10 Čvn

Metro v Lyonu – mapa, jízdné a další praktické informace

Lyon je, s celkovým počtem necelých 2 milionu obyvatel, 2. největším městem Francie. Zajímavé je především pro svou dlouholetou historii, zvláštní kuchyni, ale také pro polohu. Leží na soutorku řek Saôny a Rhôny a břehy města jsou spojeny celkem 22 mosty.  Kromě své historické významnosti je také důležitým finančním, průmyslovým, vědeckým i univerzitním centrem země. Pokud se v nejbližší době chystáte Lyon navštívit, pak určitě oceníte tento článek, který je nabitý informacemi o městské dopravě ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Milovníci historie a krásných výhledu by zcela určitě neměli vynechat Basilique Notre Dame de Fourviere. Bazilika se nachází na kopci a můžete na ní vystoupat buď pěšky, anebo lze také využít některý z dopravních prostředků. Výhled, který okolí baziliky nabízí je k nezaplacení.
 2. Dalším turisticky oblíbeným místem je Musee Miniature. Na své si přijdou nejen milovníci historie, ale také cestující s dětmi.
 3. No a pokud milujete dlouhé procházky, vyjděte si na místní promenádu, která se rozléha podél Rhôny. Rozhodně nebudete litovat.

Základní informace o metru

Metro v Lyonu bylo poprvé uvedeno v provoz v roce 1978, Linkou A. Společně s tramvajovou, autobusovou a trolejbusovou dopravou tvoří rozsáhlou a dobře propojenou síť městské hromadné dopravy, zvanou TCL. V tuto chvíli metro operuje se 4 linkami a 40 stanicemi s celkovou délkou trasy 32,1 km. Převážná většina z nich je vedena podzemím. Metro denně přepraví až 740 tisíc pasažérů. Zajímavé je, že na rozdíl od ostatních podzemních dopravních systému v zemi, jezdí lyonské metro vlevo. Je tomu tak z toho důvodu, že vlaky měli původně jezdit po již existujících kolejích. V tuto chvíli je naplánováno několik rozšíření metra. V prvé řadě se bude rozšiřovat Linka B a zároveň je plánována výstavba zcela nové trasy a Linky E. Měla by být hotová do roku 2030.

Jízdné

V Lyonu si na přepravu metrem můžete zakoupit několik různých typů jízdného.

Obyčejnou jízdenku zakoupíte za 1,9 EUR, 2hodinovou neomezenou jízdenku pořídíte za 3 EUR, 24hodinovou za 5,8 EUR, 2denní za 11 EUR, 3denní za 15 EUR a “večerní jízdenku” si zakoupíte za 3 EUR. Studenti, děti a senioři mají na jízdném slevu.

Druhým typem jízdného je Lyonská karta, kterou využijete na kterýkoli prostředek městské hromadné dopravy. Za 24hodinovou kartu zaplatíte 25 EUR, 2denní pořídíte za 35 EUR, 3denní za 45 EUR a 4denní za 55 EUR. Za zvýhodněnou cenu mohou cestovat děti, studenti a senioři.

Všechny typy jízdného si zakoupíte na kterékoli stanici metra v automatu nebo za přepážkou.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka A

 1. Perrache train station
 2. Ampère – Victor Hugo
 3. Bellecour
 4. Cordeliers
 5. Hôtel de Ville – Louis Pradel
 6. Foch
 7. Masséna
 8. Charpennes – Charles Hernu
 9. République – Villeurbanne
 10. Gratte-Ciel
 11. Flachet
 12. Cusset
 13. Laurent Bonnevay
 14. Vaulx-en-Velin – La Soie

Linka B

 1. Charpennes – Charles Hernu
 2. Brotteaux
 3. Part-Dieu
 4. Place Guichard – Bourse du Travail
 5. Saxe-Gambetta
 6. Jean Macé
 7. Place Jean Jaurès
 8. Debourg
 9. Stade-de-Gerland
 10. Gare d’Oullins

 

 

Linka D

 1. Gare de Vaise
 2. Valmy
 3. Gorge de Loup
 4. Vieux Lyon – Cathédrale Saint-Jean
 5. Bellecour
 6. Guillotière
 7. Saxe-Gambetta
 8. Garibaldi
 9. Sans-Souci
 10. Monplaisir-Lumière
 11. Grange-Blanche
 12. Laënnec
 13. Mermoz-Pinel
 14. Parilly
 15. Gare de Vénissieux

Linka C

 1. Hôtel de Ville – Louis Pradel (transfer:Metro A)
 2. Croix-Paquet
 3. Croix-Rousse
 4. Hénon
 5. Cuire

Jízdní řády

Všechny linky metra jsou v provozu každý den, tedy od pondělí do pátku, od 5 do 00:30. Četnost jízd závisí na konkrétní lince, dni a čase. Během běžného provozu si na metro Linek A a B počkáte 3-4 minuty, na metro Linky C 5-7 minut a průměrně 2,5 minuty na metro Linky D. Konkrétní podobu jízdních řádů najdete přímo na místě.

Autobusová doprava

Po městě se můžete snadno přemisťovat také autobusovou dopravou, případně lze využít i tramvaje nebo trolejbusy. Přeprava autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných slnicích zdržet. Jedna cesta  vás vyjde na 2,2 EUR, anebo můžete použít lyonskou kartu, kterou využijete také na metro. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Lyonu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Lyon? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Lyonu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Lyon navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Byli jste již v Paříži? Ne?! Po přečtení našeho článku se tam jistě rádi vydáte!

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Lyonu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Jak se vám líbil článek?