11 Čvn

Veřejná doprava v Kišiněvu – Autobusy, trolejbusy a příměstské vlaky

Kišiněv, hlavní město Moldavska, se může pochlubit efektivní a rozsáhlou veřejnou dopravou, která usnadňuje pohyb obyvatel i návštěvníků ve městě. Sítí autobusů, trolejbusů a tramvají, které pokrývají všechny významné části Kišiněva, je veřejná doprava cenově dostupnou. S moderními vozidly, příjemným personálem a dobře organizovanými jízdními řády si město získalo pověst, že veřejná doprava je spolehlivá a jednoduchá pro každého, kdo se rozhodne využívat tento způsob přepravy. Připojte se k nám, abyste se dozvěděli více o systému veřejné dopravy v Kišiněvu a jak ho nejlépe využít při prozkoumávání tohoto krásného města.

Autobusy v Kišiněvu – Základní přehled

Město provozuje rozsáhlou síť autobusových linek, které pokrývají všechny důležité části Kišiněva a jeho okolí. Autobusové zastávky jsou označeny a umístěny po celém městě, což usnadňuje orientaci a nalezení správného spoje.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Kišiněvi od 500 Kč na noc

Pro turisty jsou zvláště atraktivní některé z autobusových linek, které vedou k hlavním turistickým atrakcím v Kišiněvu. Jedna z nejdůležitějších linek je číslo 5, která vás zavede přímo do historického centra města, kde se nachází památky jako Náměstí Velkého národního shromáždění, Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a Archeologické muzeum. Další populární linkou je číslo 22, která vás přepraví do klidného a malebného parku Valea Morilor, kde si můžete užít příjemnou procházku nebo relaxovat u jezera.

Mezi další zajímavé linky patří číslo 3, které vás zavede na tržiště Central Market, kde si můžete prohlédnout místní speciality a ochutnat čerstvé potraviny. Linka číslo 9 vás zase zavede na nedaleký botanický park, který je jedním z nejkrásnějších v Evropě a nabízí širokou paletu rostlinných druhů. Pokud se rozhodnete využít veřejnou autobusovou dopravu v Kišiněvu, doporučuje se vždy mít u sebe dostatek mincí nebo drobných bankovek, protože přesné ceny jízdného se mohou lišit v závislosti na délce trasy

Tramvaje v Kišiněvu – S nádechem sovětské éry

Jedna z nejdůležitějších tramvajových linek pro turisty je linka číslo 1. Vede od centrálního nádraží (Gara Centrală) až do oblasti Botanica, která je známá svou botanickou zahradou.  Další zajímavou trasou je linka číslo 3, která vede přes centrum města. Linka je ideální pro turisty, kteří se chtějí seznámit s hlavními pamětihodnostmi Kišiněva. Tramvaj projíždí kolem Arcul de Triumf (slavného oblouku), Náměstí Velkého národního shromáždění a Národního divadla Mihai Eminescu. Turisté si mohou vychutnat panoramatický výhled na město z tramvaje a získat tak přehled o jeho architektuře a atmosféře.

Důležitou tramvajovou trasou pro turisty je také linka číslo 6, která spojuje centrum města s klášterem Căpriana. Tento klášter, nacházející se ve vzdálenosti asi 40 km od Kišiněva, je jednou z nejvýznamnějších náboženských a historických památek Moldavska. Tramvajová linka číslo 6 je oblíbená u turistů, kteří se chtějí vydat na výlet do tohoto kláštera.

Doporučuje se však mít vždy dostatek mincí na platbu jízdného, protože řidiči obvykle nemají příliš mnoho drobných peněz. Při cestování tramvají v Kišiněvu je důležité si uvědomit, že některé vozy jsou starší a mohou být trochu nekomfortní. Nicméně se jedná o autentický způsob dopravy, který vám umožní prozkoumat město z pohodlí sedadla.

Mapa veřejné dopravy v Kišiněvu – Detailní plánek pro rok 2023

Pro zvětšení mapy veřejné dopravy ve městě Kišiněv na ni stačí kliknout 🙂

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Kišiněvu

Nejpoužívanějším typem jízdenky je jednorázová jízdenka, která platí na jednu cestu bez přestupu. Cena jednorázové jízdenky na tramvaj, autobus nebo trolejbus je obvykle 2 moldavské lei (MDL). Jízdenka je platná po dobu 90 minut od jejího označení a umožňuje vám cestovat jednou trasou bez nutnosti dalšího placení.

