24 Čvn

Letiště Lisabon (LIS): letenky, doprava a parkování

Letiště Lisabon, oficiálně známé jako Aeroporto Humberto Delgado, představuje důležitou křižovatku mezi evropskými městy a zbytkem světa. Nachází v hlavním městě Portugalska, je nejen bránou pro miliony cestujících každý rok, ale také zrcadlem bohaté historie a kultury, která je s Lisabonem nerozlučně spojena.

Letiště Lisabon (LIS)

Letiště Humberta Delgada, známé také pod názvem Lisabonské letiště a dříve jako letiště Portela, je mezinárodní letiště umístěné sedm kilometrů severovýchodně od centra Lisabonu, hlavního města Portugalska. Slouží jako primární mezinárodní vstup do země. K roku 2023 je to dvanácté nejfrekventovanější letiště v Evropě podle počtu cestujících a zpracovalo 190 700 tun nákladu. Lisabonské letiště je důležitým evropským spojovacím bodem směrem do Brazílie, nejvýznamnějším evropským spojením do Jižní Ameriky a klíčovým evropským uzlem pro lety do Afriky.

Letiště slouží jako hlavní základna pro portugalského národního dopravce TAP Air Portugal a jeho dceřinou společnost TAP Express, stejně jako pro nízkonákladové letecké společnosti Ryanair a easyJet. Rovněž je hlavní operační základnou pro Azores Airlines, euroAtlantic Airways, Hi Fly a White Airways. Provozuje ho společnost ANA Aeroportos de Portugal, která byla v únoru 2013 převedena pod francouzskou skupinu Vinci SA.

Letiště patří mezi nejvíce přetížené v Evropě a je jedním z mála velkých letišť, které mají přístupovou trasu přímo nad městem. Přestože existují plány na výstavbu nového letiště jinde, tyto byly z různých důvodů desetiletí odkládány nebo pozastaveny.

Pohled na budovu lisabonského letiště.

Portugalské letecké společnosti působící na letišti

TAP Air Portugal, národní letecká společnost Portugalska, je největším provozovatelem na Letišti Lisabon. Jako vlajkový dopravce země nabízí lety do celého světa, s důrazem na spojení mezi Evropou a Jižní Amerikou. TAP Portugal je známý svou širokou sítí letových tras a kvalitními službami, včetně letů do několika brazilských měst, což z Lisabonu činí klíčové tranzitní místo pro cestující mířící do Latinské Ameriky.

Druhou společností je Azores Airlines, která operuje jako dceřiná společnost skupiny SATA, spojuje Lisabon s Azorskými ostrovy, což jsou portugalské ostrovy ležící v Atlantickém oceánu. Společnost je zásadní pro propojení odlehlých regionů Portugalska s hlavním městem a nabízí jak pravidelné, tak sezónní lety, které jsou klíčové pro rozvoj turistiky a udržení kulturních a ekonomických vazeb mezi Azory a pevninským Portugalskem.

Zajímavé destinace dostupné z Lisabonu

První z nich je portugalský ostrov Madeira je známý svými úchvatnými přírodními scenériemi, subtropickým klimatem a vynikajícím vínem. Pro cestující z Lisabonu, Madeira nabízí únik do přírody a je snadno dostupná letecky. Druhou je São Paulo! Bublající metropole známá svou kulturní diverzitou, uměním a gastronomií. Přímé lety z Lisabonu do São Paula představují vstupní bránu do Jižní Ameriky pro mnoho Evropanů.


Mapa destinací dosažitelných z lisabonského letiště.

Letové řády

Letové řády, které zahrnují nejrůznější druhy letových spojů jako jsou pravidelné linky, charterové lety nebo sezónní spoje si můžete prohlédnout zde.


Ukázka odletového řádu z lisabonského letiště.

Noční spoje

S nočními přílety a odlety se zde setkat můžete. Avšak většina letů zde proběhne do půlnoci a začíná od 5 hodin ráno.

Jaké jsou možnosti veřejné dopravy z města přímo na letiště?

Cestování metrem je nejsnazší a nejrychlejší možností dopravy. Během pouhých 20 minut se dostanete do centra města bez nutnosti přestupovat. Jízdenky lze zakoupit buď v automatu přímo u vstupu do metra na letišti, nebo u obsluhy pokladny. Cena jízdenky je 1,65 € za jednosměrný lístek. K jízdě je však potřeba mít také předplacenou kartu 7 Colinas/Viva Viagem, která stojí 0,50 €. Nutno podotknout, že metro v brzkých ranních hodinách nejezdí. Metro jezdí denně od 6:30 do 1:00. Plánek metra naleznete zde.

