24 Bře

Metro v Berlíně – informace, jízdenky a mapa

Berlín, hlavní město Spolkové republiky Německo, obývá 3 miliony obyvatel a další tisíce a desetitisíce turistů, studentů atd. Aby se všichni mohli během dne pohodlně cestovat, jezdí pod zemí Berlína metro, které každý den přepraví ve špičce statisíce cestujících. My Vám dnes ukážeme, jak berlínská podzemka funguje a mimo jiné i jak je to s jízdenkami.

Metro Berlín – U-Bahn a S-Bahn

Celá podzemní a z části i nadzemní městská hromadná doprava je rozdělena prakticky do 2 větví – na U-Bahn a S-Bahn. Oba systémy mají společný tarif a pokrývají celé město. První linka U-Bahn byla otevřena v roce 1902 a měla na svém vzniku podíl slavný vědec Werner von Siemens. Dnes má U-Bahn 10 linek a 173 stanic. S-Bahn má 15 linek a 166 stanic.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Berlíně od 1 250 Kč na noc

U-Bahn – Podzemní metro v Berlíně

U-Bahn je podzemní metro v Berlíně. Má 10 linek a 173 stanic. U-Bahn je známé pro své žluté vlaky. U-Bahn hrálo důležitou roli během první a druhé světové války a studené války, kdy utrpělo velké škody a bylo několikrát přestavováno. U-Bahn protínácelé město, včetně centra a okrajových částí Berlína. Na většině zastávek lze rovněž přestoupit na mezistátní vlaky, letiště, nebo jen na tramvaje.

Přehled jednotlivých linek U-Bahnu:

 • U1 (zelená): Jedna z prvních linek, spojuje východ a západ Berlína od stanice Uhlandstraße po Warschauer Straße.
 • U2 (červená): Prochází centrem města od stanice Pankow po Ruhleben.
 • U3 (tyrkysová): Začíná na západě města na stanici Krumme Lanke a končí na Nollendorfplatz.
 • U4 (žlutá): Nejkratší linka, má jen 5 stanic mezi Nollendorfplatz a Innsbrucker Platz.
 • U5 (hnědá): Spojuje východní část města od stanice Hönow po Alexanderplatz.
 • U6 (fialová): Prochází severem a jihem města od stanice Alt-Tegel po Alt-Mariendorf.
 • U7 (modrá): Nejdelší linka, má 40 stanic mezi Rathaus Spandau a Rudow.
 • U8 (oranžová): Spojuje sever a jih města od stanice Wittenau po Hermannstraße.
 • U9 (olivová): Prochází západním centrem města od stanice Osloer Straße po Rathaus Steglitz.
 • U55 (světle modrá): Nejnovější linka, má jen 3 stanice mezi Hauptbahnhof a Brandenburger Tor.

Ještě by se Vám mohl hodit přehled nejdůležitějších stanice – no tak tady je máte:

 • Alexanderplatz: Jedna z nejrušnějších stanic, kde se kříží linky U2, U5 a U8. Nachází se pod stejnojmenným náměstím, které je centrem východního Berlína a má mnoho památek a obchodů.
 • Potsdamer Platz: Stanice na lince U2, která byla uzavřena během studené války kvůli Berlínské zdi. Po znovusjednocení Německa byla stanice znovuotevřena a stala se součástí moderního komplexu budov a kulturních zařízení.
 • Olympiastadion: Stanice na lince U2, která slouží jako hlavní vstup do Olympijského stadionu, kde se konaly Letní olympijské hry v roce 1936 a Mistrovství světa ve fotbale v roce 2006.
 • Zoologischer Garten: Stanice na lince U2 a U9, která je nejbližší k Zoologické zahradě Berlín a Kurfürstendammu, jedné z hlavních nákupních ulic v Berlíně.
 • Gesundbrunnen: Stanice na lince U8, která je také důležitým železničním uzlem a má přímé spojení s letištěm Berlin Brandenburg.

Mapa metra v Berlíně – Detailní plánek tras pro rok 2024

Mapa berlínkého metra

Mapa berlínkého metra

ZDARMA KE STAŽENÍ ZDE

S-Bahn – Berlínská rychlodráha

S-Bahn je jakousi větší variantou U-Bahn. Jedná se o městskou rychlodráhu, která nabízí velmi rychlé spojení mezi klíčovými částmi města. Rychlodráha ale zasahuje i do dalších měst a obcí Německa, zejména pak těch v těsném okolí Berlína (jako příklad uvedeme Hönow, nebo Rudow). Vlaky a dráhy S-Bahn pak poznáte podle začátečního písmena S a v případě souprav, červeno-bílou barvou a skládá se z 15 linek. My zde uvedeme pouze ty nejdůležitější.

