22 Dub

Metro Neapol – mapa, jízdné a doprava

Říkáte si, že všude už jste byli a Evropa Vám nemá již co nabídnout? Co takhle Itálie! ,,Itálii máme projezděnou ze shora nahoru – Řím, Milán, Benátky, Turín, Bibione…“ Říká Vám něco Neapol? Ano, ale nebyli jste tam? Neapol se stala velice oblíbenou destinací pro turisty ze všech koutů světa už jen pro svou historii, okolí ale i tamní mentalitu.

V dnešním článku Vám přiblížíme, jak se ve městě zorientovat z hlediska dopravy a uvedeme i pár zajímavostí.

Pár zajímavostí na začátek

Jedná se o třetí největší město Itálie hned po Římu a Milánu. V některých průvodcích se můžete dozvědět, že se jedná o nebezpečné místo. Po pravdě? Jedná se o místo, kde je kriminalita o něco větší, ale nejedná se o nic dramatického. Pokud nebudete chodit uprostřed noci do problémových čtvrtí, tak se Vám nic nestane.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Neapoli od 1100 Kč na noc

Spíš než kriminální živel Vás v tomto městě ohrozí neznalost Italštiny! Místní totiž téměř, až na čestné výjimky neumí anglicky. Před návštěvou tedy doporučujeme protrénovat pár základních frází v Italštině. Co je opravdovým lákadlem města, je mořské akvárium Villa Comunale. Na první pohled se jedná o obyčejnou podívanou, ale toto akvárium je zvláštní a atraktivní v tom, že si můžete v petting zoo pohrát s korýši.

Metro v Neapoli

Neapol má velmi rozvinutou dopravní síť  složenou z autobusů, metra, vlaků a trolejbusů. Nejspolehlivější a nejpohodlnější prostředek je tu právě metro. Linky jsou znázorněny čísly a barvami, aby se nestalo, že nakonec pojedete někam, kam jste vůbec neplánovali. Metro v Neapoli je provozováno společností ANM (Azienda Napoletana Mobilità) a je důležitou součástí městského dopravního systému.

Linka 1

Linka 1 (nazvaná také Línea 1) je nejstarší linkou metra v Neapoli a byla otevřena v roce 1993. Linka začíná v Piscinola na severu města a končí v Garibaldi na jihu. Má celkovou délku 18,3 km a obsluhuje 19 stanic. Je plně automatizovaná a používá moderní technologie, jako jsou vlaky s nízkopodlažním designem, bezkontaktní platební systém a dynamické informační systémy, které poskytují cestujícím aktuální informace o jízdním řádu a přestupních spojeních.

Linka 1 má významné dopravní přestupní body na stanicích Garibaldi a Dante, které umožňují cestujícím snadné přestupování mezi metro a městskými autobusy a tramvajemi. Výstup z linky 1 je také možný na stanici Università, která se nachází v blízkosti historického centra města.

Linka 6

Linka 6 (nazvaná také Línea 6) byla otevřena v roce 2007 a je nejnovější linkou metra v Neapoli. Linka 6 má délku 5,8 km a obsluhuje 9 stanic, spojující oblasti Fuorigrotta a Mergellina na západě města. Linka 6 je podobně jako linka 1 plně automatizovaná a využívá moderní technologie.

Významné stanice linky 6 zahrnují stanicu Mostra, která se nachází v blízkosti Muzea národní archeologie, a stanicu Mergellina, která se nachází v blízkosti přístavu a historického centra města

Aktuálně nejlevnější ubytování v Neapoli od 1100 Kč na noc

Jízdní řády metra v Neapoli

Linka 1 funguje sedm dní v týdnu a to od 6:00 do 23:00. Přesto jsou v pátek, sobotu a neděli druhé východy ve stanicích Rione Alto, Montedonzelli a Montecalvario pro veřejnost uzavřeny. Linka 1 spojuje severně od Piscinola/Scampia se stanicí Garibaldi, když se spojuje s vysokorychlostními vnitrostátními železnicemi z celé Itálie, včetně hornaté oblasti Vomero a starého města ve městě.

V pracovní dny vlaky linky 1 jezdí každých 8 minut a ve špičce dosahují průměrné rychlosti až 32 km za hodinu. Metro přepraví zý týden zhruba 140 000 cestujících a o víkendech a svátcích 50 000 cestujících.

Linka 6 má stejnou dobu provozu jako linka 1. Spojuje se se stanicí Municipio v linii 1 as vlakem Cumana ve stanici Tecchio. Stanice Mergellina je propojena se systémem Trenitalia a linkou 2.

