10 Čvn

Metro v Lille – mapa, jízdné a další praktické informace

Lille je 4. největším městem Francie a rozkládá se na severu země. Město leží na řece Deûle a zajímavé je, že v  něm také sídlí také církevní arcibiskupství. Kromě dlouholeté historie vám Lille nabídne spoustu architektonických památek. Je významným ekonomickým a vzdělávacím centrem země. Pokud máte do Lille v nejbližší době namířeno, přijde vám vhod tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Knihomolové, ale také milovníci krásné architektury budou bezesporu unešeni z Librairie Furet du Nord, což je obrovské knihkupectví rozdělené do několika tématických pater.
 2. Za procházkou se vydejte historickým centrem města Vieux-Lille. Během ní načerpáte úžasnou atmosféru a chůzi si můžete ozvláštnit kávou anebo vínem v některém z místních podniků.
 3. Relativně nová čtvrť Lille Place aux Oignons vám dá naopak možnost nahlédnout do tak trochu odlišného život. V teplejším období roku na místních ulicích najednete mnoho umělců nebo pouličních prodejců.

Základní informace o metru

Metro v Lille bylo poprvé uvedené do provozu v roce 1983. Tento systém podzemní dopravy se stal vůbec prvním v zemi, který využíval funkcí VAL (systém tzv. “lehkého metra”). V tuto chvíli jsou v provozu 2 linky, které fungují s celkem 60 stanicemi, o délce trasy 45 km. Denně metro přepraví kolem 270 tisíc pasážerů a ročně je to až 99 milionů. V tuto chvíli nejsou plánovány žádné rozsáhlešjí rekonstrukce ani rozšíření.

Jízdné

Jízdenky si můžete zakoupit na kterékoli stanici metra buď v automatu nebo za přepážkou, za hotovost anebo kartou.

Běžné jízdné stojí 1,6 EUR, ale můžete si koupit také výhodný balíček 10 lístků za 14 EUR. Dále si můžete koupit také tzv. ZAP ticket, který využijete na přepravu libovolnou kombinací dopravních prostředků, avšak platí pouze na 3 stanice. Denní jízdné vás vyjde na 4,8 EUR a večerní (která je platná od 7 hodin) stojí 2,2 EUR.

Dále si můžete zakoupit tzv. “City Pass”, což je karta, kterou kromě dopravy využijete také na vstupy do některých galerií a muzeí. Tuto kartu si zakoupíte za 4 EUR a následně ji lze nabít na měsíc, 10 měsíců nebo rok. Vyplatí se tedy především místním obyvatelům nebo lidem, kteří plánují zdržet se ve městě delší dobu. Kupříkladu měsíční tarif této karty je 56 EUR, studenti a důchodci pak zaplatí o polovinu méně.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka č. 1 (žlutá)

 1. CH Dron
 2. Bourgogne
 3. Pont de Neuville
 4. Phalempins
 5. Colbert
 6. Tourcoing
 7. Gare de Tourcoing
 8. Carliers
 9. Mercure
 10. Canal de Roubaix
 11. Alsace
 12. Gare Jean-Lebas Roubaix
 13. Roubaix – Grand-Place
 14. Eurotéléport
 15. Roubaix – Charles-de-Gaulle
 16. Épeule – Montesquieu
 17. Mairie de Croix
 18. Saint-Philibert depôt
 19. Croix – Centre
 20. Saint-Philibert
 21. Wasquehal – Hôtel de Ville
 22. Wasquehal – Pavé de Lille
 23. Bourg
 24. Jean-Jaurèe
 25. Maison des Enfants Mitterie
 26. Pont Supérieur
 27. Les Prés – Edgard Pisani
 28. Lomme – Lambersart Canteleu
 29. Fort de Mons storage
 30. Bois Blancs
 31. Fort de Mons
 32. Canal de la Deûle
 33. Mairie de Mons
 34. Port de Lille
 35. Mons Sarts
 36. Cormontaigne
 37. Saint-Maurice – Pellevoisin
 38. Montebello
 39. Gare Lille Europe
 40. Gambetta
 41. République – Beaux-Arte
 42. Wazemmes
 43. Rihour

Linka č. 2 (červená)

 1. Porte des Postes
 2. Gare Lille Flandres
 3. Mairie de Lille
 4. Porte d’Arras
 5. SNCF
 6. Lille Grand-Palais
 7. Porte de Douai
 8. Porte de Valenciennes
 9. CHU – Centre Oscar Lambret
 10. Caulier
 11. CHU – Eurasanté
 12. Fives
 13. Jeanne de Flandre Eurasanté
 14. Marbrerie
 15. Mairie d’Hellemmes
 16. Square Flandres
 17. Pont de Bois
 18. Villeneuve-d’Ascq – Hôtel de Ville
 19. Triolo
 20. Cité Scientifique
 21. Quatre Cantons
 22. Quatre Cantons depôt

Jízdní řády

Metro v Lille funguje každý den, tedy od pondělí do neděle. Obě linky začínají svůj provoz už v 5 ráno a končí kolem půlnoci. Četnost jízd závisí na konkrétním dni, čase a lince. Během rušnější denní doby si na metro počkáte zhruba 1,5 – 4 minuty, v těch méně vytížených hodinách 6 – 8 minut. Během víkendu jezdí vlak přibližně jednou za 4 minuty. Konkrétní podobu jízdních řádů si zjistíte jednoduše přímo na místě.

Autobusová doprava

Snadno se po městě můžete přepravovat také autobusovou dopravou nebo tramvajemi. Jízda autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných slnicích zdržet. Některé autobusové linky skvěle navazují na metro a dopravu tedy můžete také kombinovat. Na přepravu autobusem využijete stejný typ karty jako na metro. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Lille dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Lille? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Lille

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Lille navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Lille dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Jak se vám líbil článek?