17 Bře

Metro v Lyonu – mapa, jízdné a praktické informace

Lyon je, s celkovým počtem necelých 2 milionu obyvatel, 2. největším městem Francie. Zajímavé je především pro svou dlouholetou historii, zvláštní kuchyni, ale také pro polohu. Leží na soutorku řek Saôny a Rhôny a břehy města jsou spojeny celkem 22 mosty.  Kromě své historické významnosti je také důležitým finančním, průmyslovým, vědeckým i univerzitním centrem země. Pokud se v nejbližší době chystáte Lyon navštívit, pak určitě oceníte tento článek, který je nabitý informacemi o městské dopravě ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Milovníci historie a krásných výhledu by zcela určitě neměli vynechat Basilique Notre Dame de Fourviere. Bazilika se nachází na kopci a můžete na ní vystoupat buď pěšky, anebo lze také využít některý z dopravních prostředků. Výhled, který okolí baziliky nabízí je k nezaplacení.
 2. Dalším turisticky oblíbeným místem je Musee Miniature. Na své si přijdou nejen milovníci historie, ale také cestující s dětmi.
 3. No a pokud milujete dlouhé procházky, vyjděte si na místní promenádu, která se rozléha podél Rhôny. Rozhodně nebudete litovat.

Metro v Lyonu – Základní informace

Metro v Lyonu bylo poprvé uvedeno v provoz v roce 1978, Linkou A. Společně s tramvajovou, autobusovou a trolejbusovou dopravou tvoří rozsáhlou a dobře propojenou síť městské hromadné dopravy, zvanou TCL. V tuto chvíli metro operuje se 4 linkami a 40 stanicemi s celkovou délkou trasy 32,1 km. Převážná většina z nich je vedena podzemím. Metro denně přepraví až 740 tisíc pasažérů. Zajímavé je, že na rozdíl od ostatních podzemních dopravních systému v zemi, jezdí lyonské metro vlevo. Je tomu tak z toho důvodu, že vlaky měli původně jezdit po již existujících kolejích. V tuto chvíli je naplánováno několik rozšíření metra. V prvé řadě se bude rozšiřovat Linka B a zároveň je plánována výstavba zcela nové trasy a Linky E. Měla by být hotová do roku 2030.

Poukaz na 10% slevu na ubytování na Booking.com 

Jednotlivé linky lyonského metra

 • Linka A (červená) je nejstarší a nejfrekventovanější linka metra. Spojuje Perrache s Vaulx-en-Velin – La Soie přes centrum města a stanici Part-Dieu. Má 14 stanic a délku 9,2 km
 • Linka B (modrá) spojuje Charpennes s Oullins přes stanici Part-Dieu. Má 10 stanic a délku 7,7 km. V současnosti se prodlužuje o další dvě stanice do Saint-Genis-Laval.
 • Linka C (žlutá) je jediná linka metra s ozubnicovou dráhou. Spojuje Hôtel de Ville s Cuire přes kopcovitou čtvrť Croix-Rousse. Má 5 stanic a délku 2,4 km.
 • Linka D (zelená) je nejmodernější a nejdelší linka metra. Je to také první plně automatizovaná linka metra ve Francii. Spojuje Gare de Vaise s Gare de Vénissieux přes centrum města. Má 15 stanic a délku 12,6 km

Kolik stojí Jízdné na městskou hromadnou dopravu v Lyonu?

V Lyonu si na přepravu metrem můžete zakoupit několik různých typů jízdného.

Obyčejnou jízdenku zakoupíte za 1,9 EUR, 2hodinovou neomezenou jízdenku pořídíte za 3 EUR, 24hodinovou za 5,8 EUR, 2denní za 11 EUR, 3denní za 15 EUR a „večerní jízdenku“ si zakoupíte za 3 EUR. Studenti, děti a senioři mají na jízdném slevu.

Druhým typem jízdného je Lyonská karta, kterou využijete na kterýkoli prostředek městské hromadné dopravy. Za 24hodinovou kartu zaplatíte 25 EUR, 2denní pořídíte za 35 EUR, 3denní za 45 EUR a 4denní za 55 EUR. Za zvýhodněnou cenu mohou cestovat děti, studenti a senioři.Všechny typy jízdného si zakoupíte na kterékoli stanici metra v automatu nebo za přepážkou.

