24 Úno

Metro v Kodani – mapa, jízdné a doprava

Přemýšlíte, kam vyrazit ve volných dnech se svojí milovanou rodinou? Máme pro Vás tip na překrásné městečko s báječnou atmosférou na každém kroku. Město leží na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně i na ostrově Amager. Aktuální počet obyvatel ve městě přesahuje hranici 0,5 milionu lidí. Jak mnozí jistě již tušíte, tak dnes e budeme bavit o Kodani. Jelikož jsou naše webové stránky věnované hlavně dopravě, tak se opět dozvíte, jak se v tomto městě pohybovat.

Kodaň je velice klidné město nacházející se na severu Evropy. Je známe především pro svojí bohatou historii, památky a královský palác, kde sídlí dánská královna.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Kodani od 1500 Kč na noc

Metro v Kodani (Københavns Metro)

Páteřní síť  městské dopravy je tvořena metrem, autobusy, příměstskými vlaky (tzv. S-train) a loděmi. Metro v Kodani je moderní a efektivní a hraje klíčovou roli v městské dopravě v dánském hlavním městě. Nynější metro bylo otevřeno v roce 2002 a od té doby prošlo několika rozšířeními. Metro provozuje společnost Metroselskabet, a je to automatizovaný systém s plným přepravním provozem. Symbolem metra je tmavočervené M stojící nad podstavci. Příjemné pro cestující je, že kodaňské metro jezdí i v noci, a to celý týden.

Linky metra v Kodani

Kodaňské metro obsahuje 2 linky (M1 a M2), které se barevně odlišují. Rozlišují se i linky, které jsou pouze okružní M3 a M4. Linka M1 je má zelenou barvu, která začíná stanicí ve stanici ve Vaniose a končí ve Vestarmageru. Linka M2 je barvy žluté a její cesta má počátek stejně jako linka M1, ale končí ve stanici Lufthavnen.

Linka M1 – Zelená – (Vanløse – Vestamager)

Linka M1 má 15 stanic a má trasu, která začíná ve stanice Vanløse a končí ve stanici Vestamager. Linka M1 vám umožňuje dosáhnout zajímavých míst pro turisty a občany Kodaně, mezi něž patří univerzity, hudební akademie a nákupní střediska.

 • Barva linky: Zelená.
 • Označení: M1.
 • Jméno linky: Vanløse – Vestamager.
 • Počet stanic: 15.
 • Délka trasy: 13,9 km.
 • Projetí celé trasy: 23 minut.
 • Jízdní řád: 24/7. Jinými slovy, je k dispozici od pondělí do neděle 24 hodin denně.

Na lince M1 najdete následující stanice v uvedeném pořadí: Vestamager, Vanløse, Lindevang, Fasanvej,Frederiksberg,Nørreport, Forum, Flintholm, Peblinge Sø,Kongens Nytorv,Islands Brygge,ChristianshavnsKanal, Christianshavn,DR Byen,Sundby, Stadsgraven, Bella Center, ØrestadTrain, E20.

Linka M2 – Žlutá – (Lufthavnen – Vanløse)

Vlaky žluté linky začínají na Lufthavnen a projíždějí do centra Kodaně, a končí ve stanici Vanløse. Odhadovaná doba, po kterou vlaky jedou z jednoho konce linky na druhý, je 24 minut. Touto linkou se zároveň dostanete i přímo na letiště v Kodani. Dojede přímo k letištnímu terminálu 3, kde se nachází stanice Lufthavnen.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Kodani od 1500 Kč na noc

Cestující, kteří přijíždějí na letiště, mají také možnost přestoupit na vlak přímo do Stockholmu. Stanice Amagerbro na lince M2 je referenčním bodem pro rychlé cestování do restaurací, obchodů a zařízení pro volný čas. Tato stanice je také v blízkosti obytných oblastí, průmyslových parků, pláží atd.