Mapa metra v Neapoli pro rok 2023

Mapa metra v Neapoli

Ceny jízdného na městskou hromadnou dopravu v Neapoli

Každý cestovatel má jiné potřeby a pro každého se tedy hodí úplně jiný jízdní tarif.

 • Normální 90 minutová jízdenka Biglietto Orario za cenu €1.50
 • Denní jízdenka Biglietto Giornaliero za cenu €4.50
 • Týdenní jízdenka Biglietto Settimanale za €15.80
 • Měsíční  jízdenka Abbonamento Mensile za €42.00
 • Roční jízdenka Annuale Ordinario za €294.00

Ideální volba pro turisty

Arte Card je turistická karta nabízená v Neapoli, která poskytuje slevy a vstupenky na vstupné do mnoha kulturních a historických památek v Neapoli, Kampanii a na ostrově Capri.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Neapoli od 1100 Kč na noc

Karta je k dispozici v několika variantách v závislosti na délce platnosti (3, 7 nebo 365 dnů) a typu služeb, které zahrnuje. Karta umožňuje bezplatný vstup nebo slevy na vstupném do více než 80 památek, včetně archeologických nalezišť, muzeí, galerií a historických míst.

Kromě vstupného zdarma nebo slevy na vstupném k památkám, karta také umožňuje bezplatné cestování v městské hromadné dopravě v Neapoli, včetně metro, autobusů a vlaků v určitém rozsahu.

Arte Card je ideální pro turisty, kteří chtějí navštívit několik památek během svého pobytu v Neapoli a v okolí, a zároveň ušetřit peníze na vstupném a dopravě. Karty lze zakoupit online nebo na různých prodejních místech v Neapoli a Kampanii. 

Arte Card

Kde se ubytovat v Neapoli

Na Neapol vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ji chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Neapol již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jak se pohybovat po Neapoli autobusem?

Kromě metra zde můžete narazit na autobusy a nejlépe uděláte, když nastoupíte na autobus linky 3 už jen proto, že se jedná o nejlevnější linku ve městě. Jsou sice nízkokapacitní, ale za každou půlhodinu se vám načítá €1, ale připravte se na opravdu dlouhou jízdu, jelikož tyto autobusy staví téměř na každém rohu.

Neapol má rozsáhlou síť městské autobusové dopravy, která zahrnuje více než 180 linek. Tyto autobusy spojují nejen samotné město, ale také okolní obce a vesnice. Autobusové spojení v Neapoli není vždy nejrychlejší způsob, jak se dostat do cíle. To je způsobeno tím, že město má složité a často přeplněné ulice. V některých případech mohou být cesty přes metro nebo vlak rychlejší. Jednou z nejvýznamnějších autobusových stanic v Neapoli je Piazza Garibaldi, která se nachází nedaleko hlavního nádraží. Z této stanice je možné se dostat na mnoho míst v Neapoli a v okolí

Jak se dostat z letiště v Neapoli do centra města?

Ze letiště v Neapoli se můžete dostat do centra města několika způsoby:

 1. Metrem: Nejbližší stanice metra k letišti je „Piazza Garibaldi“. Z letiště se můžete dostat na nádraží „Stazione Napoli Centrale“ pomocí autobusu č. 3S nebo č. Alibus. Z nádraží pak můžete pokračovat metrem (linky 1 nebo 2) do centra města.
 2. Autobusem: Z letiště jezdí několik autobusových linek do centra města, včetně linek č. 3S a Alibus, které zastavují u nádraží „Stazione Napoli Centrale“. Další autobusové linky vás zavedou k dalším stanovištím metra a turistickým cílům.
 3. Boltem: Z letiště je možné cestovat také boltem, který vás zaveze do centra města. Ceny za taxi se liší podle vzdálenosti a závislosti na destinaci.

Závěr

Ať už se rozhodnete Neapol navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Neapoli od 1100 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Neapole dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně dopravy v Neapoli

 • Jaké jsou nejlepší způsoby, jak se přepravovat po Neapoli?
  • V Neapoli jsou k dispozici různé způsoby dopravy, včetně metra, autobusů, tramvají a taxíků. Některé turistické atrakce jsou také snadno dostupné pěšky.
 • Jaké jsou ceny jízdenek v Neapoli?
  • Ceny jízdenek se mohou lišit v závislosti na zvoleném způsobu dopravy. Například cena jednodenní jízdenky na metro je kolem 3 eur.
 • Můžu použít stejnou jízdenku pro různé druhy dopravy v Neapoli?
  • Ano, existují speciální jízdenky, které umožňují cestovat různými druhy dopravy, jako je například jízdenka integrale.
 • Je bezpečné cestovat metrem v Neapoli?
  • Ano, metro v Neapoli je obecně považováno za bezpečné, ale je třeba být opatrný na kapsáře a krádeže.