4 Čvc

Metro v Toulouse – mapa, jízdné a další praktické informace

Toulouse patří k jednomu z nejstarších měst Francie. Nachází se na jihozápadě země a leží na řece Garonně. Zajímavé je pro svou historickou architekturu, ale také pro jednu z nejstarších univerzit v Evropě (založené v roce 1229). S 1 117 000 obyvatel je čtvrtým největším městem Francie. Pokud se do Toulouse v nejbližší době chystáte, pokračujte ve čtení tohoto článku, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Church of Les Jacobins se řadí k jedné z nejkrásnějších budov města a rozhodně stojí za návštěvu. Kromě nádherných interiérů se můžete pokochat krásným okolím a udělat si malou procházku přilehlým parkem.
 2. Dalším bodem, který byste při své návštěve Toulouse neměli vynechat je Basilique Saint-Sernin. Doporučujeme hodinovou prohlídku s průvodcem, který vás zatáhne do historie tohoto velkolepého místa.
 3. Spojit dva neopakovatelné zážitky do jednoho můžete prostřednictvím divadlního představení v Theatre du Capitole. Nejen, že absolvujete kulturní zážitek té nejvyšší kvality, ale zároveň si můžete užít přítomnost v budově s úchvatnou historickou atmosférou.

Základní informace o metru

Metro v Toulouse bylo poprvé uvedené v provoz v roce 1993. V tuto chvíli operuje se dvěma základními linkami – A a B. Celková délka trasy podzemního systému dopravy je 28,2 km a ta je rozložena do 38 stanic. Denně metro přepraví 281 tisíc pasažérů. Do roku 2024 je plánováno otevření 3. linky metra.

Jízdné

V Toulouse si můžete zakoupit 2 základní typy jízdného. Tím prvním je obyčejné jízdné a druhým je tzv. “Pastel card”. Výše ceny se liší v závislosti na kategorii, do které pasažéři spadají. Dělí se na: dospělé, cestující pod 26 let, studenty od 26 do 33 let, seniory, skupiny, rodiny s dětmi a další. V závislosti na kategorii, pod kterou spadáte, můžete získat slevu na jízdném.

Obyčejná jednosměrná jízdenka vás vyjde na 1,60 EUR, za 10 jízd zaplatíte 13,40 EUR, jednodenní jízdenka vás vyjde na 5,50 EUR, dvoudenní na 8,50 EUR, třídenní na 10,50 EUR a večerní lístek na 3,10 EUR.

V případě využití “Pastel card” si můžete zakoupit všechny výše zmíněné typy jízdného (bez slevy), anebo roční či měsíční kupony.

Oba typy jízdného a podrobnější informace získáte na kterékoli stanici metra za přepážkou anebo v automatech na lístky.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka A

 1. Balma-Gramont
 2. Argoulets
 3. Roseraie
 4. Jolimont
 5. Marengo-SNCF
 6. Jean-Jaurès
 7. Capitole
 8. Esquirol
 9. Saint-Cyprien – République
 10. Patte-d’Oie
 11. Arènes
 12. Fontaine-Lestang
 13. Mermoz
 14. Bagatelle
 15. Mirail-Université
 16. Reynerie
 17. Bellefontaine
 18. Basso-Cambo

Linka B

 1. Borderouge
 2. Trois Cocus
 3. La Vache
 4. Barrière de Paris
 5. Minimes
 6. Canal du Midi
 7. Compans-Caffarelli
 8. Jeanne d’Arc
 9. Jean-Jaurès
 10. François-Verdier
 11. Carmes
 12. Palais de Justice
 13. Saint-Michel Marcel-Langer
 14. Empalot
 15. Saint-Agne SNCF
 16. Saouzelong
 17. Rangueil
 18. Faculté de Pharmacie
 19. Université Paul-Sabatier
 20. Ramonville

Jízdní řády

Obě linky metra jsou v provozu každý den, od pondělí do pátku. Začínají svůj provoz v 5:15 a končí v závisloti na dni v týdnu. Zatímco od neděle do čtvrtka fungují do půlnoci, v pátek a sobotu končí kolem 3 ráno. V závislosti na konkrétním dni a čase si na jeden vlak počkáte od 20 sekund (v době největšího provozu) do 9 minut (v době nejmenšího provozu, hlavně začátkem provozu).

Autobusová doprava

Jenoduše se po městě můžete přepravovat také autobusovou dopravou nebo tramvajemi. Jízda autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných silnicích zdržet. Některé autobusové linky skvěle navazují na metro a dopravu tedy můžete snadno kombinovat. Na přepravu autobusem využijete stejný typ karty jako na metro. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Toulouse dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Toulouse? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Toulouse

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Toulouse navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Co takhle navštívit i další francouzská města? Uvažovali jste o Paříži, Rennes, Lyonu nebo Marseille?

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Toulouse dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Jak se vám líbil článek?