17 Čvn

Metro v Mnichově – mapa, jízdné a doprava

Máte možnost se podívat do Mnichova? Neváhejte a vemte to! My Vám v dnešním článku pomůžeme s tím, jak po Mnichově cestovat. Předvším se budeme bavit o metru a další jiné dopravě. Nebude chybět ani informace o cenách.

Nejdůležitější věcí, kterou je potřeba znát, je to, že Mnichov je hlavní město Bavorska. Patří také mezi tři největší města v Německu. Jedná se o velmi významnou dopravní, průmyslovou i kulturní aglomeraci, která je plná vysokých škol a kostelů. Žije zde až 1,4 milionu obyvatel a město leží v podhůří Alp. Dále…

Aktuálně nejlevnější ubytování v Mnichově od 1 400 Kč na noc

 • Během druhé světové války byl Mnichov podobně jako většina německých měst značně poničen, po válce však nastala přestavba města podle starých plánů
 • Rozkládá se ploše 310 kilometrů čtverečních
 • Protéká jím řeka Isar
 • Pokud máte rádi zeleň a zpěv ptáků a klid na rozjímání, potěší vás největší evropský park Englischer Garten
 • BMW muzeum mapuje více než 90 let historie německé automobilky
 • Zajímavou galerií k prohlídce je nepochybně jedna z nejstarších a nejvýznamnějších uměleckých galerií světa z roku 1836 – Alte Pinakothek.

Metro Mnichov – Základní informace

Mnichovské metro má celkem 96 stanic a 8 linek, které denně přepravují 1,3 milionu cestujících. Je 103 kilometrů dlouhý. V provozu je téměř 24 hodin denně a poskytuje služby od 4:00 (ráno) do 1:00 (ráno).  Vklouzneme-li také trošku do historie. Metro v Mnichově bylo prvně otevřeno až v roce 1971.

V provozu je v dnešní době až 7 linek

 • U1 – zelená
 • U2 – červená
 • U3 – oranžová
 • U4 – tyrkysová
 • U5 – hnědá
 • U6 – modrá
 • U7červenozelená
 • U8červenooranžová

 Jednolitvé linky a stanice

Mnichovské metro má 3 hlavní trasy obsluhované 8 komerčními linkami. Dohromady se celý systém skládá z 96 stanic v celkové délce 103,1 km a na trati se pohybuje v současné době 576 vlaků. Níže najdete přehled všech linek

Line U1

3
Na trase se nachází následující stanice Olympia-Einkaufszentrum – Westfriedhof – Hauptbahnhof – Sendlinger Tor – Kolumbusplatz – Mangfallplatz, která slouží okresům Moosach, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt, Altstadt, Au a Harlaching.


Linka je dlouhá 12,2 km (7,6 mil) a zahrnuje 15 stanic. Poskytuje služby od října 1980, což je také okamžik, kdy se otevřela druhá trasa a začala poskytovat komerční služby.

Line U2

Linka U2 se skládá z těchto stanic: Feldmoching – Harthof – Scheidplatz – Hauptbahnhof – Sendlinger Tor – Kolumbusplatz – Giesing – Innsbrucker Ring – Trudering – Messestadt Ost, které spojují okresy Feldmoching, Harthof, Schwabing-West, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt, Altstadt, Altstadt, Au, Giesing, Ramersdorf, Trudering-Riem a Messestadt Riem.

Linka U2 se v současné době prodlužuje na 24,3 km (15,1 mil) a zahrnuje 27 stanic. Funguje od roku 1980.

Line U3

Linka U3 v Mnichově pokrývá trasu Moosach – Olympia-Einkaufszentrum – Olympiazentrum – Scheidplatz – Münchner Freiheit – Odeonsplatz – Marienplatz – Sendlinger Tor – Implerstraße – Obersendling – Fürstenried West “, která slouží okresům Moosach, Milberts-West, Schwab Schwabing, Altstadt, Sendling, Obersendling a Fürstenried.

Linka U3 zahrnuje 25 stanic, které mají délku přes 21,2 km (13,2 mil) a funguje od roku 1971.