Speciálně vyhrazené Aerobusy zajišťující spojení z letiště do centra města zastavují na hlavních vlakových stanicích v Lisabonu. Tyto autobusy jezdí od 7:00 do 23:00, přičemž jízdenky je možné zakoupit na letišti nebo přímo u řidiče.

Městské autobusy: Na letišti končí několik linek městských a příměstských autobusů. Cena jízdenky je 1,80 € a lze ji zakoupit u řidiče. I zde je vyžadována dobíjecí karta 7 Colinas nebo Viva Viagem za 0,50 €. Přepravované zavazadlo nesmí přesáhnout rozměry 50 × 40 × 20 cm. V noci z letiště operuje autobus číslo 208, který má během nočních hodin sedm spojů.

Dostupnost služeb na letišti

Na letišti je k dispozici celá řada služeb, které se zde pokusíme v krátkosti představit.

APP ANA

 • Pokud preferujete efektivní cestování a chcete využít každou minutu, aplikace ANA se stane vaším nepostradatelným pomocníkem. Stačí si ji stáhnout do svého smartphonu a otevře se vám přístup ke všem nezbytným informacím pro maximálně pohodlný pobyt na letišti v Lisabonu.
 • Jedna aplikace pro vše, co potřebujete:
  – Časy příjezdu a odjezdu v reálném čase.
  – Sledování stavu letu.
  – Rezervace služeb: ANA Parking, ANA Lounge, Fast Track.
  – Prozkoumejte všechny služby, restaurace a obchody, které vám zpříjemní cestu.
  – Zjistěte více o všech nabídkách a slevách dostupných na letišti
  – Pokyny a doprava, jak se dostat na letiště nebo z něj.

Služba CIP

 • Na letišti v Lisabonu můžete využít personalizované služby jak při odletu, tak i při příletu. Tyto služby nabízejí exkluzivní asistenci od vašeho příjezdu na letiště až po nastoupení do letadla, nebo obráceně. Zahrnují využití vyhrazených pruhů při bezpečnostních a hraničních kontrolách a poskytují soukromou dopravu na letišti.

Rychlá dráha

 • Fast Track je ideální volbou pro cestující, kteří chtějí maximalizovat svůj čas na letišti bez zbytečného čekání ve frontách nebo spěchu. Tato služba poskytuje prioritní přístup, díky kterému můžete projít bezpečnostní kontrolou rychleji a pohodlněji.

Zavazadlové služby

 • Pokud nechcete táhnout zavazadla nebo potřebujete zajistit jejich bezpečnost, svěřte je do spolehlivých rukou. Nabízíme vám různé možnosti úschovy zavazadel, které zaručí bezpečné uložení vašeho majetku. To vám umožní trávit volný čas bez starostí a s pocitem svobody.

Cestující s omezenou možností pohybu

 • Cestující s omezenou mobilitou mohou využít asistenční službu MyWay. Nabízejí mechanické pomůcky pro usnadnění pohybu a také tým zkušených odborníků, kteří vám zaručí kompletní podporu a pohodlí během vašeho pobytu na letišti.

Cestovní a turistické služby

 • Právě jste přicestovali a nejste si jistí, kam se vydat nebo co prozkoumat? Nezvládli jste udělat rezervace předem? Jejich cestovní a turistické služby na letišti jsou tu, aby vám pomohly. Jejich specialisté vám mohou doporučit, která místa stojí za návštěvu, kam se vydat a jak naplánovat váš čas, abyste si svůj pobyt užili na maximum. Neváhejte se na ně obrátit a zjistěte, co všechno můžete během svého pobytu vidět a zažít.

Vrácení DPH

 • Věděli jste, že jako občané žijící mimo Evropskou unii máte možnost získat zpět DPH (daně z přidané hodnoty) učiněné na vašich nákupech? Při nákupu požádejte o tax-free formulář a vše potřebné vyřídíte na letišti v den vašeho odletu. Tento systém vám umožní vyhnout se zbytečné byrokracii a ušetřit čas. Stačí, když přijedete na letiště o něco dříve, a můžete si tak užít bezproblémový odlet bez posledních stresů.

Obchody

 • Zde naleznete seznam celé řady obchodů.

Restaurace a kavárny

 • Pokud se budete chtít občerstvit, určitě navštivte nějakou restauraci nebo kavárnu.

Parkování přímo u letiště

Když přijedete na letiště vyzvednout nebo odvézt někoho, můžete využít parkovací zónu Kiss and Fly, která nabízí prvních 10 minut parkování zdarma. Pokud na parkovišti zůstanete déle než 10 minut, bude se již účtovat poplatek za parkování.

