4 Čvc

Metro v Helsinkách – mapa, jízdné a další praktické informace

Helsinky jsou hlavním a zároveň také, s celkovým počtem 620 000 obyvatel, nejlidnatějším městem Finska. Spolu s okolními městy tvoří tzv. “Velké Helsinky”, kde žije přibližně čtvrtina všech obyvatel země. Tato oblast zároveň vytváří 1/3 ročního HDP země. Kromě bohaté historie je v současné době také kulturním a zábavním centrem. Zajímavostí je, že město bylo původně založeno švédským králem. Mělo sloužit jako přístavní město, což však vzhledem k vysokému počtu bažin v okolí, nebylo možné. Pokud se zrovna do Helsinek chystáte, určitě oceníte tento článek, který je nabitý informacemi o městské dopravě, ale i o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Pokud se budete přemisťovat převážně po centrálních částech města a fascinuje vás doprava, využijte tusristicky velmi oblíbené tramvajové dopravy. Některé vozy jsou velmi staré, a můžete se tak pokochat jejich zajímavými interiéry.
 2. Za návštěvu určitě stojí Mannerheim Museum. Líbit se bude nejen všem milovníkům Mannerheima, ale také komukoli, kdo se zajímá o 2. světovou válku nebo o historii Finska.
 3. Strávit den mimo Helsinky můžete na ostrůvku Fortress of Suomenlinna. Pokochat se můžete místním parkem, výhledem do okolí, ale stejně dobře se zabavíte také procházkou anebo posezením v některé z místních kaváren.

Základní informace o metru

Metro v Helsinkách je nejsevernějším systémem podzemní dopravy na světě. Poprvé bylo veřejnosti představeno v roce 1982, po 27 letech jeho plánování a budování. Ročně místní metro přepraví až 62 milionů pasažérů. Celková délka trasy je 35 km a rozkládá se na 2 linkách a 25 stanicích. Převážná většina zastávek je pro obě linky společná, rozdělují se pouze v okrajových částech. V tuto chvíli nejsou plánována žádná rozšíření.

Jízdné

V Helsinkách si můžete zakoupit vícero typů jízdného. Všechny se dají pořídit jak na stanicích metra, tak i přes SMS nebo za pomocí speciální aplikace v telefonu. Ceny jízdného se liší pro dospělé a “juniory” (od 7 do 16 let), kteří mají na něm mají 50% slevu. Stejně výhodnou cenu získají také místní studenti.

Za jednosměrnou denní jízdenku zaplatíte 2,9 EUR. Cena celodenního jízdného je 9 EUR (4,5 EUR pro juniory), ale můžete si zakoupit dvoudenní, třídenní až týdenní jízdné a v závislosti s tím klesá také cena. Konkrétně pak zaplatíte 13,5 EUR za dvoudenní, 18 EUR za třídenní, 22,5 EUR za čtyřdenní, 27 EUR za pětidenní, 31,5 EUR za šestidenní a 36 EUR za týdenní jízdné.

Druhým typem jsou “cestovní karty”, které platí na delší časový úsek. Za 14denní jízdné zaplatíte 28,7 EUR, za měsíční 54,7 EUR a za roční 602,4 EUR.

Mapa metra ke stažení

Seznam všech stanic

 Linka č. 1 – M1

 1. Matinkylä
 2. Niittykumpu
 3. Urheilupuisto
 4. Tapiola
 5. Aalto University
 6. Keilaniemi
 7. Koivusaari
 8. Lauttasaari
 9. Ruoholahti
 10. Kamppi
 11. Central Railway Station
 12. University of Helsinki
 13. Hakaniemi
 14. Sörnäinen
 15. Kalasatama
 16. Kulosaari
 17. Herttoniemi
 18. Siilitie
 19. Itäkeskus
 20. Puotila
 21. Rastila
 22. Vuosaari

 Linka č. 2 – M2

 1. Tapiola
 2. Aalto University
 3. Keilaniemi
 4. Koivusaari
 5. Lauttasaari
 6. Ruoholahti
 7. Kamppi
 8. Central Railway Station
 9. University of Helsinki
 10. Hakaniemi
 11. Sörnäinen
 12. Kalasatama
 13. Kulosaari
 14. Herttoniemi
 15. Siilitie
 16. Itäkeskus
 17. Myllypuro
 18. Kontula
 19. Mellunmäki

Jízdní řády

Obě linky metra fungují každý den, od pondělí do neděle. Od pondělí do pátku začínají svůj provoz už v 5 a končí v 11, a o víkendu začínají v 7 a končí naopak o půlnoci. Na metro si počkáte (v závislosti na konkrétní lince, dni a čase) jen zřídka déle než pár minut.

Autobusová doprava

V Helsinkách můžete cestovat také místní autobusovou dopravou. Přeprava autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných slnicích zdržet. Některé autobusové linky navazují přímo na metro, a dopravu tak můžete poměrně jednoduše kombinovat. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Helsinek dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Helsinky? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Helsinkách

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Helsinki navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Helsinek dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Jak se vám líbil článek?