 • Barva linky: Žlutá.
 • Označení: M2.
 • Jméno linky: Lufthavnen – Vanløse.
 • Počet stanic: 16.
 • Délka trasy: 14,2 km.
 • Projetí celé trasy: 24 minut.
 • Jízdní řád: 24/7. Jinými slovy, je k dispozici od pondělí do neděle 24 hodin denně.

Na lince najdete následující stanice: Lufthavnen, Vanløse, Fasanvej , Frederiksberg, Forum, Peblinge Sø , Lindevang , Nørreport , Kongens Nytorv , Flintholm, Christianshavns, Kanal, Lergravsparken, Christianshavn, E20, Amagerbro, Øresund, Amager Strand, Stadsgraven, Femøren, Kastrup.

Linka M3 – Červená (København Kastrup – Vanløse)

 • Trasa: M3 je jednou z okružních linek kodaňského metra. Jedná se o uzavřený okruh, který spojuje východní a západní část města. Nejfrekventovanější část mezi Østerport, Kongens Nytorv a hlavním nádražím jede spolu s linkou M4
 • Frekvence a provozní doba: Frekvence vlaků na M3 závisí na denní době, ale obecně jsou časté a pravidelné. Metro v Kodani obvykle funguje od brzkých ranních hodin do pozdního večera, včetně víkendů.

Linka M4 – Modrá – (København H – Orientkaj)

 • Trasa: Linka vede ze stanice København H (Hlavní nádraží) na jihu a pokračuje na sever k stanici Orientkaj. Orientkaj. M4 hraje klíčovou roli v městském dopravním systému Kodaňe, umožňující efektivní spojení mezi severem a jihem města. Moderní vozidla a častý provoz činí M4 oblíbenou volbou pro místní obyvatele i návštěvníky města.
 • Frekvence a provozní doba: M4 má pravidelný provoz s vysokou frekvencí během většiny dne.

Mapa metra v Kodani pro rok 2024

Cena jízdenek na MHD v Kodani

Cena jízdného je stanovena podle počtu projetých zón, což je faktor, který ovlivňuje konečnou částku. Vždy doporučujeme zakoupit si jízdenku, protože sankce za cestování bez ní mohou dosáhnout až 750 DKK (přibližně 2 500 Kč). Jízdenku lze snadno pořídit prostřednictvím samoobslužných automatů v metru, na autobusových zastávkách nebo v obchodech jako například 7/11 či jiných trafikách. Platbu je možné provést jak dánskými korunami, tak i kreditní kartou.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Kodani od 1500 Kč na noc

Druhy jízdenek

 • lístek na 2 zóny (jednosměrný) stojí DKK 24 (cca 83 Kč)
 • lístek na 3 zóny (jednosměrný) stojí DKK 36 (cca 125 Kč)
  • děti do 12 let cestují zcela zdarma 
 • jízdenky na zónu 2 a 3 jsou platné 60 minut
 • jízdenky na zóny 4, 5, 6 jsou platné 90 minut
 • jízdenky na všechny zóny platí 120 minut
  • cena za 24 hodin dlouho trvající jízdenku je DKK 80 (cca 275 Kč)
  • cena za 72 hodin dlouho trvající jízdenku je DKK 200 (cca 690 Kč)

Pro Vás, jako turisty se spíše vyplatí časově omezená jízdenka jménem City Pass. 

Nejvhodnější jízdenka na městskou hromadnou dopravu pro turisty v Kodani?

City Pass v Kodani je jízdenka, která umožňuje cestování po celém městě na všech linkách veřejné dopravy, včetně vlaků, autobusů a tramvají. Jízdenka City Pass je platná po celou dobu, kterou si zakoupíte, a může být zakoupena pro jednoho dne nebo až na týden. Nabízí cestujícím pohodlnou a flexibilní možnost cestování po Kodani bez nutnosti kupovat jízdenky pro každou jednotlivou cestu. Je to ideální volba pro turisty, kteří chtějí vidět co nejvíce města a okolí.

City Pass lze zakoupit na automatech nebo v prodejních místech DSB (Dansk State Railways) nebo přes internet. Cena za City Pass závisí na délce platnosti jízdenky. Například jednodenní City Pass pro dospělého stojí 80 DKK, zatímco týdenní stojí 300 DKK.