Pro turisty, kteří plánují vícedenní pobyt v Kišiněvu a chtějí se pohybovat veřejnou dopravou, je nejlepší volbou zakoupit si cestovní lístek na jeden den. Cena tohoto lístku je zhruba 6 MDL a umožňuje vám neomezené cestování tramvajemi, autobusy a trolejbusy po dobu jednoho dne. Tento typ jízdenky je ideální pro turisty, kteří plánují navštívit více památek a atrakcí v různých částech města. Další možností je zakoupit si cestovní lístek na tři dny. Cena tohoto lístku je přibližně 15 MDL.

Pro turisty, kteří preferují pohodlí a nechtějí se starat o jednotlivé jízdenky, je k dispozici také Kišiněvská turistická karta. Tato karta je platná po dobu 24, 48 nebo 72 hodin a zahrnuje neomezené cestování veřejnou dopravou, stejně jako vstupy do různých muzeí, galerií a turistických atrakcí. Cena karty se liší v závislosti na její délce platnosti a začíná od přibližně 80 MDL.

Je důležité si uvědomit, že jízdenky a cestovní lístky na městskou hromadnou dopravu v Kišiněvu je třeba správně označit v přístroji pro validaci hned po vstupu do vozidla. Nepotvrzení jízdenky je považováno za neplatnou a můžete se setkat s pokutou od kontrolora.

Kde se ubytovat v Kišiněvu

Na Kišiněv vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ji chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Kišiněv již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jak se dostat z letiště Kišiněv (KIV) do centra města?

Před terminálem letiště se nachází autobusová zastávka, kde je možné nastoupit na autobus číslo 165, který vás doveze přímo do centra města. Cesta trvá obvykle kolem 40 minut a autobusy jezdí pravidelně s krátkými intervaly. Na letišti najdete také stanoviště pro minibusy, které jsou známé jako „marshrutky„. Marshrutky jsou populárním způsobem přepravy v Kišiněvu. Marshrutka s označením R1 vás z letiště přiveze do centra města. Marshrutky jezdí častěji než autobusy a cesta trvá přibližně 30-40 minut.

K dispozici jsou i licencované taxislužby, které najdete před výstupní halou terminálu. Mějte však na paměti, že ceny taxi mohou být vyšší než jiné formy veřejné dopravy. Doporučuje se vyhledat důvěryhodnou taxislužbu nebo si předem domluvit přepravu s oficiální taxislužbou.

Jaká jsou nejvýznamnější vlaková spojení z Kišiněva do okolí?

Kišiněvje železničním uzlem a nabízí několik důležitých vlakových spojení do okolí. Z nádraží si můžete vybrat různé destinace v Moldavsku, stejně jako do sousedních zemí.

 • Chișinău – Bălți: Jedno z nejvýznamnějších vlakových spojení v Moldavsku. Bălți je druhé největší město v zemi. Cesta trvá přibližně 2 až 2,5 hodiny.
 • Kišiněv – Cahul: Spojení vás zavede na jih Moldavska do města Cahul. Cesta vlakem trvá přibližně 4 až 5 hodin a nabízí vám možnost prozkoumat krajinu a malé vesnice na cestě.
 • Kišiněv – Ungheni: Ungheni je další významné město v Moldavsku, které se nachází poblíž rumunských hranic. Vlaky z Kišiněva do Ungheni jezdí pravidelně a cesta trvá přibližně 2 až 2,5 hodiny.
 • Kišiněv – Odesa (Ukrajina): Pokud se chcete vydat za hranice Moldavska, můžete využít vlakové spojení z Kišiněva do Odesy v Ukrajině. Odesa je přístavní město na pobřeží Černého moře. Cesta vlakem trvá přibližně 6 až 8 hodin.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Kišiněvi od 500 Kč na noc

Vlaková doprava je populární volbou mezi místními i turisty, kteří se chtějí pohodlně dostat do dalších destinací v Moldavsku a do okolních zemí. Během cesty vlakem si můžete vychutnat malebné výhledy na krajinu a zažít autentickou atmosféru cestování po Moldavsku.

Jak strávit prodloužený víkend v Kišiněvu?

