11 Čvn

Veřejná doprava v Birminghamu – Metro, tramvaje, autobusy a příměstské vlaky

Birmingham, druhé největší město Spojeného království, se může pochlubit moderním systémem metra, který zajišťuje efektivní a pohodlnou dopravu pro místní obyvatele i návštěvníky. Metropolitní železnice v Birminghamu, známá také jako West Midlands Metro, slouží jako klíčový prostředek veřejné dopravy, propojující různé části města a jeho okolí. Tento systém metra v Birminghamu nabízí rychlé a spolehlivé spojení a přináší mnoho výhod pro cestující, kteří hledají snadný a efektivní způsob přepravy po městě. Přečtěte si tento článek, abyste získali základní informace o metru v Birminghamu a objevili jeho funkce, tratě a významné stanice.

Metro v Birminghamu – Základní informace

Birminghamské metro, známé také jako West Midlands Metro, je moderní systém veřejné dopravy, který propojuje různé části Birminghamu a jeho okolí. V současné době existují dvě linky metra, které zajišťují pohodlnou a efektivní přepravu po městě. Přečtěte si následující článek, abyste se dozvěděli více o linkách metra v Birminghamu, zajímavostech spojených s tímto systémem a významných stanicích, které stojí za návštěvu.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Birminghamu od 1 400 Kč na noc

Linka Metro Line 1 (Linesbrook Line) je hlavní linkou v systému West Midlands Metro a slouží k propojení Birminghamu s předměstími. Začíná ve středu města a pokračuje na západ přes čtvrti jako Wolverhampton, Wednesbury a Bilston. Linka 1 nabízí rychlé a pohodlné spojení do centra Birminghamu a umožňuje cestujícím snadný přístup k obchodům, restauracím, obchodním centrům a dalším atrakcím ve městě.

 • Zajímavost: Linka 1 metra v Birminghamu je známá také svými ikonickými dvoupatrovými tramvajemi, které jsou dobře rozpoznatelné a poskytují skvělý výhled na okolní krajinu.

Linka Metro Line 2 (City Line) je dalším důležitým spojením v Birminghamu. Tato linka slouží k propojení centra Birminghamu s dalšími důležitými částmi města, jako je Edgbaston, Selly Oak a další. Poskytuje pohodlné a spolehlivé spojení pro cestující, kteří chtějí navštívit univerzity, nemocnice nebo jiné významné instituce v oblasti.

 • Zajímavost: Na trase linky 2 se nachází několik významných památek a turistických atrakcí, jako je Edgbastonský kriketový stadion, který je domovem Warwickshire County Cricket Clubu.

Mapa metra v Birminghamu – Detailní plánek pro rok 2023

Pro zvětšení mapy stačí kliknout na obrázek

Stáhněte si kompletní aktuální mapy birminghamské veřejné dopravy přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Kde se ubytovat v Birminghamu?

Na Birmingham Vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Zde je pár tipů na ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Birminghamu

Birmingham, druhé největší město Spojeného království, nabízí širokou škálu možností veřejné dopravy pro turisty i místní obyvatele. Cestování po městě metrem, autobusem a vlakem je jednoduché a pohodlné. Před zakoupením jízdenky je však důležité se seznámit s cenovou strukturou a jednotlivými typy jízdenek, které Birmingham nabízí.

Jízdenky na městskou hromadnou dopravu v Birminghamu se liší v závislosti na zónách, které cestujete. Město je rozděleno do několika zón, přičemž cena jízdenky se zvyšuje s počtem zón, kterými projíždíte. Následují jednotlivé typy jízdenek, které jsou dostupné:

 • Jednorázová jízdenka je určena pro jedno cestování v rámci zón, ve kterých se pohybujete. Cena se odvíjí od počtu zón, kterými projíždíte. Tato jízdenka je vhodná pro ty, kteří plánují jedinou cestu bez dalšího přestupu.
 • Denní jízdenka (Day ticket) umožňuje neomezené cestování všemi druhy dopravy (metro, autobus, vlak) po vymezených zónách po celý den. Je ideální pro turisty, kteří plánují více cestovat a navštívit různé části města během jediného dne.
 • Sedmidenní jízdenka (7-day ticket)je vhodná pro ty, kteří plánují delší pobyt v Birminghamu. Tato jízdenka platí po dobu sedmi po sobě jdoucích dnů od data aktivace a umožňuje neomezené cestování v daných zónách.
 • Měsíční jízdenka (Monthly ticket) je ideální pro dlouhodobý pobyt v Birminghamu. S touto jízdenkou máte neomezený přístup ke všem druhům dopravy v určených zónách po dobu jednoho kalendářního měsíce.

