26 Kvě

Metro (Stadtbahn) v Dortmundu – mapa, jízdné, doprava

Stadtbahn je široko používaným veřejným dopravním systémem v Dortmundu. Síť tvoří pět tras, které spojují centrum města s okolními oblastmi a nabízejí služby cestujícím v pracovních dnech i víkendech. Vlaky Stadtbahn jezdí po moderní trati s automatickým řízením a nabízejí pohodlnou a rychlou cestu. Systém je široce používaný pro cesty do zaměstnání, do školy a pro volný čas. Kromě toho jsou na některých trasách k dispozici i tramvaje a autobusy, které slouží jako doplňkové služby. Jedná se o efektivní a spolehlivý způsob přepravy pro obyvatele města a jeho okolí.

Metro (Stadtbahn) v Dortmundu má 5 linek

Stadtbahn je široce používaným veřejným dopravním systémem, který spojuje centrum města s okolními částmi a nabízí služby cestujícím po celý den. Síť tvoří pět hlavních tras, které jsou popsány níže.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Dortmundu od 1400 Kč na noc

 1. Linka U41 spojuje centrum města s městskou částí Hörde a nabízí výhled na Ruhr a na historický průmyslový region.
 2. Linka U42 vede z centra města přes městskou část Huckarde do města Recklinghausen.
 3. Linka U45 trasa vede z centra města do městské části Wickede a nabízí výhled na krásnou přírodu a zelené pláně.
 4. Linka U47 vede z centra města do městské části Witten a nabízí návštěvníkům možnost vidět místní památky a historické budovy.
 5. Linka U49 vede z centra města do městské části Selm a nabízí cestujícím možnost vidět krásnou přírodu a kulturní památky.

Vlaky Stadtbahn jezdí po moderní trati s automatickým řízením a nabízejí pohodlnou a rychlou cestu. Na některých trasách jsou k dispozici i tramvaje a autobusy, které slouží jako doplňkové služby.  Všechny linky Stadtbahn v Dortmundu jsou vybaveny moderními vlaky s pohodlnými sedadly a klimatizací, které poskytují cestujícím příjemný zážitek z cestování. Navíc systém poskytuje cestujícím řadu služeb, jako jsou bezplatné Wi-Fi připojení, informační tabule

Mapa metra v Dortmundu – Detailní plánek pro rok 2023

Mapa metra v Dortmundu

Stáhněte si kompletní aktuální mapy MHD v Dortmundu do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Nejdůležitější stanice metra v Dortmundu

 1. Hauptbahnhof (hlavní nádraží) lze považovat za nejdůležitější, protože se zde přestupuje na vlaky a autobusy. Je to také důležité přestupní místo pro cestující, kteří přicházejí do Dortmundu vlakem.
 2. Stadtgarten najdete poblíž stejnojmenného parku a je tam také několik restaurací a kaváren.
 3. Fredenbaum najdete v blízkosti Fredenbaumparku a je výhodná pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit muzea a galerie.
 4. Reinoldikirche najdete v blízkosti kostela Reinoldi a je výhodná pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit historickou část města.

Kde se ubytovat v Dortmundu

Na Dortmund vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Dortmund již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Dortmundu

Ceny jízdenek na městskou hromadnou dopravu v Dortmundu se mohou lišit v závislosti na typu jízdenky a délce platnosti. Ty nejběžnější typy jízdenek zahrnují:

 1. Jednorázová jízdenka: Cenově se pohybuje kolem 2-3 € a platí pouze pro jednu cestu na libovolné trase.
 2. Denní jízdenka: Tyto jízdenky stojí kolem 8-10 € a platí po celý den na všech linkách v rámci města.
 3. Předplacené jízdenky: Tyto jízdenky vás mohou stát kolem 40-50 € a platí po dobu několika týdnů. Tyto jízdenky jsou vhodné pro návštěvníky, kteří budou v Dortmundu delší dobu.

Nejlepší jízdenkou pro turisty v Dortmundu je denní jízdenka, protože umožňuje neomezený počet cest po městě po dobu jednoho dne za přijatelnou cenu. Navíc turisté mohou využívat všechny linky v rámci města bez nutnosti kupovat novou jízdenku při každé změně trasy.

Jak se dostat z letiště v Dortmundu do centra města?

Cestující mohou jednoduše dorazit do centra Dortmundu vlakem ze stanice na letišti. Stanice na letišti se nazývá „Flughafen„. Je tam přímý vlak do hlavního nádraží v Dortmundu (Hauptbahnhof), které se nachází v samotném centru města. Jízdenka na tento vlak stojí kolem 4 € a cesta trvá přibližně 15-20 minut.

Alternativně lze využít autobusové spojení z letiště do centra města. Autobusová linka 440 jezdí z letiště přímo do centra města a stanice Hauptbahnhof. Jízdenka na tento autobus stojí kolem 2-3 € a cesta trvá přibližně 30 minut.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Dortmundu od 1400 Kč na noc

Pokud jste více pohodlní, tak taxi služby jsou také k dispozici na letišti. Ceny se liší podle cíle vaší cesty a můžete je objednat přímo na letišti nebo pomocí aplikace na vašem mobilním telefonu – např. skrz Bolta.

Jak strávit prodloužený víkend v Dortmundu?

