10 Čvn

Metro v Káhiře – mapa, jízdné a další praktické informace

Káhira je hlavním městem Egypta a se svými 12 miliony (a s přilehlou aglomerací až 15 miliony) obyvatel je nejlidnatějším městem země. Její název znamená v překladu “Vítězná”, ale díky svému velkému významu nejen pro Afriku, ale i jakožto spojnice s Evropou, ji bývá přezdíváno “Big Mango” anebo česky “Matka světa”. Celé město se rozkládá podél břehu řeky Nilu, přičemž novější čtvrti jsou soustředěny blíže k jejím břehům, a starši se naopak nacházejí dále od něj. Jestliže se Káhiru chystáte v nejbližší době navštívit, neměl by vám uniknout tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své návstěvy můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Pokud se budete nacházet v Káhiře, zcela určitě byste si neměli nechat ujít sedmý div světa  – Pyramidy v Gize. Jejich velkolepost vás uchvátí.
 2. V centru historické části si můžete prohlédnout mnoho různých starověkých památek. Jednou z nich jsou ostatky z Babylonské pevnosti. Atmosféra celého města na vás bezesporu zanechá neopakovatelný dojem.
 3. Trochu toho městského ruchu zažijete na náměstí Midan El-Tahreer. Právě tady budete v centru veškerého dění. A právě tady si můžete užít širokou nabídku místních specialit, kaváren ale také obchodů.

Základní informace o metru

Káhirské metro svůj provoz zahájilo v roce 1987. Metro bylo vybudováno poté, co rapidně vzrostl počet lidí využívajících městskou hromadnou dopravu. Egypt tak získal své prvenství v arabském světě mezi zeměmi s podzemním systémem dopravy. Zajímavostí je, že v káhirském metru byly zavedeny vagony, které slouží pouze k přepravě žen, bez přítomnosti mužů. Tyto vagony jsou označeny  červeným nebo zeleným pruhem. Avšak vagony se zeleným pruhem mohou muži po 20. hodině využívat.

Metro má v současné době v provozu 3 linky a jejich celková délka trasy je 77,9 km rozložených do 61 stanic. Do roku 2020 by navíc měla být otevřena a zprovozněna Linka č. 4.

Jízdné

Až do minulého roku byla cena jízdného 1 EGP (v přepočtu zhruba 1,2 Kč) za jednu jízdu, nezávislé na ujeté vzdálenosti. Od roku 2017 platí nový ceník. Nyní zaplatíte za jednu jízdu 2 EGP a za zlevněné jízdné, pro děti a studenty, 1 EGP. Od letošního roku by měl vejít v platnost nový ceník, který bude závislý na procestované vzdálenosti. Za 9 ujetých stanic nově zaplatíte 3 EGP, 5 EGP za 16 stanic a 7 EGP za více než 16 stanic. Zvýhodněné jízdné by opět mělo stát o polovinu méně.

Jízdenky si snadno zakoupíte na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka č. 1

 1. Helwan
 2. Ain Helwan
 3. Helwan University
 4. Wadi Hof
 5. Hadayek Helwan
 6. El-Maasara
 7. Tora El-Asmant
 8. Kozzika
 9. Tora El-Balad
 10. Sakanat El-Maadi
 11. Maadi
 12. Hadayek El-Maadi
 13. Dar El-Salam
 14. El-Zahraa’
 15. Mar Girgis
 16. El-Malek El-Saleh
 17. Al-Sayeda Zeinab
 18. Saad Zaghloul
 19. Sadat
 20. Nasser
 21. Orabi
 22. Al-Shohadaa
 23. Ghamra
 24. El-Demerdash
 25. Manshiet El-Sadr
 26. Kobri El-Qobba
 27. Hammamat El-Qobba
 28. Saray El-Qobba
 29. Hadayeq El-Zaitoun
 30. Helmeyet El-Zaitoun
 31. El-Matareyya
 32. Ain Shams
 33. Ezbet El-Nakhl
 34. El-Marg
 35. New El-Marg

Linka č. 3

 1. Airport
 2. Ahmed Galal
 3. Assalam
 4. El-Herafyeen
 5. Omar Ibn El-Khattab
 6. Keba’
 7. El-Nozha 2
 8. El-Nozha 1
 9. Nadi El-Shams
 10. Alf Maskan
 11. Heliopolis Square
 12. Haroun
 13. Al-Ahram
 14. Koleyet El-Banat
 15. Stadium
 16. Fair Zone
 17. Abbassiya
 18. Abdou Pasha
 19. El-Geish
 20. Bab El-Shaaria
 21. Attaba
 22. Nasser
 23. Maspero
 24. Zamalek
 25. Kit Kat
 26. Sudan St.
 27. Imbaba
 28. El-Bohy
 29. El-Kawmeya Al-Arabiya
 30. Ring Road
 31. Rod El-Farag Axis
 32. El-Tawfikeya
 33. Wadi El-Nil
 34. Gamaat El Dowal Al-Arabiya
 35. Bulaq El-Dakroor
 36. Cairo University

Jízdní řády

Všechny 3 linky metra jsou v provozu každý den, od 5 do 1 do rána. Výjimku tvoří obobí ramadánu, během něhož začíná provoz metra o hodinu dřív a končí naopak o hodinu později. Jen zřídka si na metro počkáte déle než pár minut. Vytíženost jízd závisí na konkrétní lince, dni a čase. Konkrétní podobu jízdních řádů si zcela bez problému zjistíte přímo na místě.

Autobusová doprava

Velmi jednoduše lze ve městě cestovat také autobusem. Přeprava autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných silnicích zdržet. Nejlépe ji můžete využít na přepravu do jiných měst nebo výlety po okolí. Informace o jízdních řádech si snadno zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Káhiry dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Káhiru? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Káhiře

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Káhiru navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Káhiry dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

5 (100%) 1 vote