Pro turisty v Birminghamu je nejlepší volbou denní jízdenka (Day ticket). Tato jízdenka nabízí neomezené cestování po vymezených zónách po celý den a umožňuje vám prozkoumat různé části města a navštívit turistické atrakce bez omezení. Cena denní jízdenky se liší v závislosti na počtu zón, ve kterých se pohybujete, přičemž je výhodnější zakoupit jízdenku, která pokrývá více zón, pokud plánujete více cestovat.

Nezapomeňte, že platnost jízdenek na městskou hromadnou dopravu v Birminghamu se omezuje na konkrétní zóny a druhy dopravy, proto je důležité se před cestou seznámit s pravidly a platností jízdenky. S správnou jízdenkou a informacemi o cestování se můžete snadno a pohodlně dostat do všech koutů Birminghamu a objevit jeho krásy a atrakce.

Jaku fungují veřejné autobusy v Birminghamu?

Veřejná autobusová doprava v Birminghamu je nezbytnou součástí každodenního života místních obyvatel. Birmingham má rozsáhlou síť autobusových linek, které propojují různé části města i okolní oblasti. Nejpoužívanější autobusové linky jsou:

 • Linka 11A je jednou z nejpopulárnějších v Birminghamu. Jezdí mezi centrem města a předměstími, poskytujíc pohodlné spojení pro cestující.
 • Linka 45 je důležitým spojením pro cestující, kteří potřebují cestovat mezi nákupními centry, univerzitou a obytnými čtvrtěmi.
 • Linka 63 – pokud potřebujete dostat se do nemocnice nebo zdravotnického zařízení, linka 63 je tu pro vás.
 • Linka 89 jezdí mezi letištěm a centrem města, což je důležité spojení pro cestující přicházející nebo odcházející letadlem.
 • Linka 120 je oblíbená mezi studenty a turisty, protože propojuje centrum města s různými turistickými atrakcemi a univerzitami.

Vlaková doprava v Birminghamu a jeho okolí

Díky dobře vyvinuté železniční síti je Birmingham propojen s mnoha významnými městy a oblastmi. Jedním z nejdůležitějších a nejfrekventovanějších spojení je cesta do Londýna. Vlaky z Birminghamu směřující do londýnského nádraží Euston jezdí často a nabízejí rychlé spojení mezi těmito dvěma městy. Dalším důležitým spojením je cesta do Manchesteru. Vlaky z Birminghamu do vlakového nádraží Piccadilly v Manchesteru.

Pro ty, kteří touží po cestě do Skotska, jsou k dispozici spojení do Edinburghu. Vlaky z Birminghamu do Edinburghu nabízejí příjemnou a pohodlnou cestu do této skotské metropole. Toto spojení je oblíbené mezi turisty, kteří chtějí objevovat krásy Skotska.

Vlaky z Birminghamu jezdí i do Bristolu, konkrétně na vlakové nádraží Bristol Temple Meads. Pokud se chystáte na výlet do Liverpoolu, vlaky z Birminghamu do vlakového nádraží Liverpool Lime Street jsou ideální volbou.

Jízdenky na vlaky lze zakoupit na nádražích i přes webové stránky dopravních společností nebo pomocí mobilních aplikací. Existuje široká škála jízdenek, včetně jednorázových, časově omezených a sezónních, které umožňují cestujícím vybrat si nejvhodnější možnost pro své potřeby. Birmingham se zároveň může pyšnit moderními a dobře vybavenými nádražími, která poskytují příjemné a bezpečné prostředí pro cestující. Vlaky jsou vybaveny pohodlnými sedadly, prostornými zavazadlovými prostory a většinou také bezplatným Wi-Fi připojením, aby cestování bylo co nejpříjemnější.

Birmingham neustále investuje do rozvoje železniční sítě a zlepšuje služby pro cestující. Cestování vlakem je tak jedním z nejlepších způsobů dopravy v tomto druhém největším městě Spojeného království, které nabízí pohodlí, spolehlivost a možnost objevovat další krásy Británie.

Jak se dostat z letiště Birminghamu do centra města?

Na letišti se nachází železniční stanice Birmingham International, která je propojena s Terminálem 1. Vlaky z této stanice jezdí do centra Birminghamu. Jedná se o rychlou a pohodlnou možnost dopravy. Vlaky směřují buď do hlavního nádraží Birmingham New Street nebo do stanice Birmingham Snow Hill. Jízda trvá přibližně 10-15 minut.

Z letiště je také k dispozici autobusové spojení do centra města. Autobusová linka X1, provozovaná společností National Express West Midlands, nabízí přímé spojení z letiště do centra Birminghamu. Autobusy jezdí pravidelně a jízda trvá zhruba 30-40 minut v závislosti na dopravní situaci.

Jak strávit prodloužený víkend v Birminghamu?