City Pass také nabízí několik slev pro cestující, například slevy na vstupenky do muzeí a galerií nebo na prohlídky města. Je důležité si uvědomit, že City Pass nezahrnuje cestu trajektem přes Øresund nebo cestu do okolních oblastí jako například Malmö nebo Helsingborg.

Tipy na ubytování v Kodani

Pokud si nepůjčujete auto na letišti a plánujete dopravu pouze pomocí MHD, zabookujte si ubytování přímo v centru Kodani. Prohlídka města tak bude mnohem jednoduší. Jelikož jsme Kodaň již několikrát navštívili, tak Vám můžeme doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jaké jsou další systémy metra kousek od Kodaně?

V blízkosti Kodaně se nacházejí metropolitní systémy například ve Stockholmu, Hamburku, Berlině a Amsterdamu. Tyto města jsou relativně blízko Kodaně a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Jak se dostat z letiště v Kodani (Kastrup CPH) do centra města?

Pro přesun z letiště v Kodani (Kastrup CPH) do centra města můžete využít veřejnou dopravu. Z letiště je možné se dostat vlakem nebo metrem.

 • Vlak:
  • Na letišti Kastrup najdete železniční stanici připojenou k terminálu 3. Můžete se tam dostat pěšky z ostatních terminálů nebo využít bezplatného vlakového spoje, který propojuje terminály.
  • Vlaky směřující do centra města jsou označeny jako „Regionaltog“ nebo „Øresundstog“. Cesta do hlavního nádraží v Kodani (Københavns Hovedbanegård) by měla trvat asi 15 minut.
  • Jízdenky můžete zakoupit na automatu nebo online předem. V některých případech může být výhodné využít speciální nabídky nebo karty pro turisty.
 • Metro:
  • Metro je další pohodlnou možností. Stanice metra na letišti se nachází také v blízkosti terminálu 3.
  • Linka M2 směřuje do centra města. Zastávky zahrnují Nørreport, Kongens Nytorv a další.
  • Jízda metrem trvá přibližně 15-20 minut. Frekvence spojů je obvykle v řádu několika minut.

Další dostupné druhy MHD dopravy

V Kodani je dostupná rozmanitá síť veřejné dopravy, která zahrnuje autobusy, vlaky, metro a trajekty. Město je dobře propojené a nabízí efektivní a pohodlné možnosti přepravy pro obyvatele i návštěvníky. Autobusová síť pokrývá širokou škálu tras a spojí, což usnadňuje pohyb po různých čtvrtích města. Vlaky jsou také důležitou součástí městské dopravy, s četnými stanicemi v různých částech Kodaně a okolí. Kromě toho přítomnost trajektů umožňuje překonávat vodní překážky a využívat vodních cest k pohodlnému přesunu mezi různými částmi města.

Městské autobusy v Kodani

 • Linka 5A: Spojuje hlavní turistické atrakce, jako jsou Nyhavn, Kodaňská radnice a Dánský národní muzeum. Je to jedna z nejfrekventovanějších linek.
 • Linka 26: Tato linka vás zavede do překrásného zábavního parku Tivoli a blízké oblasti.
 • Linka 1A: Ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat historickou část města. Linka 1A vede přes centrum města a prochází kolem Kongens Nytorv a Christiansborg Palace.
 • Linka 150S: Vhodná pro ty, kteří chtějí navštívit předměstí a okolní oblasti města.
 • Linka 9A: Vede podél pobřeží a nabízí krásné výhledy na moře. Je to skválý způsob, jak objevovat nábřeží a pláže.

Všechny autobusy v Kodani jsou součástí systému hromadné dopravy, který zahrnuje také metro a vlaky. Jízdenky můžete zakoupit předem na autobusových zastávkách, v automatech nebo online. Ceny jízdenek se liší podle zón a délky trasy.

