně Neos, AeroItalia, Ryanair, Vueling a Wizz Air. Předtím to bylo hlavní centrum pro Alitalia, nyní již neexistující vlajkového dopravce Itálie.

V letech 2020 až 2022 letiště získalo ocenění „Nejlepší letiště“ od Airports Council International (ACI) Europe v kategorii pro letiště s více než 40 miliony cestujících.

Pohled shora na letiště Řím-Fiumicino.

Letecké společnosti působící na letišti Řím-Fiumicino

Na letišti Řím-Fiumicino si můžete vybrat z celé plejády leteckých společností. My Vám zde představíme ty nejvyužívanější:

ITA Airways

 • ITA Airways, která je nástupcem zaniklé Alitalie, představuje hlavního vlajkového dopravce Itálie a zároveň největší leteckou společnost v zemi. Jako hlavní uzel pro ITA Airways slouží Letiště Fiumicino k odbavování milionů cestujících ročně. Tato společnost hraje klíčovou roli v mezinárodní i domácí dopravě, s širokou nabídkou linek do mnoha světových metropolí a regionálních destinací.

SA Express

 • SA Express, známý také jako South African Express, je regionální letecký dopravce z Jižní Afriky, který se specializuje na menší destinace v rámci jižní Afriky a sousedních států. Přestože je menší a méně známý než ostatní giganti, jeho přítomnost na Letišti Fiumicino rozšiřuje možnosti spojení mezi Itálií a Afrikou, což přináší výhody pro obchodní cestující i turisty hledající dobrodružství na africkém kontinentu.

EasyJet

 • EasyJet, britský nízkonákladový letecký dopravce, je důležitým hráčem na evropském nebi. S rozsáhlou sítí letů spojující mnoho evropských měst, EasyJet nabízí konkurenční ceny a pohodlné cestovní možnosti pro cestující z a do Říma. Jejich operace na Letišti Fiumicino umožňují snadný přístup k mnoha turisticky atraktivním destinacím, což je ideální pro cestovatele hledající efektivní a ekonomickou možnost cestování.

Nejpopulárnější destinace

Z tohoto letišti můžete dosáhnout celé řady destinací na šestí světadílech (Evropa, Asie, Afrika, Severní Amerika, Jižní Amerika, Austrálie). My Vám zde ukážeme 10 těch velice oblíbených destinací.

 • Katánie
  • Město se nachází na úpatí Etny, což je aktivní vulkán, který přitahuje dobrodruhy a vědce z celého světa. Katánie je oblíbená pro své barokní architektury a bohatý kulturní život.
 • Madrid
  • Madrid je destinací plnou energie, umění a gastronomie. Právě zde najdete slavné muzeum Prado, palác Real a živý noční život, který je magnetem pro turisty hledající kombinaci kultury a zábavy.
 • Milán
  • Město je domovem slavného Duomo, opery La Scala a nespočtu návrhářských butiků, které dělají z Milána mekku pro milovníky módy a designu.
 • Paříž
  • Město světel je neodolatelné s ikonickými památkami jako Eiffelova věž, Louvre a katedrála Notre-Dame. Paříž je světovým centrem umění, módy a gastronomie, a stále přitahuje milovníky kultury a romantiky.

Mapa destinací dosažitelných z letiště Řím-Fiumicino.

Letové řády

Zde si můžete prohlédnout letové řády nabízející širokou škálu letových spojení, včetně pravidelných linek, charterových letů a sezónních spojů.

Ukázka části příletového řádu na letiště Řím-Fiumicino.

Jaké jsou možnosti veřejné dopravy z/na letiště Řím Fiumicino?

Pro efektivní cestu z letiště Fiumicino do centra Říma můžete využít následující dvě hlavní vlakové spojení, jejichž podrobnosti jsou shrnuty v tabulce:

Spojení Cílové nádraží Cena Interval odjezdů Doba jízdy Provozní hodiny
Leonardo Express Termini 14 € 15 až 30 minut 32 minut 6:08 – 23:23 (každý den)
Regionale Tiburtina 8 € 15 až 20 minut 48 minut 5:57 – 23:53 (každý den)

Vstupenky lze zakoupit přímo na nástupišti před odjezdem vlaku prostřednictvím automatů, které umožňují platbu kartou. U zpátečních jízdenek není poskytována žádná sleva.

