3 Kvě

Metro v Bruselu – mapa, jízdné a doprava

Zima začíná a co si takhle vyrazit někam do zahraničí? Zkuste třeba Brusel! Také by se toto město dalo nazvat jako hlavní město Evropské unie. Klasicky si o tomto městě povíme hned několik zajímavostí a poté Vám přiblížíme tamní dopravu. Díky našemu článku se v Bruselu jen tak neztratíte a dostanete typy co v tomto městě určitě musíte navštívit.

Metro v Bruselu – Základní informace

V Bruselu, stejně jako každém hlavním městě, je nejvýhodnější využívat metro. Metro se skládá ze 4 linek – 1, 2, 5 a 6, které jsou navzájem propojeny. Síť metra zahrnuje 59 stanic a její celková délka je přibližně 39,9 km, z toho podzemní část tvoří 37,5 km. Na metro jsou navázány i tři trasy podpovrchových tramvají (T3, T4 a T7), které spojují více než 80 stanic. Podpovrchové tramvaje se nazývají premetro a jsou připraveny na budoucí přestavbu na plnohodnotné metro. Metro jezdí v poměrně krátkých intervalech, a na displejích na zastávce se vždy zobrazí doba odjezdu linky.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Bruselu od 1300 Kč na noc

Jaké jsou nejdůležitější stanice bruselského metra?

 • Schuman: srdce evropské čtvrti, kde se nachází Evropská komise a Evropská rada
 • Gare Centrale/Centraal Station: hlavní nádraží v centru města, odkud se dá snadno dostat k Grand Place a dalším památkám.
 • De Brouckère: rušný obchodní uzel s mnoha restauracemi, kinem a divadlem.
 • Rogier: blízko nákupního centra City 2 a botanické zahrady.
 • Arts-Loi/Kunst-Wet: největší přestupní stanice metra, kde se kříží všechny čtyři linky.

Provozovatelem bruselského metra je společnost STIB/MIVB. Tato společnost zajišťuje rovněž tramvajovou a autobusovou dopravu ve městě.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Bruselu?

V blízkosti Bruselu se nacházejí další metra v Německu, Belgii a Nizozemsku, zejména ve městech jako Frankfurt, Bonn, Antverpy a Amsterdam.  Tyto města jsou relativně blízko Bruselu a nabízejí možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Mapa metra v Bruselu – Plánek metra ke stažení zdarma

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout ?

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout ?

zdroj obrázků: wikipedia.cz – L.m.k.

Kde se ubytovat v Bruselu

Na Brusel vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Brusel již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Cena jízdného na veřejnou dopravu v Bruselu

Metro v Bruselu je rychlé, pohodlné a levný způsob dopravy po městě. Jízdenky zakoupené v metru platí na všech linkách i ve všech typech dopravy (autobusy, tramvaje) Jízdenky se dají koupit na stanicích metra nebo v kioscích. Cena jízdenky závisí na délce pobytu a počtu cest. Nejlevnější jízdenka je jednorázová jízdenka (JUMP), která stojí 2,10 eur (asi 54 korun) a platí na jednu jízdu bez ohledu na délku nebo počet přestupů. Tato jízdenka se vyplatí pro turisty, kteří chtějí použít metro jen občas.

Pro turisty, kteří chtějí použít metro častěji nebo cestovat delší dobu, se vyplatí koupit denní nebo vícedenné lístky.

 • Denní lístek stojí 7,50 eur (asi 193 korun) a platní po dobu jednoho kalendářního dne od prvním nástupu do posledního výstupu.
 • Vicedenní lístky stojný podle počtu dnů: např.
  • třídenný lístek stojný 18 eur (asi 463 korun)
  • pětidenný lístek stojný 24 eur (asi 617 korun) atd.

Tyto lístky se vyplatí pro turisty, kteři chtějí prozkoumat město intenzivněji. Metro v Bruselu je ideálním způsobem dopravy pro turisty, kteři chteji objevit krásy belgické metropole rychle a levně.

Pozor! Nezapomínejte na to, že jízdenku si musíte označit v každém spoji, ve kterém jedete.

Jak se dostat na letiště v Bruselu?

Bruselské národní letiště, které se nachází v nedaleké obci Zaventem, je nejdůležitějším letištěm v zemi. Je centrálním uzlem pro Brussels Airlines, největší leteckou společnost v Belgii a důležitou v Evropě. Toto mezinárodní letiště zpracovává každý rok přibližně 23 milionů cestujících.

Letiště je důležitým dopravním uzlem, ale od počátku roku 2018 však není přímé spojení tramvajemi ani metrem. Letiště je v současnosti obsluhováno přímými autobusovými linkami provozovanými STIB / MIVB, které je spojují s hlavními autobusovými stanicemi a tramvajovými linkami. Linka 12 funguje od pondělí do pátku do 20 hodin a linka 21 přebírá noční hodiny a víkendy. Obě linky obsluhují stejné stanice a každý cestující může dosáhnout stanice Shuman na linkách metra 1 a 5 za méně než 30 minut.