Zde je návrh programu na 3 dny v Birminghamu, který kombinuje památky, dobré restaurace a zábavu na večer:

Den 1:

 • Začněte svůj den návštěvou ikonického Bullring Shopping Centre, kde si můžete prohlédnout obchody a vychutnat si snídani v jedné z kaváren v okolí.
 • Navštivte Birmingham Museum and Art Gallery, která nabízí širokou škálu uměleckých děl a historických exponátů.
 • Po prohlídce muzea se přesuňte do čtvrti Jewellery Quarter, kde najdete mnoho šperkařských obchodů, historických budov a útulných kaváren. Doporučuji navštívit také Museum of the Jewellery Quarter, kde si můžete prohlédnout fungující šperkařskou dílnu.
 • Pro romantickou večeři si zarezervujte stůl v restauraci Adam’s, která je držitelem Michelinovy hvězdy a nabízí vynikající moderní britskou kuchyni.
 • Po večeři si užijte večerní představení v Birmingham Hippodrome, jednom z největších divadel ve Velké Británii, které nabízí širokou škálu divadelních a hudebních představení.

Den 2:

 • Vydejte se na prohlídku historického centra Birminghamu. Navštivte St Philip’s Cathedral, nejstarší kostel v Birminghamu, a procházejte Victoria Square, kde se nachází slavná socha „The Floozie in the Jacuzzi“.
 • Pokračujte do Library of Birmingham, moderní veřejné knihovny, která nabízí úžasný výhled z její střešní terasy.
 • Prozkoumejte čtvrť Digbeth, známou pro svou alternativní scénu a street art. Zde najdete také Custard Factory, kulturní centrum s uměleckými galeriemi, nezávislými obchody a kavárnami.
 • Večeři si vychutnejte v restauraci The Wilderness, která se specializuje na experimentální gastronomii a nabízí nezapomenutelný gastronomický zážitek.
 • Zabavte se v Birmingham Comedy Club, kde si můžete vychutnat stand-up komedie v příjemné atmosféře.
 • Pokud máte rádi hudbu, navštivte Symphony Hall, jedno z nejprestižnějších koncertních prostorů ve Velké Británii, kde se konají koncerty různých hudebních žánrů.

Den 3:

 • Prožijte adrenalinový zážitek v Národním motocyklovém muzeu (National Motorcycle Museum), které nabízí rozsáhlou sbírku motocyklů z různých ér.
 • Pokračujte na výlet do čtvrti Cadbury World, kde se můžete dozvědět o historii čokolády a vyzkoušet si její výrobu.
 • Navštivte Botanické zahrady Birmingham, které nabízejí krásnou zelenou oázu uprostřed města. Procházejte rozmanitými zahradami a relaxujte ve velkolepém skleníku.
 • Pro poslední večeři v Birminghamu si vyberte restauraci Aktar Islam’s Opheem, která nabízí moderní indickou kuchyni na vysoké úrovni.
 • Užijte si večer v jedné z místních hospod nebo barů, kde si můžete vychutnat drink a relaxovat po náročném dni. Doporučuji navštívit Jekyll & Hyde, který je známý pro své originální koktejly a atmosféru.

Jaké jsou systémy metra kousek od Birminghamu?

V blízkosti Birminghamu se nenachází žádné další systémy metra. Nejblíže se systém metra nachází v Londýně, Manchesteru, Dublinu a Glasgow.

Závěr našeho průvodce do BIRMINGHAMU

Ať už se rozhodnete Birminghamu navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Birminghamu od 1 400 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Birminghamu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Birminghamu

 • Jaký je systém městské dopravy v Birminghamu?
  • V Birminghamu existuje systém městské dopravy, který zahrnuje metro, autobusy, vlaky a tramvaje.
 • Jaké jsou nejdůležitější stanice metra v Birminghamu?
  • Nejdůležitější stanicí metra v Birminghamu je New Street Station, která slouží také jako hlavní nádraží ve městě. Další důležité stanice zahrnují Snow Hill Station, Moor Street Station a Five Ways Station.
 • Jaký je systém autobusové dopravy v Birminghamu?
  • Autobusová doprava v Birminghamu je provozována několika dopravními společnostmi. Existuje rozsáhlá síť autobusových linek, které pokrývají město a jeho okolí.
 • Jaké jsou ceny jízdenek na veřejnou dopravu v Birminghamu?
  • Ceny jízdenek na veřejnou dopravu v Birminghamu se liší v závislosti na zónách a druhu jízdenky. Obvykle existují jednorázové jízdenky, denní jízdenky, týdenní jízdenky a měsíční jízdenky. Doporučuje se používat bezkontaktní platební karty nebo předplatní karty, které umožňují snadný a pohodlný přístup.
 • Kde mohu zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu v Birminghamu?
  • Jízdenky na veřejnou dopravu v Birminghamu lze zakoupit ve většině stanic metra, na autobusových zastávkách, v trafikách nebo online prostřednictvím webových stránek příslušných dopravních společností.