 • S41 a S42: Tyto dvě linky tvoří tzv. Ringbahn, kruhovou trasu kolem centra města. S41 jede ve směru hodinových ručiček, zatímco S42 jede proti směru hodinových ručiček. Zastavují na 27 stanicích a trvá asi 60 minut projet celé město. Ringbahn je užitečný pro přestup mezi různými linkami S-Bahn, U-Bahn a regionálními vlaky.
 • S5, S7 a S75: Tyto tři linky jedou z východu na západ města mezi stanicemi Westkreuz a Ostkreuz. Projíždějí po vyvýšené trati Berliner Stadtbahn, která nabízí nádherný výhled na některé z nejznámějších památek Berlína, jako je Muzejní ostrov, Braniborská brána nebo Říšský sněm.
 • S1, S2 a S25: Tyto tři linky jedou ze severu na jih města. Linka S1 spojuje stanice Oranienburg a Wannsee a prochází historickými místy jako je Potsdamer Platz, Checkpoint Charlie nebo ZOO. Linka S2 spojuje stanice Bernau a Blankenfelde a prochází centrem města i jeho okrajovými částmi. Linka S25 spojuje stanice Hennigsdorf a Teltow Stadt a prochází také centrem města i jeho okrajovými částmi.

Kde se ubytovat v Berlíně

Na Berlín vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Berlín již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jaké jsou druhy a kolik stojí jízdenky na MHD v Berlíně?

Koupit si tu správnou jízdenku je v Berlíně občas trochu problém. Druhy jízdenek na veřejnou dopravu v Berlíně se mohou lišit podle délky platnosti a zóny, ve které cestujete. Berlín má 3 základní tarifní zóny: A (vnitřní město), B (vnější město) a C (okolí Berlína). Jízdenky můžete použít pro metro (U-bahn), vlaky (S-bahn), autobusy, tramvaje a lodě.

 • Jednorázová jízdenka: platí pro jednu jízdu po dobu 2 hodin v zónách A a B nebo A, B a C. Cena: 3 € nebo 3,60 €.
 • Zkrácená jízdenka: platí pro jednu jízdu po dobu 2 hodin v zónách A a B, ale pouze pro 3 zastávky v S-bahn nebo 6 stanic v tramvaji. Cena: 2 €.
 • Denní jízdenka: platí pro neomezený počet jízd po dobu 24 hodin v zónách A a B nebo A, B a C. Cena: 8,80 € nebo 9,60 €.
 • Týdenní jízdenka: platí pro neomezený počet jízd po dobu 7 dnů v zónách A a B nebo A, B a C. Cena: 34 € nebo 37,50 €.
 • Skupinová jízdenka: platí pro neomezený počet jízd po dobu 24 hodin pro maximálně 5 osob v zónách A a B nebo A, B a C. Cena: 23,50 € nebo 24,90 €.

Existují také další typy jízdenek, jako například měsíční jízdenka, roční jízdenka nebo turistická karta. Berlínská turistická karta na MHD je speciální typ jízdenky, který vám umožňuje nejen cestovat po Berlíně a okolí, ale také získat slevy na různé atrakce, muzea, restaurace a další služby. S touto kartou můžete ušetřit až 50 % z běžné ceny.

Berlínskou turistickou kartu si můžete koupit pro různé délky platnosti a zóny. Například:

 • Berlínská karta A+B na 2 dny stojí 24 € (případně Postupim A+B+C za 29 €)
 • Berlínská karta A+B na 3 dny stojí 34 € (případně Postupim A+B+C za 39 €)
 • Berlínská karta A+B na 4 dny stojí 41 € (případně Postupim A+B+C za 46 €)

Lze ji snadno koupit v info centrech, na letišti nebo na hlavním vlakovém nádraží

Jak se dostat z berlínských letišť do centra města veřejnou dopravou?

Z letiště v Berlíně se dá do centra města dostat metrem. Mezinárodní letiště Berlin-Tegel (TXL) je vzdálené asi 8 km od centra města a je možné se sem dostat přímou linkou metra U6. Linka U6 je součástí berlínského metra a spojuje letiště s centrem města. Cesta metrem z letiště do centra trvá zhruba 20-30 minut.