Pokud však hledáte komfort, tak doporučujeme využít taxi služby. Zaplatíte za ně ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci Bolt, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Další druhy veřejné dopravy v Bruselu

Pojďme se podívat také na další druhy dopravy. Co takhle třeba vyzkoušet tramvaj?Nejstarší jsou tramvaje PCC výrobce La Brugeoise et Nivelles SA. Hodně připomínající naše T3. PCC nemají žádný informační systém, je tedy dobré, pro neznalého cestovatele, koukat řidiči přes rameno na displej elektronického jízdního řádu, kde lze zjistit, kde se právě nacházíte. Novější tramvaje jsou ale vybaveny standardním informačním systémem.

Autobusová doprava

Síť autobusových linek zahrnuje více než 50 linek a slouží jako doplněk k metru a tramvajové sítě. Autobusy jsou také skvělou volbou pro cestování mezi různými částmi města, které nejsou pokryty metrem nebo tramvají. K používání autobusů v Bruselu je potřeba zakoupit jízdenku. Jízdné se platí vždy před nástupem do autobusu. Existují dvě možnosti, jak si zakoupit jízdenku – buď lze využít lístky, nebo předplacené karty.

Frekvence autobusových linek se liší podle času a dne v týdnu. V pracovní dny je frekvence autobusových linek obvykle vyšší než o víkendech a ve večerních hodinách. V Bruselu je také provozována síť nočních autobusových linek, které jsou označeny písmenem „N“ a které je možné použít od pozdních večerních hodin až do brzkých ranních hodin.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Bruselu od 1300 Kč na noc

Přestupní uzly jsou klíčovým prvkem městské dopravní sítě v Bruselu. V některých částech města jsou k dispozici velké přestupní uzly, kde se setkávají různé linky metra, tramvaje a autobusů.  Barvy a čísla linek jsou další klíčovým prvkem, který umožňuje snadnou orientaci v různých typech dopravy v Bruselu. Autobusové linky jsou rozlišeny podle barev a čísel. Barvy se shodují s barvami linek metra, aby bylo snadné se orientovat v různých typech dopravy. Čísla linek jsou obvykle uvedena na znameních zastávek a jsou také zobrazena na samotných autobusech. To umožňuje snadnou orientaci v síti autobusových linek.

Pár zajímavostí na závěr a místa, která musíte rozhodně navštívit

Brusel, jako hlavní město Belgie čítá dohromady s okolními obcemi něco kolem 1 milionu obyvatel. Přezdívá se mu také jako město piva a čokolády. V tomto městě sídlí ty nejdůležitější evropské instituce: Sídlo Nato, Evropský parlament (sídlo je sice ve Štrasburku, ale některá zasedání probíhají i zde), Rada evropské unie (sídlo je sice v Lucembursku, ale některá zasedání probíhají i zde), Evropská komise (aktuálně je předsedou – Jean-Claude Juncker)

Místa která rozhodně doporučujeme navštívit:

 • Velké náměstí (Grand – Palace) – Od roku je v seznamu památek UNESCO. Dominantu náměstí tvoří věž bruselské radnice z 15. století.
 • Nákupní pasáž svatého Huberta (Galeries royales Saint-Hubert) – Obdoba naší pražské pařížské ulice. Kromě drahých obchodů zde najdete i čokotérie.
 • Muzeum čokolády (Museum of Cocoa and Chocolate) – Muzeum se nachází v ulici Rue de la Tete a pokud navštívíte toto muzeum čeká Vás seznámení s procesem výroby čokolády s možností koupě. Cena vstupného je 5,5€ pro dospělé a 4,5€ pro studenty a děti. Lístky zakoupíte na oficiálních stránkách muzea – odkaz zde.
 • Socha čurajícího chlapečka – Jedná se o nejznámější symbol Bruselu a nachází se rohu ulicRue de l’Etuve a Rue des Grands Carmes. Zajímavostí je, že chlapeček má možná více oblečení než vy sami ve skříni. Dochází k pravidelnému převlékání a tak má na každý den něco jiného. Socha pochází z roku 1619 a je vyrobena z bronzu.

Závěr

Ať už se rozhodnete Brusel navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Bruselu od 1300 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Bruselu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Bruselu

 • Jaké jsou možnosti veřejné dopravy v Bruselu?
  • Brusel nabízí širokou škálu veřejné dopravy včetně metra, autobusů a tramvají. K dispozici je také železnice a nákladní doprava.
 • Jaké jsou ceny jízdného v Bruselu?
  • Ceny jízdného závisí na zóně, ve které se nacházíte a jak dlouho chcete cestovat. Většina cestovních lístků stojí mezi 1,60 EUR a 2,60 EUR.
 • Jak mohu zakoupit jízdenky v Bruselu?
  • Jízdenky lze zakoupit v automatech na stanicích metra nebo v trafikách.
 • Jak často jezdí veřejná doprava v Bruselu?
  • Veřejná doprava v Bruselu je poměrně častá. Většina tramvají a autobusů jezdí každých 10 až 15 minut. Metro je v provozu od 5:30 ráno do půlnoci a jezdí každých 2 až 10 minut v závislosti na lince.

2 thoughts on “Metro v Bruselu – mapa, jízdné a doprava

 1. Moc pěkný a užitečný článek 🙂 Akorát se chystáme do Bruselu, tak jsme si mapku metra vytiskli a bereme jí sebou.

  • To jsme rádi 🙂 Užijte si dovolenou a pošlete nám nějaké fotky 🙂

Comments are closed.