1 Pro

Metro v Bruselu – mapa, jízdné a doprava

Zima začíná a co si takhle vyrazit někam do zahraničí? Zkuste třeba Brusel! Také by se toto město dalo nazvat jako hlavní město Evropské unie. Klasicky si o tomto městě povíme hned několik zajímavostí a poté Vám přiblížíme tamní dopravu. Díky našemu článku se v Bruselu jen tak neztratíte a dostanete typy co v tomto městě určitě musíte navštívit.

Rezervujte si ubytování v Bruselu!

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Veledůležité město Brusel

Brusel, jako hlavní město Belgie čítá dohromady s okolními obcemi něco kolem 1 milionu obyvatel. Přezdívá se mu také jako město piva a čokolády. V tomto městě sídlí ty nejdůležitější evropské instituce:

 • Sídlo Nato
 • Evropský parlament (sídlo je sice ve Štrasburku, ale některá zasedání probíhají i zde)
 • Rada evropské unie (sídlo je sice v Lucembursku, ale některá zasedání probíhají i zde)
 • Evropská komise (aktuálně je předsedou – Jean-Claude Juncker)

Místa, která musíte rozhodně navštívit

 • Velké náměstí (Grand – Palace) – Od roku je v seznamu památek UNESCO. Dominantu náměstí tvoří věž bruselské radnice z 15. století.
 • Nákupní pasáž svatého Huberta (Galeries royales Saint-Hubert) – Obdoba naší pražské pařížské ulice. Kromě drahých obchodů zde najdete i čokotérie.
 • Muzeum čokolády (Museum of Cocoa and Chocolate) – Muzeum se nachází v ulici Rue de la Tete a pokud navštívíte toto muzeum čeká Vás seznámení s procesem výroby čokolády s možností koupě. Cena vstupného je 5,5€ pro dospělé a 4,5€ pro studenty a děti. Lístky zakoupíte na oficiálních stránkách muzea – odkaz zde.
 • Socha čurajícího chlapečka – Jedná se o nejznámější symbol Bruselu a nachází se rohu ulicRue de l’Etuve a Rue des Grands Carmes. Zajímavostí je, že chlapeček má možná více oblečení než vy sami ve skříni. Dochází k pravidelnému převlékání a tak má na každý den něco jiného. Socha pochází z roku 1619 a je vyrobena z bronzu.

Metro v Bruselu

V Bruselu, stejně jako každém hlavním městě, je nejvýhodnější využívat metro. Metro se skládá ze 4 linek – 1, 2, 5 a 6, které jsou navzájem propojeny. Síť metra zahrnuje 59 stanic a její celková délka je přibližně 39,9 km, z toho podzemní část tvoří 37,5 km. Na metro jsou navázány i dvě trasy podpovrchových tramvají. Podpovrchové tramvaje se nazývají premetro a jsou připraveny na budoucí přestavbu na plnohodnotné metro. Metro jezdí v poměrně krátkých intervalech, a na displejích na zastávce se vždy zobrazí doba odjezdu linky.

Provozovatelem bruselského metra je společnost STIB/MIVB. Tato společnost zajišťuje rovněž tramvajovou a autobusovou dopravu ve městě.

Plánek metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout ?

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout ?

zdroj obrázků: wikipedia.cz – L.m.k.

Cena jízdného

Pokud se rozhodnete v Bruselu strávit delší dobu, vyplatí se Vám zakoupit celodenní jízdenku, která Vás přijde na 6 euro. Jízdenka na 5 jízd přijde na 8 euro a za 10 jízd dáte až 13,50 euro. Pozor! Nezapomínejte na to, že jízdenku si musíte označit v každém spoji, ve kterém jedete.

Doprava

Pojďme se podívat také na další druhy dopravy. Co takhle třeba vyzkoušet tramvaj?Nejstarší jsou tramvaje PCC výrobce La Brugeoise et Nivelles SA. Hodně připomínající naše T3. PCC nemají žádný informační systém, je tedy dobré, pro neznalého cestovatele, koukat řidiči přes rameno na displej elektronického jízdního řádu, kde lze zjistit, kde se právě nacházíte. Novější tramvaje jsou ale vybaveny standardním informačním systémem.

Dalším možností přepravy jsou klasické autobusy. Tam také samozřejmě můžete narazit na několik starých typů, ale i ve všech se již nachází moderní informační systémy. 

Dopravce – http://www.stib-mivb.be/index.htm?l=fr 

Jezděte taxíkem

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se dostat do bruselu?

Rozhodli jste se, že navštívíte Baku? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Bruselu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Brusel navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Bruselu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Tak to by pro dnešek stačilo 🙂 Pokud se Vám článek líbil tak dejte like a sdílejte ho na Facebooku. Děkujem 

4.5 (90%) 8 votes

2 thoughts on “Metro v Bruselu – mapa, jízdné a doprava

 1. Moc pěkný a užitečný článek 🙂 Akorát se chystáme do Bruselu, tak jsme si mapku metra vytiskli a bereme jí sebou.

  • To jsme rádi 🙂 Užijte si dovolenou a pošlete nám nějaké fotky 🙂

Comments are closed.