Den 1 – Hlavní památky města:

 • Ráno navštivte Arcul de Triumf (Moldavský triumfální oblouk) a procházejte se po Stefan cel Mare Boulevard, hlavní třídě Kišiněva.
 • Dopoledne navštivte Muzeum národní historie a archeologie Moldavska, abyste získali přehled o bohaté historii země.
 • Na oběd si vychutnejte místní kuchyni v restauraci Zaxi Grill nebo La Placinte.
 • Odpoledne navštivte katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a proměňte se v parku Valea Morilor.
 • Večer si vychutnejte tradiční moldavský večeři v restauraci Andy’s Pizza nebo v restauraci La Taifas.
 • Pro zábavu na večer se vydejte do jednoho z místních barů nebo klubů, jako je Propaganda Bar nebo Club 18+.

Den 2 – Pokračujeme po památkách

 • Ráno navštivte Kompleks Muzea státního umění, kde můžete obdivovat bohatou sbírku moldavského umění.
 • Prozkoumejte budovu parlamentu, druhou největší budovu na světě, a projděte se v jejím okolí.
 • Na oběd si vychutnejte čerstvé mořské plody v restauraci La Taifas nebo nějaké tradiční pokrmy v restauraci La Placinte.
 • Odpoledne si udělejte procházku po ulici Bucuresti, která je plná kaváren, obchodů a restaurací.
 • Večer si můžete užít divadelní představení v Národním divadle Mihai Eminescu nebo si vybrat některou z restaurací s živou hudbou, jako je restaurace Gastrobar.

Den 3 – Poslední den

 • Ráno navštivte Muzeum vinařství a vinohradnictví Moldavska, kde se dozvíte o bohaté tradici vinařství v této oblasti.
 • Procházejte se po centrálním parku Kišiněva, kde si můžete odpočinout, posedět u jezera nebo si pronajmout kolo.
 • Na oběd ochutnejte místní speciality v restauraci Caravan nebo v restauraci Pegas.
 • Odpoledne si projděte trh Centru, kde si můžete zakoupit suvenýry a místní produkty.
 • Večer se vydejte do místního kabaretu nebo divadla na kulturní představení.

Jaké jsou nejbližší systémy metra kousek od Moldavska?

V blízkosti Moldavska  se nacházejí metropolitní systémy například v Bukurešti, Budapešti, Kyjevu nebo Sofii. Tato města jsou relativně blízko Moldávie a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Mrkněte na video o veřejné dopravě v Kišiněvu – skvělý průvodce v Angličtině

Závěr našeho průvodce do Kišiněva 

Ať už se rozhodnete Kišiněv navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Kišiněvi od 500 Kč na noc

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Kišiněvu?

 • Jaký je systém veřejné dopravy v Kišiněvu?
  • Veřejná doprava v Kišiněvu zahrnuje autobusy, trolejbusy a maršrutky (soukromé mikrobusy). Tyto dopravní prostředky jsou hlavními způsoby přepravy v rámci města.
 • Jak mohu zjistit jízdní řády autobusů a trolejbusů v Kišiněvu?
  • Jízdní řády autobusů a trolejbusů jsou obvykle umístěny na zastávkách veřejné dopravy. Můžete také vyhledat webové stránky provozovatele veřejné dopravy v Kišiněvu, které poskytují aktuální informace o jízdních řádech.
 • Jaký je cenový systém pro veřejnou dopravu v Kišiněvu?
  • Cena jízdného v Kišiněvu se liší podle druhu dopravního prostředku a vzdálenosti, kterou chcete ujet. Obvykle se platí v hotovosti přímo řidiči nebo ve speciálních přístrojích v trolejbusech. V maršrutkách se platí řidiči při nástupu.
 • Existuje v Kišiněvu možnost zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu?
  • V současnosti se v Kišiněvu běžně nepoužívají jízdenky. Platíte buď hotově přímo řidiči nebo při nástupu do maršrutky.
 • Jaký je interval mezi spoji ve veřejné dopravě v Kišiněvu?
  • Interval mezi spoji ve veřejné dopravě v Kišiněvu závisí na konkrétní trase a čase. V obecnosti je interval většinou kolem 10 až 20 minut ve špičce a 20 až 30 minut mimo špičku. Nicméně, některé frekventované trasy mohou mít vyšší frekvenci spojů.