11 Čvc

Metro v Turíně – mapa, jízdné a další praktické informace

Turín je italské průmyslové město, které se se svým necelým milionem obyvatel řadí k těm vůbec největším v zemi. Jedná se o místo s dlouholetou tradicí a bylo založené už v 5. století Kelty. Nachází se poblíž hranic s Francii a Švýcarskem a v minulosti přečkalo mnoho evropských bitev. Vzhledem ke svému širokému průmyslovému zaběru zde sídlí mnoho významných společností. Jendnou z těch nejznámějších je například automobilka Fiat. Pokud se do Turína v nejbližší době chystáte, pak oceníte tento článek, který je nabitý informacemi nejen o místní dopravě, ale také o zajímavých místech, která během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Prozkoumat egyptskou kulturu nemusíte nutně jen v Africe, vydat se můžete také do místního Egyptian Museum of Turin. Najdete zde mnoho různých zajímavých expozicí, a abyste si užili prohlídku i s výkladem, můžete využít služeb průvodce nebo audioprůvodce.
 2. Dalším originálním místem k návštěvě je Museo Nazionale del Cinema. Tady si můžete prohlédnout historickou výstavu spojenou s prvopočátky tvorby filmu. Rozhodně návštěvy nebudete litovat.
 3. Milovníci krásných budov by zcela jistě neměli vynechat Santuario Basilica La Consolata, což je nádherný kostel, který se nachází v centrální části města. Budete okouzleni nejen vnější ale i vnitřní výzdobou budovy.

Základní informace o metru

Metro v Turíně bylo veřejnosti poprvé představeno v roce 2006. Námět na jeho výstavbu vznikl původně už v 30. letech minulého století, ale skutečný plán byl vytvořen až v roce 1999. Velkou roli v jeho poměrně rychlé konstrukci sehrály olympijské hry z roku 2006, které město pořádalo. Momentálně metro operuje s jednou linkou, 21 stanicemi a celkovou délkou trasy 13,2 km. Ročně přepraví více než 35 milionů pasažérů. Je plánováno rozšíření o Linku č. 2 a hovoří se také o dalším rozšíření trasy podzemního systému dopravy, o Linku č. 3.

Jízdné

Za běžnou jednosměrnou jízdenku v Turíne zaplatíte 1,70 EUR a je platná neomezeně po dobu 100 minut. Za denní jízdenku zaplatíte 4 EUR, za dvoudenní 7,50 EUR a za třídenní 10 EUR.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Seznam všech stanic

Linka č. 1

 1. Fermi
 2. Paradiso
 3. Marche
 4. Massaua
 5. Pozzo Strada
 6. Monte Grappa
 7. Rivoli
 8. Racconigi
 9. Bernini
 10. Principi d’Acaja
 11. XVIII Dicembre
 12. Porta Susa
 13. Vinzaglio
 14. Re Umberto
 15. Porta Nuova
 16. Marconi
 17. Nizza
 18. Dante
 19. Carducci-Molinette
 20. Spezia
 21. Lingotto
 22. Italia ’61
 23. Bengasi

Jízdní řády

Metro v Turíně je v provozu každý den, tedy od pondělí do neděle. První vlak během pracovních dní a v sobotu vyjíždí v 5:30 a v neděli v 7 hodin. Poslední vlak vyjíždí ve 22 hodin v pondělí, v 00:30 od úterý do čtvrtka, v 1:30 v pátek a sobotu a v 1 v neděli. Na metro si počkáte jen zřídka kdy déle než pár minut, ale konkrétní čekací doba závisí na dni, čase a vytíženosti linky.

Autobusová doprava

Po měste se lze přepravovat také autobusy. Jízda autobusem je však časově náročnější a můžete se na přecpaných silnicích zdržet. Některé autobusové linky  navazují na metro a dopravu lze snadno nakombinovat. Autobusová síť je momentálně rozsáhlejší než síť podzemní dopravy. To se však po plánovaném rozšíření metra změní. Informace o jízdních řádech a jízdném si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Turína dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Turín? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Turíně

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději apartmány nebo hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Turín navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Turína dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Jak se vám líbil článek?