Co dělat první den v Dortmundu

 • Začněte svůj den návštěvou Dortmunder U, ikonické budovy bývalého pivovaru, která se proměnila v kulturní centrum. Navštivte výstavy a vychutnejte si panoramatický výhled na město z vyhlídkové plošiny.
 • Pokračujte procházkou do historického centra Dortmundu a obdivujte starobylou gotickou katedrálu St. Reinoldi. Můžete si také prohlédnout městskou radnici a další historické památky.
 • Po obědě si udělejte procházku po parku Westfalenpark, který je jedním z největších parků v Evropě. Užijte si přírodu, květinové záhony a klidné procházky.
 • Na večeři si zajděte do restaurace „Vapiano“, kde si můžete vybrat z široké nabídky italských pokrmů. Mají skvělou atmosféru a čerstvé suroviny.
 • Po večeři se vydejte na zábavu do čtvrti Nordmarkt, která je známá svými stylovými barovými podniky a klubovou scénou. Zde si můžete vychutnat skvělé drinky a hudbu až do pozdních nočních hodin.

Program na druhý den

 • Navštivte Muzeum umění a kultury v Dortmundu, kde si můžete prohlédnout rozsáhlou sbírku uměleckých děl od různých umělců. Muzeum nabízí zajímavé výstavy a interaktivní prezentace.
 • Po obědě si udělejte výlet do oblasti Industrial Heritage Trail, kde můžete prozkoumat bývalé průmyslové stavby, jako je například Kokerei Hansa, která byla přeměněna na muzeum. Tato oblast je fascinující kombinací historie a moderního designu.
 • Dopřejte si večeři v restauraci „Steakhouse Dortmund“, která je specializovaná na vynikající steaková jídla. Užijte si skvělou kvalitu masa a příjemnou atmosféru.
 • Po večeři si můžete užít noční život v čtvrti Kreuzviertel, která je známá svými bary, kluby a hudebními scénami. Můžete si zatančit nebo si jen tak posedět a vychutnávat si dobré pití.

Tipy na poslední den

 • Prozkoumejte Dortmunder Zoo, který je domovem mnoha exotických zvířat z celého světa. Projděte se po parku, pozorujte zvířata a naučte se o jejich životě a ochraně přírody.
 • Po obědě se vydejte na nákupy do čtvrti Westenhellweg, která je nejrušnější nákupní ulicí v Dortmundu. Zde najdete širokou škálu obchodů, butiků a obchodních domů, kde si můžete nakoupit suvenýry nebo si dopřát nakupování módy.
 • Na závěr svého pobytu si užijte večer v divadle Opernhaus Dortmund. Zkontrolujte, zda mají večerní představení a rezervujte si lístky. Užijte si umělecké vystoupení a zážitek z opery nebo baletu.
 • Po představení si můžete dopřát poslední večeři v Dortmundu v restauraci „Hans im Glück“. Tato restaurace nabízí vynikající hamburgery a chutné přílohy. Užijte si poslední večer ve městě s výborným jídlem a příjemnou atmosférou.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Dortmundu od 1400 Kč na noc

Jak se nejrychleji dostat z Prahy do Dortmundu

Letecká doprava je nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se dostat z ČR do Dortmundu. Další možností je auto! Trasa z Čech do Dortmundu vede přes Německo po dálnici a zabere zhruba 6-7 hodin jízdy. Poslední možností je vlak a cesta zabere zhruba 8-10h.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Dortmunudu?

V blízkosti Dortmundu se nacházejí metropolitní systémy například v Bruselu, Frankfurtu, Amsterdamu a nebo Antverpách. Tato města jsou relativně blízko Dortmundu a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Závěr našeho průvodce do DRAFT

Ať už se rozhodnete Dortmund navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Dortmundu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Z Dortmundu to je do Berlína opravdu kousek – už jste si přečetli náš článek o této německé metropoli? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro v Berlíně

Tak to by pro dnešek stačilo 🙂 Pokud se Vám článek líbil tak dejte like a sdílejte ho na i na Facebooku.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Dortmundu

 • Jaké jsou druhy veřejné dopravy v Dortmundu?
  • V Dortmundu jsou k dispozici autobusy, tramvaje a vlaky jako hlavní prostředky veřejné dopravy. Město má dobře propojenou síť veřejné dopravy, která pokrývá celé město a okolní oblasti.
 • Jaké jsou ceny jízdného v Dortmundu?
  • Ceny jízdného v Dortmundu se liší podle zón a druhu dopravy. Existují různé typy jízdenek, jako jsou jednorázové, denní nebo měsíční lístky. Podrobnější informace o cenách jízdného lze získat na webových stránkách městského dopravního podniku v Dortmundu.
 • Kde najdu aktuální jízdní řády veřejné dopravy v Dortmundu?
  • Aktuální jízdní řády veřejné dopravy v Dortmundu můžete najít na webových stránkách městského dopravního podniku v Dortmundu. Existují také mobilní aplikace a online služby, které poskytují informace o jízdních řádech.
 • Je v Dortmundu noční veřejná doprava?
  • Ano, v Dortmundu je k dispozici noční veřejná doprava. Během nočních hodin jsou provozovány speciální autobusové linky a některé tramvajové trasy. Nicméně, noční jízdní řády a frekvence se mohou lišit oproti běžnému dennímu provozu.
 • Jaké jsou možnosti přestupů mezi různými druhy veřejné dopravy v Dortmundu?
  • V Dortmundu je možné přestupovat mezi autobusy, tramvajemi a vlaky pomocí jedné jízdenky, pokud je přestup proveden v rámci platnosti jízdenky a do povoleného časového limitu. Při přestupu je obvykle nutné označit jízdenku.