Městské trajekty

Zvláštním názvem je pojmenován dopravní prostředek Ferry. Jedná se o vodní autobusy ve žluté barvě a můžete jimi projíždět po Kodaňském přístavu. Platí v nich jízdenka integrované městské dopravy, přesněji Copenhagen Card.Jízdenku si zakupte raději jinde než u řidiče. Cena jízdenky u řidiče je vyšší než klasická cena jízdenky.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Kodani od 1500 Kč na noc

Pronájem Jízdních kol – Kolik to stojí?

Jízdní kola se zde využívají opravdu hodně a tudíž by nebyl vůbec špatný nápad, kdybyste si ho vypůjčili a Kodaň si projeli s nohama v pedálech. Cena pronájmu jízdního kola v Kodani se liší v závislosti na délce pronájmu a typu kola, který si vyberete. Obecně však lze říci, že cena za krátkodobý pronájem (například jeden den nebo jednu hodinu) se pohybuje kolem 20-30 DKK (dánských korun). Za celodenní pronájem se obvykle platí kolem 75-100 DKK a za týdenní pronájem kolem 300-400 DKK. Cena za elektrické kolo bývá vyšší než za klasické kolo.

Je důležité si uvědomit, že většina společností, které nabízejí pronájem jízdních kol, má své vlastní pravidla a ceníky. Je proto důležité si předem zjistit podmínky a cenu pronájmu u konkrétní společnosti. Některé společnosti mohou účtovat další poplatky, například za pojištění nebo za předčasné vrácení kola. Ujistěte se, že máte dostatek informací o všech poplatcích a podmínkách pronájmu před tím, než si kolo pronajmete.

Jak se nejlépe dostat z prahy do kodaně?

Nejlepší způsob, jak se dostat z Prahy do Kodaně, je cestovat vlakem. Existuje několik přímých vlaků denně, které jedou z Prahy do Kodaně. Cesta trvá asi 3 hodiny a 20 minut. Alternativně se můžete také dostat do Kodaně letecky, let trvá kolem hodiny a půl. Pro cestu letadlem z Prahy do Kodaně existuje několik přímých letů denně z pražského letiště Václava Havla.

Je také možné cestovat autobusem nebo autem, ale cesta může trvat déle a být méně pohodlná než cesta vlakem nebo letadlem. Je důležité si uvědomit, že Dánsko leží na ostrově a cestování autem přes mosty nebo tunely bývá spojeno s poplatky.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Kodani od 1500 Kč na noc

Prodloužený víkend v Kodani – Památky, zajimavé aktivity a skvělé restaurace

Den 1: Průzkum města a dánské kulinářství

 • Dopoledne: Začněte svůj den návštěvou Nyhavn, ikonického kanálu s barevnými domy a historickými loděmi. Procházka po této oblasti je jako krok zpět v čase a skvělý úvod do kodaňské atmosféry.
 • Oběd: Vychutnejte si oběd v jedné z restaurací v Nyhavn. Restaurace Heering je známá svými tradičními dánskými pokrmy a výhledem na kanál.
 • Odpoledne: Navštivte Rosenborg Slot, renesanční zámek, kde můžete obdivovat královské klenoty a procházet se krásnými zahradami.
 • Večeře: Užijte si večeři v restauraci Kødbyens Fiskebar ve čtvrti Meatpacking District, kde nabízejí skvělé mořské plody.
 • Večer: Procházka Tivoli Gardens, jeden z nejstarších zábavních parků na světě. Užijte si jedinečnou atmosféru, atrakce a večerní osvětlení.

Den 2: Umění, design a historie

 • Dopoledne: Začněte den návštěvou Statens Museum for Kunst, Národní galerie Dánska, kde najdete díla od dánských i mezinárodních umělců.
 • Oběd: Oběd v Café Norden v centru města, které nabízí výborné sendviče a výhled na rušné náměstí Stroget.
 • Odpoledne: Prozkoumejte Designmuseum Danmark, abyste se dozvěděli více o dánském designu a módní historii.
 • Večeře: Rezervujte si stůl v Relæ, jedné z nejlepších restaurací s nordickou kuchyní, která klade důraz na lokální a udržitelné ingredience.
 • Večer: Navštivte papírovou továrnu Christiania, známou komunitu s jedinečnou kulturou a nočním životem.