Line U4

Čtvrtá linka metra pokrývá trasy Westendstraße – Heimeranplatz – Theresienwiese – Hauptbahnhof – Karlsplatz (Stachus) – Odeonsplatz – Max-Weber-Platz – Arabellapark, která prochází trasou Bogenhausen, Laim, Schwanthalerhöhe, Ludwigsvorstadt-Isarvorhausen, Altstadt, Altstadt, Austadt Okresy Bogenhausen.

K dispozici je celkem 13 stanic v celkové délce 9,2 km (5,7 mil). Linka 4 začala běžet podél trasy metra 3 v roce 1988.

Line U5

Linka U5 zahrnuje trasu Laimer Platz – Westendstraße – Heimeranplatz – Theresienwiese – Hauptbahnhof – Karlsplatz (Stachus) – Odeonsplatz – Max-Weber-Platz – Ostbahnhof – Innsbrucker Ring – Neuperlach Zentrum – Neuperlach Süd, která prochází okresem Schwan, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt, Altstadt, Au-Haidhausen, Ramersdorf, Neuperlach a Neuperlach.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Mnichově od 1 400 Kč na noc

Linka U5 má délku 15,4 km a skládá se z 18 stanic.

Line U6

Linka U6 se skládá z následujících stanic: Garching Forschungszentrum – Fröttmaning – Münchner Freiheit – Odeonsplatz – Marienplatz – Sendlinger Tor – Implerstraße – Harras – Klinikum Großhadern, který prochází okresy Garching, Freimann, Schwabing, Altstadt, Sendling a Großhadern.

K dispozici je 26 stanic rozdělených po celkem 27,4 km (17 mil).

Line U7

Linka 7 zahrnuje Olympia-Einkaufszentrum – Westfriedhof – Hauptbahnhof – Sendlinger Tor – Kolumbusplatz – Giesing – Innsbrucker Ring – Neuperlach Zentrum, který slouží okresům Moosach, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt, Altstadt, Au, Obergiesing-Fasangarten, Ramlachdorf a Ramlachdorf.

Linka U7 se skládá z 17 stanic, ale s tím rozdílem, že je provozována pouze ve špičkách, ve kterých poskytuje podporu tratě U1 a U2.

Line U8

Tato trasa vede podél trasy Olympiazentrum – Scheidplatz – Hauptbahnhof – Sendlinger Tor, která spojuje okresy Milbertshofen, Schwabing-West, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt a Altstadt.

Tato linka funguje pouze v sobotu odpoledne a poskytuje službu 9 stanicím na linkách U2 a U3.

Mapa metra v Mnichově 2023 – plánek ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout :)

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout 🙂

Cena jízdného a Tarify

Kupříkladu taková jednorázová jízdenka na krátkou vzdálenost Vás přijde na 1,30 EUR a jízdenka celodenní až na 7,80 EUR. Jízdenky zakoupíte v automatech v různých stanicích a zastávkách. Automaty se nachází rovnou v tramvajích nebo v autobusech.

 • Jednorázová na krátkou vzdálenost – 1,30€
 • Jednorázová – 3h v jedné zóně 2,60€
 • Jednorázová –  4h ve dvou zónách 5,20 €
 • Celodenní 5,80€/7,80 € (1/2 zóny)
 • Celodenní skupinová (5 osob) 10,60 / 13,60 € (1/2 zóny)
 • Třídenní (1 zóna, 14,30€ jedna osoba, 24,60 € pět osob)

Kde se ubytovat v Mnichově

Na Mnichov vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle).

Další druhy MHD v Mnichově – vlaky S-Bahn

Rozhodně zde neexistuje jen metro, ale i například i městská rychlodráha. S-Bahn v Mnichově je rychlá železniční síť, která poskytuje dopravu v oblasti Mnichova a okolních oblastí. S-Bahn je zkratka pro „Schnellbahn“, což znamená „rychlá železnice“. Linky S-Bahn jezdí v intervalech od 4 do 20 minut v pracovní dny a od 6 do 20 minut o víkendech a svátcích.

S-Bahn v Mnichově je rozdělena do tří kruhů: Innerort-Kreis (uvnitř města), Mittel-Kreis (střední kruh) a Aussen-Kreis (venkovský kruh). Tyto tři kruhy se navzájem propojují a nabízejí cestujícím širokou síť spojů do různých částí Mnichova a okolních oblastí.

