17 Kvě

Metro v New Yorku – informace, jízdenky a mapa

New York už není jen název města, je to pojem a ikona zároveň. Město, ve kterém žije přes 9 milionu obyvatel a dalších 10 milionů v jeho těsné blízkosti. Jedná se o světové centrum obchodu a finančnictví. Vedle Milánu patří mezi nejvlivnější módní metropole na světě a je označován jako ,,Hlavní město módy”. NYC má více trefných pojmenování – ,,Město které nikdy nespí” ,,Velké jablko” a nebo ,,Gotham”. V New York city je propracováný dopravní systém, který udržuje město v neustálém pohybu a my Vám ho v dnešním článku přiblížíme.

Nejznámější městské části

 1. Bronx je nejsevernějším městským obvodem v NYC a leží na americké pevnině. Najdete zde také slavný stadion Yankees.
 2. Brooklyn je nejlidnatější částí v New Yorku. Budovy zde mají specifickou architekturu a najdete zde i známou oblast Coney Island.
 3. Manhattan je nejhustěji osídlená oblast v New York city. Mezi další významné instituce a místa v této části patří: sídlo OSN, Central park, divadlo Brodway, Madison Square Garden nebo Greenwich Village.
 4. Queens je nejrozhlejší okresem v New Yorku a najdete zde největší new yorská letiště JFK – Kennedyho a LaGuardinovo.

Metro je páteří dopravního systému v NYC. Jedná se o největší dopravní systém na světě a provozuje ho společnost MTA (vlastníkem metra je však město). V současné době má podzemní dopravní systém 468 stanic, které se rozprostírají na 26 linkách. Celková délka všech tratí dosahuje 368 km a denně se pomocí 6tis vozů přepraví přes 6 milionů cestujících. Zajímavostí je, že vlaky metra jezdí 24/7/365 dní v roce.

Poukaz na Airbnb - 750 Kč zdarma
Rezervujte si ubytování v New Yorku
Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Linky metra – Až 26 linek

New yorské metro se skládá z 25 linek metra, které propojují prakticky všechny části New Yorku (Bronx, Queens, Manhattan, Brooklyn a Staten Island). Ze všech linek pouze 8 z nich propojuje celé město – zbytek má pouze lokální význam. Projet jednu celoměstskou linku Vám tak může trvat i více než hodinu. Všechny hlavní linky se pak kříží na Manhattanu.

8 hlavních linek:

 • červená – Bronx – Manhattanem, trasy 1,2 a 3
 • modrá – trasy A, C a E, spojení na letiště JFK
 • zelená –  Manhattan – Bronx – Brooklyn
 • hnědá
 • oranžová –Queens – Long Island – Manhattan – Brooklynu trasy B, D, F a M.
 • růžová – Queens a Manhattan
 • žlutá – Long Islandu – Manhattan, spojení k dopravě na Sochu svobody

Pojďme si ještě ujasnit 2 důležité pojmy Lines (trasa – fyzicky koleje, po kterých vlak jezdí) x Services (linky označené písmenem a číslem jezdící po určité trase). Jelikož je dopravní systém v NYC poměrně složitý, tak si dejte pozor ještě na typ vlaku, do kterého nastupujete. Doporučujeme poslouchat hlášení a sledovat označení vlaků.

 • Express trains -> staví pouze v důležitých stanicích (např. přestupní)
 • Local trains -> souprava metra staví v každé stanici

Nejjednodším způsobem jak se v takto složité dopravě orientovat je využití Google map s integrovanými jízdními řády.

Mapa metra v New Yorku

Metro v New Yorku - Přehledný plánek ke stažení

Stáhněte si podrobný plán dopravy do Vašeho mobilu

Kolik stojí jízdné v New Yorku?

Pro aktuální cenu jízdenek doporučujeme před odletem do New Yorku zkontrolovat oficiální stránky dopravce – ZDE

Jaké jsou aktuální ceny jízdenek na MHD v létě 2018?

Nejlepší a nejvýhodnější způsob jak využívat metro v New Yorku je pomocí Metro Card. Lze ji zakoupit v každé trafice nebo v automatech u vstupu do metra. Pořízení Vás vyjde na  symbolický 1 $. Na kartu si pak podle požadavků nahrajete kredit a podle počtu jízd se Vám pak kredit strhává. Kartičkou projeďte při vchodu do metra nebo autobusu čtečkou na turniketu. Jedná jízda Vás pak vyjde podle zakoupeného balíku:

 • balíček 4 jízd za 10 $
 • 8 jízd za 20 $
 • 16 jízd za 40 $.

Děti do 112 cm mají dopravu mohou jezdit metrem zdarma

Pokud v New Yorku plánujete nějaký čas zůstat spíše se Vám vyplatí několikadenní jízdenky.

Unlimited Ride MetroCard (týdenní jízdenka) – 32 $ -> vyplatí se až od 13x jízd za týden, platnost jízdenky končí o půlnoci sedmého dne

Unlimited Ride MetroCard (měsíční jízdenka) – 121 $ -> vyplatí se až od 13x jízd za týden

Poukaz na první jízdu UBREM – 20 $

Nechcete se mačkat v metru a máte rádi komfort? Využijte aplikaci UBER a dopravujte se po New Yorku taxíkem.

Preferujete raději hotely?
Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Jak se dostat do NYC?

Rozhodli jste se, že navštívíte New York? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

ADD PELIKAN

Aktuální dopravní zpravodajství v NYC

Loading…

Ať už se rozhodnete New York navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z New Yorku dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Akce a slevy v New Yorku

Sezonní sleva 15% na Booking.com

Ubytujte se v hotelu v New Yorku od 1358 Kč

Airbnb – 750 Kč na první pobyt

Registrujte se na Airbnb a získejte slevu na Váš první pobyt

Nejlevnější letenky do New Yorku

text text text text text

Pronajměte si auto

Text text text text text text text text

20 $ na první jízdu UBREM

Stáhněte si aplikaci UBER do smartphonu a získejte 20 $ na Vaši první jízdu

 

New York je jednoznačně zajímavou destinací. My však neustále přidáváme nový obsah a naše stránky rozvíjíme. Mezi další zajímavá města v Americe, o kterých jsme již napsaly jsou: Baltimore, Boston, Chicago, Miami nebo Washington. Amerika Vás neláká a raději cestujete po Evropě? Pro milovníky Evropy jednoznačně doporučujeme: Athény, BerlínBudapešť, Kodaň, Milán nebo Paříž. Nadšenci do umění by měli navštívit metro v Dubaji nebo metro v Tokiu. Pokud hledáte naopak něco nevšedního a exotického, tak doporučujeme navštívit Metro v Pekingu a Metro v Hong Kongu. Další zajímavá města stojící za návštěvu jsou: Shanghai, Singapore a Kuala Lumpur.