Terminály

Lisabonské letiště Humberta Delgada má dvě budovy terminálu pro cestující:

Terminál 1 je hlavní budovou na letišti a poskytuje rozsáhlé prostory jak na pevnině, tak v letištním areálu s mnoha obchody a službami. Tento terminál obsahuje dvě odbavovací haly. První z nich byla transformována na samoobslužnou halu pro TAP Air Portugal, zatímco druhá disponuje 68 odbavovacími přepážkami (čísla 37–89 a 90–106). Odletová část terminálu má 47 východů, z nichž 17 je vybaveno proudovými můstky, a 21 východů je vyhrazeno pro lety mimo schengenský prostor. Kvůli dalším odbavovacím místům na letišti je běžné, že se pro nástup do letadla využívají autobusy. Většina leteckých společností, včetně TAP Air Portugal a jejích partnerů ze Star Alliance a Oneworld Alliance, a občas i easyJet, využívá právě Terminál 1.

Terminál 2, menší a modernější ze dvou terminálů na letišti, je specificky určen pro nízkonákladové letecké společnosti. Nachází se na jižní hraně letištního areálu, mimo Terminál 1. Tento terminál má 22 odbavovacích přepážek (čísla 201–222), každá z nich je přidělena specifickému nízkonákladovému dopravci, a 15 odletových bran (201–215), kde se k nástupu do letadel využívá převážně pěší přístup nebo autobusy. Nabídka obchodů a služeb zde je základní. Pro snadný přesun z Terminálu 1 je k dispozici bezplatná kyvadlová doprava. Mezi hlavní uživatele Terminálu 2 patří letecké společnosti Ryanair, Wizz Air, Transavia, Transavia France, Vueling, Eurowings a Norwegian.

Odbavovací hala letištního terminálu 1.

Historie letiště

Letiště bylo zprovozněno 15. října 1942, během druhé světové války, a sloužilo pro přestup cestujících z transatlantických hydroplánů na kontinentální lety. Jako neutrální bod bylo dostupné pro německé i britské společnosti a stalo se centrem pro pašování lidí po Evropě. Bylo známé z filmu Casablanca a bylo sledováno oběma válčícími stranami. Letiště využívaly spojenecké lety směřující do Gibraltaru, severní Afriky a Káhiry.

Po válce letiště rychle expandovalo a v roce 1946 sloužilo pro velké aerolinie jako Air France a British European Airways. V roce 1954 zde bylo odbaveno 100 000 cestujících. Letiště mělo čtyři přistávací dráhy uspořádané pod úhlem 45 stupňů.

Modernizace mezi lety 1959 a 1962 zahrnovala novou dráhu pro proudová letadla jako Boeing 707. V roce 1962 byla zprovozněna dráha 02/20 umožňující transatlantické lety. První přímý let do New Yorku zahájil TWA s Boeingem 707, a v roce 1970 zde přistál první Boeing 747. Rozšíření terminálu přišlo po objednání 747 TAP v roce 1972.

Velká modernizace infrastruktury započala v roce 1983 a první letecké mosty byly instalovány v roce 1991. Letiště spolu s dalšími letišti bylo svěřeno do správy ANA Aeroportos de Portugal v roce 1998, kdy se stalo zodpovědným za plánování a vývoj budoucí infrastruktury podle dekretu 404/98.

Kontaktní údaje společnosti – Humberto Delgado Airport

 • Telefonní číslo: +351 218 413 500, +351 800 201 201
 • Emailová adresa: lisbon.airport@ana.pt
 • Provozní doba: Hraniční kontrola (05:00-22:00), Veřejný příletový prostor (06:00-22:00), Zbývající prostory (05:00-22:00)

Naše zkušenosti s letištěm Katovice

„Navštívil jsem letiště v Lisabonu a musím říct, že celkově to byla solidní zkušenost. Personál byl většinou přátelský a pomáhal, když bylo třeba, i když občas se zdálo, že jsou trochu pod tlakem, což mohlo ovlivnit jejich rychlost. Prostorové uspořádání letiště je logické, takže se tam snadno orientuje. Navzdory tomu, že je to poměrně rušné letiště, průchod bezpečností proběhl celkem hladce. Občerstvení a možnosti nakupování jsou dostatečné, i když ceny jsou na letištní poměry vyšší. Vzhledem k tomu, jak klíčovým dopravním uzlem v regionu Lisabon je, bych očekával trochu více pohodlí ve čekacích oblastech. Přesto bych letiště doporučil pro mezinárodní cestovatele, kteří hledají spojení do různých částí Evropy.“