Linky S-Bahn jsou vedeny na elektrický pohon a jezdí na stejnosměrný proud. Většina vlaků S-Bahn jsou dvoupodlažní, klimatizované a nabízejí bezbariérový přístup. Vlaky S-Bahn jsou také vybaveny Wi-Fi a některé linky jsou vybaveny i systémem sledování polohy vlaku.

S-Bahn je důležitou součástí městské dopravy v Mnichově a je oblíbenou volbou pro cestující, kteří potřebují rychle a pohodlně cestovat po městě a okolních oblastech.

Autobusy a tramvaje

Dalším dopravním prostředkem jsou autobusy a tramvaje. MetroBus v Mnichově je součástí veřejné dopravy, která zajišťuje autobusovou dopravu v rámci města a okolních oblastí. Je to součást městského dopravního systému MVV.

MetroBusy jsou vybaveny moderními technologiemi jako jsou GPS, které zajišťuje přesné zobrazování polohy autobusu, a systémem automatického oznamování zastávek. Autobusy jsou také vybaveny klimatizací a Wi-Fi.

Linky MetroBus jsou rozděleny do tří kategorií: X, N a M.

 1. Linky X jsou expresní linky, které poskytují rychlou dopravu mezi hlavními městskými oblastmi.
 2. Linky N jsou normální linky, které poskytují dopravu do méně frekventovaných oblastí.
 3. Linky M jsou linky noční, které poskytují dopravu v noci.

MetroBusy jezdí v intervalech od 5 do 20 minut v pracovní dny a od 10 do 20 minut o víkendech a svátcích. Jsou dostupné pro cestující s omezenou pohyblivostí a nabízejí bezbariérový přístup.

Cestování na linkách MetroBus vyžaduje platnou jízdenku MVV, která lze zakoupit na automatech nebo v prodejních místech MVV. Jízdenky MVV jsou platné pro všechny druhy dopravy v rámci systému MVV, včetně S-Bahn, tramvají a autobusů.

Jak strávit prodloužený víkend v Mnichově?

Den 1:

 • Dopoledne navštivte Mariánské náměstí, kde se nachází gotická Katedrála Panny Marie. Prozkoumejte její impozantní interiér a vystupte na vyhlídkovou plošinu, odkud budete mít nádherný výhled na město.
 • Pokračujte na procházku v Národním parku Englischer Garten, kde si můžete vychutnat krásu přírody a navštívit půvabný Chinesischer Turm (Čínská věž), kde si můžete dát příjemný oběd.
 • Odpoledne se vydejte do historické čtvrti Altstadt-Lehel, kde se nachází slavná muzea, jako je Pinakotéka, která hostí významnou sbírku uměleckých děl. Strávte zde několik hodin prohlížením uměleckých pokladů.
 • Večer si dopřejte tradiční bavorskou večeři v jedné z místních pivnic, jako je Hofbräuhaus, kde si můžete vychutnat skvělé pivo a tradiční speciality.

Den 2:

 • Druhý den doporučujeme celodenní výlet na světoznámý hrad Neuschwanstein. Výlet doporučujeme zakoupit přes GetYourGuide.com. Zaprvé ušetříte si dlouhé fronty u vstupu. dopraví Vás z Mnichova přímo k hradu a zpět a tour je prostě úžasná! Sami jsme si to vyzkoušeli.
 • Pokud však nechcete strávit celý den mimo Mnichov, tak ještě můžeme doporučit půldenní výlet do Dachau na dopoledne.

Den 3:

 • Dopoledne navštivte Náměstí Odeonsplatz, které je považováno za jedno z nejkrásnějších náměstí v Mnichově. Po návštěvě Náměstí Odeonsplatz se vydejte na prohlídku historické části města a navštivte Královský palác Residenz. Prozkoumejte jeho rozlehlé prostory, krásné zahrady a bohatě zdobené místnosti.
 • Pro oběd si vyberte jednu z místních restaurací nabízejících mezinárodní kuchyni nebo tradiční německá jídla, jako je Ratskeller München nebo Der Pschorr.
 • Odpoledne navštivte Deutsches Museum, které je největším technickým muzeem na světě. Prozkoumejte jeho interaktivní expozice a dozvězte se více o vědě, technologii a historii.
 • Večer si užijte noční život v Mnichově. Vydejte se na procházku po ulici Maximilianstraße, která je plná luxusních butiků, barů a restaurací. Vyberte si místo, kde si můžete vychutnat koktejl nebo skvělou večeři.