Mapa metra v Lyonu ke stažení – Plánek pro rok 2023

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka A

 1. Perrache train station
 2. Ampère – Victor Hugo
 3. Bellecour
 4. Cordeliers
 5. Hôtel de Ville – Louis Pradel
 6. Foch
 7. Masséna
 8. Charpennes – Charles Hernu
 9. République – Villeurbanne
 10. Gratte-Ciel
 11. Flachet
 12. Cusset
 13. Laurent Bonnevay
 14. Vaulx-en-Velin – La Soie

Linka B

 1. Charpennes – Charles Hernu
 2. Brotteaux
 3. Part-Dieu
 4. Place Guichard – Bourse du Travail
 5. Saxe-Gambetta
 6. Jean Macé
 7. Place Jean Jaurès
 8. Debourg
 9. Stade-de-Gerland
 10. Gare d’Oullins

 

 

Linka D

 1. Gare de Vaise
 2. Valmy
 3. Gorge de Loup
 4. Vieux Lyon – Cathédrale Saint-Jean
 5. Bellecour
 6. Guillotière
 7. Saxe-Gambetta
 8. Garibaldi
 9. Sans-Souci
 10. Monplaisir-Lumière
 11. Grange-Blanche
 12. Laënnec
 13. Mermoz-Pinel
 14. Parilly
 15. Gare de Vénissieux

Linka C

 1. Hôtel de Ville – Louis Pradel (transfer:Metro A)
 2. Croix-Paquet
 3. Croix-Rousse
 4. Hénon
 5. Cuire

Jízdní řády městské hromadné dopravy v Lyonu

Městská hromadná doprava v Lyonu je provozována společností TCL (Transports Communs Lyonnais), která nabízí metro, tramvaje, autobusy a lanovky. Jízdní řády se mohou lišit podle dne a linky, ale obecně platí následující:

 • Metro jezdí denně od 5:00 do 24:00. Některé linky mají častější spoje než jiné. Například linka D má interval 2 minuty ve špičce a 4 minuty mimo špičku.
 • Tramvaje jezdí denně od 4:30 do 0:30. Intervaly se pohybují od 5 do 15 minut podle linky a času
 • Autobusy jezdí denně od 4:30 do 0:30. Intervaly se pohybují od 10 do 60 minut podle linky a času. Některé autobusové linky jsou noční a jezdí po půlnoci
 • Lanovky jezdí denně od 5:00 do 24:00. Intervaly se pohybují od 5 do 10 minut podle linky

Pro více informací o jízdních řádech jednotlivých linek můžete navštivit webové stránky TCL nebo použít jejich mobilní aplikaci.

Autobusová doprava v Lyonu

Autobusová doprava v Lyonu je součástí sítě TCL (Transports Communs Lyonnais), která provozuje také metro, tramvaje a lanovky. Autobusy jezdí po celém městě a jeho okolí a spojují různé čtvrti, nádraží, letiště a další místa zájmu. Přeprava autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných slnicích zdržet.

Autobusy jezdí denně od 4:30 do 0:30. Intervaly se pohybují od 10 do 60 minut podle linky a času. Některé autobusové linky jsou noční a jezdí po půlnoci. Jízdné pro autobusy je stejné jako pro metro a tramvaje. Jednorázový lístek stojí 1,90 € a platí na všech prostředcích TCL po dobu jedné hodiny.

Pro více informací o jízdních řádech, trasách a zastávkách autobusů můžete navštivit webové stránky TCL nebo použít jejich mobilní aplikaci. Můžete také použít jejich kalkulátor itinerářů, který vám pomůže najít nejlepší spojení mezi dvěma body.

Jak se dostat z centra města na letiště v Lyonu?

Z centra města na letiště Lyon-Saint Exupéry se můžete dostat několika způsoby:

 • Tramvají Rhonexpress, která jezdí přímo z hlavního nádraží Part-Dieu na letiště za 30 minut. Jízdné je 15 € za jednu cestu nebo 28 € za zpáteční cestu.
 • Sdílenou jízdou BlaBlaCar, která vám umožní najít spolucestujícího s autem směřujícím na letiště nebo z něj. Cena se pohybuje od 5 do 10 € podle nabídky a poptávky.
 • Soukromou kyvadlovou službou, která vás vyzvedne a odveze na letiště podle vašeho rozvrhu. Cena se pohybuje od 20 do 40 € podle počtu osob a typu vozidla.

Taxíkem, který vás odveze z centra města na letiště za 40 až 60 minut podle dopravy. Cena se pohybuje od 50 do 80 € podle vzdálenosti a času. My Vám však doporučujeme využít aplikaci Bolt, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Sleva na ubytování v Lyonu!

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Lyon navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Byli jste již v Paříži? Ne?! Po přečtení našeho článku se tam jistě rádi vydáte!

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Lyonu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.