Pro dopravu z letiště Fiumicino do centra Říma můžete využít několik autobusových služeb, které vás pohodlně dopraví na hlavní vlakové nádraží Termini. Během nočních hodin poskytují autobusovou dopravu z letiště společnosti T.A.M. a Terravision. Následující tabulka obsahuje přehled autobusových společností, cen, prodejních míst a dalších relevantních informací.

Autobusová společnost Jednosměrná jízdenka Zpáteční jízdenka Prodejní místa Provozní hodiny Minimální doba jízdy
Cotral 6 – 7 € 13 € Online, na letišti, u řidiče 5:00 – 24:00 (každý den) 45 minut
Terravision 6 – 7 € 13 € Online, na letišti, u řidiče 5:00 – 24:00 (každý den) 45 minut
T.A.M. 6 – 7 € 13 € Online, na letišti, u řidiče 5:00 – 24:00 (každý den) 45 minut
Sit Bus Shuttle 6 – 7 € 13 € Online, na letišti, u řidiče 5:00 – 24:00 (každý den) 45 minut
Rome Airport Bus 6 – 7 € 13 € Online, na letišti, u řidiče 5:00 – 24:00 (každý den) 45 minut

Kromě spojení do centra města nabízí společnost Flixbus také autobusové služby do dalších měst v okolí Říma, což je praktická volba pro ty, kteří plánují cestovat mimo hlavní město.

Dostupné služby na letišti

Na letišti je k dispozici celá řada služeb a my se Vám je zde pokusíme ve stručnosti představit.

Obchody

 • Na výběr máte z celé řady obchodů, kde si budete moci něco pěkného koupit.

Občerstvení

 • Aby jste nebyli hlady je zde i velká plejáda občerstvovacích zařízení.
 • Letiště Fiumicino nabízí řadu služeb určených pro rodiny cestující s dětmi. Mezi tyto služby patří speciálně vyhrazená růžová parkoviště, dětské školky, hřiště, rodinné toalety, obchody s sortimentem pro rodiny a restaurace, které nabízejí menu pro děti.

Digitální zábava

 • Aeroporti di Roma vyvinula digitální platformu, která slouží k zábavě cestujících během čekání na jejich lety. Tato platforma nabízí řadu bezplatných aktivit, které jsou součástí širšího inovačního procesu zavedeného společností Aeroporti di Roma. Aktivity byly spuštěny ve spolupráci s různými start-upy a jsou integrální součástí projektu zaměřeného na zlepšení cestovního zážitku na letišti. K dispozici jsou služby jako STREAMOVÁNÍ KRÁTKÝCH FILMŮ nebo PODCAST.

Zavazadlové služby

 • K dispozici jsou zde samozřejmě i zavazadlové služby, jako např. úschovna zavazadel nebo tzv. služba vrátného.

Ztráty a nálezy zavazadel

 • Pokud dojde ke ztrátě zavazadel nebo k ztrátě věcí na palubě letadla, můžete se obrátit na handlingovou společnost, která zajišťuje pozemní odbavovací služby pro vaši leteckou společnost. Kontaktní údaje této společnosti naleznete na monitoru umístěném u výdeje zavazadel na příslušném zavazadlovém pásu.

Zóna pro domácí mazlíčky

 • Aby vaši čtyřnozí kamarádi mohli pohodlně čekat, letiště Fiumicino nabízí dvě vyhrazené oblasti pro domácí mazlíčky: První se nachází ve výdejní hale zavazadel v Terminálu 3, blízko pásu číslo 14. Druhý prostor je umístěn za dveřmi číslo 2 v příletové oblasti Terminálu 3, směřující k parkovišti Kiss & Go na via Generale Felice Santini. Obě oblasti jsou otevřené pro veřejnost a jsou využitelné v souladu s pravidly uvedenými na vstupní bráně.

Salonky

 • Pro cestující, kteří si chtějí odpočinout s užitečnými a kvalitními službami  ve Fiumicino, jsou k dispozici různé typy salonků.

Parkování auta u letiště Fiumicino (FCO)

Prohlédnout si možnosti parkování (např. toho dlouhodobého můžete zde) a hlavně rezervaci parkování můžete provést snadno zde.

Terminály

Od roku 2021, kdy prošlo letiště rozsáhlými rozšířeními a rekonstrukcemi, jsou zde nyní dva terminály:

 • Terminál 1 (Brány A1–A83) slouží jako hlavní základna pro ITA Airways.
 • Terminál 3 (Brány E1–E52) je největší terminál a zahrnuje původní terminál 5 a satelitní budovu pro mezinárodní odlety mimo Schengen. Nedávné výstavby zde přidaly novou centrální letištní halu, která tvoří jeho střední část.

