17 Čvn

Metro v Marseille – mapa, jízdné a další praktické informace

Marseille je jedním z nejkrásnějších francouzských měst. Leží ve Lvím zálivu na pobřeží Středozemního moře. S celkovým počtem více než 850 tisíc obyvatel je druhým největším městem země. Marseille je velmi multikulturní a žije v něm velké množství různých národností. Ve městě se nachází nejvýznamnější obchodní přístav země. Zároveň se jedná o významné kulturní a sportovní centrum země. Pokud máte do Marseille v nejbližší době namířeno, přijde vám vhod tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Absolutně nejoblíbenějším místem v Marseille je Basilique Notre Dame de la Garde. Kromě architektonické krásy budovy vás po výšlapu čeká také naprosto neopakovatelný výhled do blízkého okolí.
 2. Pokud máte rádi kulturu, určitě nevynechejte návštěvu centrálního parku, kde se pravidelně pořádá otevřené představení Randonnées théâtrales Marcel Pagnol. Je to zážitek, který rozhodně stojí za to.
 3. No a pokud máte o trochu víc času, nezapomeňte navštívit Parc national des Calanques. Procházka po útesech a azurově čistá voda vás jistojistě okouzlí.

Základní informace o metru

Metro v Marseille bylo poprvé představeno veřejnosti v roce 1977, linkou č. 1. V roce 1984 se k ní přidala linka č. 2. Obě tyto linky mají celkovou délku trasy 21,5 km a ta je rozložená do 28 stanic. Denně metro přepraví 220 tisíc pasažérů a ročně je to až 76,7 milionů. Do roku 2025 je plánováno rozšíření Linky č. 2 a do roku 2029 by se k podzemnímu systému dopravy měla přidat ještě Linka č. 3.

Jízdné

Na přepravu metrem v Marseille si můžete zakoupit 2 typy jízdného. Tím prvním jsou jednorázové lístky a druhým karty na opakované dobíjení.

Jednorázové lístky se dělí do dalších kategorií – jednosměrná jízdenka (1,7 EUR), jednodenní jízdenka (26 EUR), dvoudenní (33 EUR), třídenní (41 EUR), skupinová jednosměrná pro 4 lidi (4,9 EUR) a také karta na 10 jízd (13,7 EUR).

Karty na opakované dobíjení si také pořídíte v několika odlišných kategoriích, ale vyplatí se zejména těm, kteří plánuji ve městě zůstat delší dobu. Můžete si zakoupit permanentní kartu, 30letou kartu anebo roční kartu. Na tu si následně dobijete tarif na měsíc, tři měsíce až rok. Jeho cena se liší v závislosti na věkové kategorii cestujícího.

Všechny typy jízdného a podrobnější informace získáte na kterékoli stanici metra v automatu anebo za přepážkou.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka č. 1

 1. La Fourragère
 2. St Barnabé
 3. Louis Armand
 4. La Blancarde
 5. La Timone
 6. Baille
 7. Castellane
 8. Estrangin – Préfecture
 9. Vieux-Port – Hôtel de ville
 10. Colbert – Hôtel de région
 11. St Charles
 12. Réformés Canebière
 13. Cinq avenues Longchamp
 14. Chartreux
 15. St Just – Hôtel de département
 16. Frais Vallon
 17. La Rose

Linka č. 2

 1. Bougainville
 2. National
 3. Désirée Clary
 4. Joliette
 5. Jules Guesde
 6. St Charles
 7. Noailles
 8. Notre Dame du Mont – Cours Julien
 9. Castellane
 10. Périer
 11. Rond point du Prado
 12. Sainte-Marguerite Dromel

Jízdní řády

Obě linky metra jsou v provozu každý den, od pondělí do neděle. Jejich provoz začíná kolem 5 hodiny ranní a končí v půl 1. V závislosti na čase i lince si na metro počkáte od 4 do 6 minut v pracovní dny a od 8 do 12 minut o víkendu. Konkrétní podobu jízdních řádů si můžete prohlédnout přímo na místě.

Autobusová doprava

Snadno se po městě můžete přepravovat také autobusovou dopravou nebo tramvajemi. Jízda autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných slnicích zdržet. Některé autobusové linky skvěle navazují na metro a dopravu tedy lze také kombinovat. Na přepravu autobusem využijete stejný typ karty jako na metro. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Marseille dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Marseille? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Marseille

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Marseille navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Marseille dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Jak se vám líbil článek?