Mezinárodní letiště Berlin-Schönefeld (SXF) je vzdálené asi 20 km od centra města a je možné se sem dostat přímou linkou metra S9. Linka S9 je součástí berlínského vnějšího okruhu (S-Bahn) a spojuje letiště s centrem města. Cesta metrem z letiště do centra trvá zhruba 45-60 minut.

V obou případech je nutné zakoupit jízdenku na jednu jízdu nebo na celý den, abyste se mohli vydat na cestu metrem. Jízdenky lze zakoupit v automatech nebo u prodejců jízdenek na nástupišti.

Které památky v Berlíně přes víkend navštívit?

Berlín je plný historických památek a kulturních atrakcí, takže je těžké vybrat jen několik nejzajímavějších. Zde je několik tipů na místa, která byste rozhodně měli navštívit:

 1. Braniborská brána: Tato ikonická památka je jedním z nejznámějších symbolů Berlína a je považována za významnou památku německé historie. Můžete se na ni vyjít a obdivovat výhled na město z vyhlídky nebo navštívit muzeum, které se nachází v jejím podzemí.
 2. Berlínský hrad: Tento impozantní barokní palác se nachází na břehu řeky Spree a je sídlem německého prezidenta. Můžete se tu projít krásnými zámeckými zahradami nebo navštívit jednu z mnoha expozic, jako je například Královská sbírka umění nebo Historické muzeum.
 3. Muzeum přírodní historie: Toto impozantní muzeum se nachází v centru Berlína a je plné expozic o přírodě a historii. Můžete zde obdivovat unikátní sbírky fosílií, minerálů a zvířat nebo se projít po krásném interiéru plném soch a obrazů.
 4. Reichstag: Tento historický budovu je sídlem německého parlamentu a můžete se na ni vyjít a obdivovat výhled na město z vyhlídky na střeše.
 5. Checkpoint Charlie: Tento ikonický checkpoint se nachází v centru Berlína a představuje symbol studené války. Můžete se tu projít a obdivovat expozici o historii checkpointu nebo se vyfotit u repliky strážní budky.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Berlíně od 1 250 Kč na noc

Jaké jsou další systémy metra kousek od Berlína?

V blízkosti Berlína se nacházejí metropolitní systémy například v Hamburku, Kodani, Praze a nebo Varšavě. Tato města jsou relativně blízko Berlína a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Závěr

Ať už se rozhodnete Berlín navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Berlína dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně městské hromadné dopravy v Berlíně

 • Jak funguje přestup mezi různými druhy dopravy?
  • V Berlíně můžete s jednou jízdenkou přestupovat mezi různými druhy dopravy (U-Bahn, S-Bahn, tramvaje, autobusy) v rámci platnosti jízdenky bez nutnosti dalšího zakoupení. Důležité je, aby jízdenka pokrývala všechny tarifní zóny, kterými cestujete.
 • Co dělat, pokud si zapomenu zakoupit jízdenku?
  • Pokud jste na palubě dopravního prostředku bez platné jízdenky, riskujete pokutu. Pokud si zapomenete zakoupit jízdenku před nástupem, je doporučeno co nejdříve se pokusit situaci napravit zakoupením jízdenky na nejbližším automatu nebo u řidiče (v případě autobusů).
 • Jaké aplikace mohu použít pro plánování cest v Berlíně?
  • Kromě oficiální aplikace BVG, která poskytuje rozsáhlé informace a plánování cest, můžete také použít aplikace jako Google Maps, které integrují informace o veřejné dopravě pro snadné plánování tras.
 • Je možné přepravovat kola nebo domácí zvířata?
  • Ano, v berlínské hromadné dopravě je možné přepravovat kola a malá domácí zvířata. Pro kola může být vyžadována speciální jízdenka, zatímco malá zvířata mohou cestovat zdarma, pokud jsou umístěna v přepravníku. Větší psi potřebují vlastní jízdenku.
 • Jsou stanice a dopravní prostředky přístupné osobám se sníženou mobilitou
  • Většina stanic metra a vlaku v Berlíně je vybavena výtahy nebo rampami pro snadný přístup. Novější autobusy a tramvaje jsou rovněž navrženy tak, aby byly přístupné cestujícím na vozíčku nebo s kočárky. Informace o přístupnosti konkrétních stanic lze najít na webových stránkách BVG nebo v jejich aplikaci.
 • Jaké jsou možnosti pro turisty?
  • Pro turisty jsou k dispozici speciální turistické karty, jako je Berlin WelcomeCard, která nabízí neomezené cestování ve veřejné dopravě v určených zónách a slevy na vstupy do mnoha atrakcí a muzeí.