Terminály na letišti prošly modernizací v 90. letech a na počátku 21. století. Domácí molo A s 12 branami bylo otevřeno v roce 1991, mezinárodní molo B s 10 branami v roce 1995 a mezinárodní Satelit C s 14 branami v roce 1999. V roce 2000 byl zahájen provoz nového domácího terminálu A, a komplexy terminálů byly přeorganizovány. Cargo City byl přidán v roce 2004 a v roce 2008 byly otevřeny odbavovací přepážky pro několik amerických leteckých společností v terminálu 5. Terminály byly přejmenovány v roce 2009: A na T1, AA na T2, B a C na T3 a T5 zůstalo stejné. Terminál 5 byl v lednu 2017 uzavřen kvůli rekonstrukci a bývalý Terminál 2 byl v prosinci 2017 uzavřen, což umožnilo rozšíření Terminálu 1, kde bylo postaveno nové molo A. Terminál 1 byl uzavřen od března 2020 do srpna 2021 kvůli pandemii COVID-19, během které proběhla rekonstrukce hlavní haly. Plány do budoucna zahrnují výstavbu nového terminálu 4, rozšíření ranvejí a další infrastrukturní projekty.

Terminál 1, mezinárodní letiště Řím–Fiumicino.

Historie letiště

Během stavby byly objeveny pozůstatky starověkých římských lodí. Letiště Fiumicino, oficiálně otevřené 15. ledna 1961 s dvěma přistávacími dráhami, nahradilo menší letiště Ciampino, které stále slouží některým nízkonákladovým a charterovým leteckým společnostem. Přestože bylo oficiálně otevřeno v roce 1961, provoz na letišti Leonardo da Vinci-Fiumicino započal již 20. srpna 1960, aby ulehčil zvýšenému leteckému provozu během letních olympijských her v Římě. Během 60. let 20. století Alitalia investovala významné prostředky do rozvoje letiště, včetně výstavby hangárů a údržbářských středisek, a byla přidána třetí dráha (16L/34R).

Bezpečnostní služby na letišti Fiumicino byly v roce 2000 převedeny od Italské státní policie (Polizia di Stato) na společnost Aeroporti di Roma SpA, která založila ADR Security Srl (100% vlastněná) pro jejich poskytování a pro konkurenci s jinými bezpečnostními firmami, jako je IVRI. Bezpečnost na letišti zajišťují Polizia di Stato, Guardia di Finanza, Italský úřad pro civilní letectví a Aeroporti di Roma SpA. Pozemní odbavení poskytovala Aeroporti di Roma až do roku 1999, kdy vytvořila Aeroporti di Roma Handling pro obsluhu všech leteckých linek kromě Alitalia. V roce 2001 Alitalia zahájila pozemní odbavení pro sebe a další společnosti přes „Alitalia Airport“. Alitalia zpracovává největší počet letadel, ačkoli Aeroporti di Roma Handling je největší zpracovatel leteckých společností. Italský úřad pro civilní letectví v květnu 2006 zrušil omezení pro manipulátory na rampě. ARE Group a Aviapartner založili společnost pro obsluhu letišť Milan Malpensa a Řím Leonardo da Vinci. Letiště Fiumicino používá od roku 2005 přistávací systém kategorie III B a má tři dráhy: 16L/34R, 16R/34L a 07/25. Bývalá dráha 16C/34C nyní slouží jako pojezdová dráha „D“.

Kontaktní údaje společnosti – Leonardo da Vinci–Rome Fiumicino Airport

 • Telefonní číslo:+39 06 65951 (Call centrum)
 • Pracovní doba: 24 hodin denně

Naše zkušenosti s letištěm Řím–Fiumicino

„Když jsem nedávno cestoval přes letiště Řím-Fiumicino, byl jsem opravdu ohromen jeho efektivitou a širokou nabídkou služeb. Personál byl velmi přátelský a vstřícný, což značně usnadnilo celý proces odbavení i přestupu. Letiště nabízí řadu obchodů a restaurací, které skvěle slouží k zabavení během čekání na let. Dopravní spojení do města bylo snadno dostupné a dobře organizované, což umožnilo bezproblémový přechod mezi letištěm a centrem Říma. Celkově jsem byl s mojí zkušeností na letišti Fiumicino velmi spokojen a rád bych se tam vrátil při své další návštěvě Itálie.“