Den 3: Kodaňská architektura a relaxace

 • Dopoledne: Objevte moderní architekturu Kodaně návštěvou knihovny Black Diamond a procházkou po přilehlém nábřeží.
 • Oběd: Užijte si oběd v Royal Smushi Cafe, unikátním spojení dánské a japonské kuchyně, které servíruje „smushi“ – malé, kreativní kousky sushi.
 • Odpoledne: Vydejte se na výlet lodí po kanálech a užijte si výhledy na město z vody. Zahrnuje zastávky jako je Malá mořská víla a opera.
 • Večeře: Večeře v restauraci Amass, která nabízí inovativní kuchyni s důrazem na udržitelnost, umístěná v industriální čtvrti s výhledem na město.
 • Večer: Závěrečný večer v Kodani strávte relaxací v jednom z místních barů nebo si udělejte poslední procházku městem.

Tento plán je jen orientační a v Kodani najdete mnoho dalších zajímavých míst a aktivit. Nezapomeňte rezervovat některé restaurace a atrakce předem, zejména pokud cestujete ve špičce. Užijte si nádherný prodloužený víkend v Kodani!

Závěr

Ať už se rozhodnete Kodaň navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Navštívili jste již hlavní město Německa – Berlín? Pokud ne přečtěte si náš článek: Metro v Berlín

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně městské hromadné dopravy v Kodani

 • Jaké jsou hlavní prostředky městské hromadné dopravy v Kodani?
  • V Kodani jsou k dispozici autobusy, vlaky, metra a lodě. Hromadná doprava je dobře integrovaná, což umožňuje snadné přestupy mezi různými druhy dopravy.
 • Jaké jsou vstupné ceny a jízdenky?
  • Ceny se mohou lišit podle druhu dopravy a délky jízdy. Většinou můžete zakoupit jednotlivé jízdenky nebo karty s předplatným na různé období.
 • Existuje jednotné jízdné pro všechny druhy dopravy?
  • V Kodani existují integrované jízdní doklady, které platí pro všechny druhy dopravy v rámci dané zóny. Lze také zakoupit jízdenky pouze na jednoho typu dopravy, pokud to potřebujete.
 • Jak často jezdí veřejná doprava?
  • Frekvence veřejné dopravy se liší podle druhu dopravy a času dne. Většinou jsou však autobusy, vlaky a metro k dispozici pravidelně během dne.
 • Jak získám aktuální informace o jízdních řádech a zpožděních?
  • Můžete využívat oficiální webové stránky dopravního podniku, mobilní aplikace nebo informační tabule na zastávkách a nádražích.
 • Existují slevy pro studenty, seniory nebo skupiny?
  • Ano, obvykle existují slevy pro studenty, seniory a někdy i pro skupiny. Informace o slevách najdete na oficiálních webových stránkách dopravce.
 • Je možné zakoupit jízdenky online nebo je nutné je kupovat na místě?
  • Většinou je možné zakoupit jízdenky online prostřednictvím oficiálních webových stránek nebo mobilních aplikací. Samozřejmě je možné je také zakoupit na místě, v automatech nebo u obsluhy.
 • Jak bezpečná je veřejná doprava v Kodani?
  • Veřejná doprava v Kodani je obecně považována za bezpečnou. Mějte však na paměti základní bezpečnostní opatření, zejména ve večerních hodinách.
 • Existují nějaké omezení během dopravní špičky?
  • Během dopravní špičky může být větší zácpa a větší nápor cestujících. Je dobré být připraven na možné zpoždění a využít dostupné informační zdroje.
 • Můžu využít veřejnou dopravu k dosažení turistických atrakcí?
  • Ano, veřejná doprava v Kodani je dobře propojená a umožňuje pohodlný přístup k většině turistických atrakcí ve městě.

Napsat komentář