Jaké jsou další metropolitní systémy v Německu?

V Německu se nacházejí metropolitní systémy jako například: Berlin U-Bahn, Dortmund Stadtbahn, Frankfurt U-Bahn nebo Nuremberg U-Bahn. Metra Vám dávají skvělou možnost procestovat některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra relativně levně a pohodlně.

Jak se nejlépe dostat z prahy do mnichova?

Nejlepší způsob, jak se dostat z Prahy do Mnichova, je cestovat vlakem. Existují rychlé vlaky EuroCity (EC) a SuperCity (SC), které jezdí mezi Prahou a Mnichovem. Tyto vlaky jsou vybaveny klimatizací, Wi-Fi a nabízejí pohodlné sedadla a některé mají i bufetový vůz. Cesta trvá asi 4 hodiny.

Alternativně se můžete také dostat do Mnichova letecky, let trvá kolem hodiny a půl. Pro cestu letadlem z Prahy do Mnichova existuje několik přímých letů denně z pražského letiště Václava Havla.

Je také možné cestovat autobusem nebo autem, ale cesta může trvat déle a být méně pohodlná než cesta vlakem nebo letadlem.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Mnichově od 1 400 Kč na noc

Skvělý video průvodce veřejnou dopravou v Mnichově

Závěr

Ať už se rozhodnete Mnichov navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Mnichova dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Navštívili jste již hlavní město Německa – Berlín? Pokud ne přečtěte si náš článek: Metro v Berlíně

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Mnichově

 • Jaké jsou způsoby veřejné dopravy v Mnichově?
  • Veřejná doprava v Mnichově zahrnuje metropolitní železnici (S-Bahn), tramvaje, autobusy a metropolitní linku U-Bahn.
 • Jaké jsou časy provozu veřejné dopravy v Mnichově?
  • Provoz veřejné dopravy v Mnichově je obvykle od přibližně 4:30 ráno do půlnoci. Některé linky S-Bahn a noční autobusy však mohou nabízet delší provozní dobu.
 • Jaký je rozvrh a frekvence veřejné dopravy v Mnichově?
  • Rozvrh a frekvence veřejné dopravy se liší podle jednotlivých linek a denní doby. V obvyklých časech je frekvence S-Bahn, tramvají a metra často každých 10 až 20 minut.
 • Existuje nějaká sleva na jízdné pro studenty nebo seniory?
  • Ano, existují slevy na jízdné pro studenty, seniory a další skupiny. Studenti a senioři mohou získat slevu na jednotlivé jízdenky nebo si zakoupit speciální jízdenku s redukovaným tarifem. Je nutné mít platný doklad o studiu nebo věku.
 • Jaké jsou možnosti přestupů mezi různými druhy dopravy v Mnichově?
  • V Mnichově je obvykle možné snadno přestupovat mezi různými druhy dopravy. Na většině stanic metra a S-Bahnu jsou dostupné přestupní uzly, které umožňují pohodlné přechody mezi linkami. Kromě toho jsou také dobře propojeny tramvajové a autobusové zastávky.
 • Jaké jsou možnosti parkování v Mnichově, pokud se rozhodnu nevyužít veřejnou dopravu?
  • V Mnichově je parkování často omezené a placené ve vybraných oblastech. Existují parkoviště a parkovací garáže, které lze využít za poplatek. Doporučuje se využívat veřejnou dopravu, protože je často pohodlnější a efektivnější způsob, jak se ve městě přepravovat.

Užitečné odkazy:

One thought on “Metro v Mnichově – mapa, jízdné a doprava

 1. Dobry den.Chcela by som sa spytat na celedenny listok:Celodenní skupinová (5 osob) 10,60 / 13,60 € (1/2 zóny)
  Zaujima ma co znamena pri celodennom listku 13,60€ (1/2 zóny) Budeme v Mnichove dvaja a chceme si kupit listok celodenny pre skupinu.Alebo je postacujuce kupit celodenny listok kazda osoba zvlast za 5,80 Eur?Co opat znamena 7,80 € (1/2 zóny)-pre jednu osobu celeenny listok
  Dakujem za informacie,.

Comments are closed.