10 Čvn

Metro v Dublinu – mapa, cena jízdenek a další druhy dopravy

Dublin, hlavní město Irska, je známé svou bohatou historií, malebnými uličkami a přátelskou atmosférou. Kromě toho se může pyšnit i rozvinutým systémem veřejné dopravy, který zahrnuje i metropolitní síť.

Metro v Dublinu – Základní informace

Metro v Dublinu je jednou z klíčových součástí městské hromadné dopravy a poskytuje pohodlný a efektivní způsob přepravy pro obyvatele i návštěvníky. Své cesty městem mohou lidé v Dublinu snadno propojit, překonat dopravní zácpy a objevit mnoho atrakcí, které tento živý a barvitý irský hlavní město nabízí. Pojďme se podívat na základní informace o dublinském metru a jak využít jeho služeb pro pohodlné cestování po městě. Zde je přehled současných linek:

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Dublinu od 1700 Kč na noc

Luas Green Line (zelená)

Spojuje předměstí města, jako Sandyford, Leopardstown, Stillorgan, s centrem Dublinu. Turisté mohou využít tuto linku pro návštěvu oblíbených míst, jako je St. Stephen’s Green, Grafton Street nebo Dublin Castle.

Luas Red Line (červená)

Propojuje východní a západní část města. Vede přes náměstí O’Connell Street a je ideální pro turisty, kteří chtějí navštívit taková místa, jako je Temple Bar, Guinness Storehouse nebo Jameson Distillery.

Plány na rozšíření dublinského metra jsou velmi ambiciózní a mají za cíl zlepšit veřejnou dopravu ve městě. Jedním z projektů je například výstavba Fingal Line, která by měla zajistit spojení mezi centrem města a severní částí Dublina.

Kromě praktického aspektu cestování metrem v Dublinu, je třeba zmínit také zajímavosti, které lze objevit na jednotlivých stanicích. Například na zastávce Luas Red Line Smithfield se nachází moderní náměstí s uměleckými instalacemi a tržištěm, kde můžete ochutnat místní speciality. Na Green Line se pak můžete vydat do oblasti Dundrum, kde se nachází oblíbené nákupní centrum Dundrum Town Centre.

Mapa metra v Dublinu – Detailní plánek pro rok 2023

                                          Pro zvětšení mapy stačí kliknout na obrázek

Stáhněte si kompletní aktuální mapy metra v Dublinu přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo zde u nás na stránce.

Kde se ubytovat v Dublinu?

Bez ohledu na Váš rozpočet nebo preference, Vám Dublin jistě přinese nezapomenutelné zážitky. Zde je přehled několika možností ubytování v Dublinu, které Vám můžeme doporučit při plánování cesty do tohoto úžasného města:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Nejdůležitější stanice metra v Dublinu

 • Connolly Station se nachází v blízkosti historického centra Dublina a slouží jako hlavní přestupní bod mezi vlaky a metrem. Je to také výchozí bod pro cestování na východní pobřeží Irska. Z Connolly Station můžete snadno dostat do oblíbené čtvrti Temple Bar nebo navštívit Trinity College.
 • O’Connell Street se nachází na křižovatce O’Connell Street, což je jedna z hlavních tříd v Dublinu. Je to živé a rušné místo, které je obklopeno obchody, restauracemi a památkami. Z této stanice můžete snadno přejít na červenou linku metra a objevovat blízké atrakce, jako je Grafton Street nebo Dublin Castle.
 • St. Stephen’s Green je v blízkosti stejnojmenného parku, který je jedním z nejkrásnějších zelených prostorů v Dublinu. Zde se můžete vychutnat procházku parkem, navštívit přilehlé obchody a kavárny nebo navštívit historickou budovu Shelbourne Hotel. St. Stephen’s Green je také přestupním bodem mezi zelenou a červenou linkou metra.
 • Heuston Station slouží jako výchozí bod pro cestování vlakem na západní část Irska. Je to jedna z největších a nejdůležitějších nádraží v Dublinu. Z Heuston Station můžete také snadno přejít na zelenou linku metra a pokračovat v cestě do dalších částí města.

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Dublinu

V Dublinu existuje systém cenování jízdenek na městskou hromadnou dopravu, který umožňuje cestujícím flexibilitu a možnost vybrat si nejvhodnější variantu podle svých potřeb. Zde jsou jednotlivé typy jízdenek, které jsou k dispozici a také doporučení pro turisty v Dublinu:

 1. Jednorázová jízdenka (Single Ticket) představuje jednu cestu v rámci zóny, ve které se nacházíte. Cena této jízdenky se liší v závislosti na vzdálenosti trasy. Je vhodná pro turisty, kteří plánují jednu konkrétní cestu a nepotřebují další přestupy nebo prodloužení platnosti.
 2. Omezená denní jízdenka (Limited Daily Ticket) je platná po dobu jednoho dne na všech linkách metra, autobusů a tramvají v Dublinu. Její cena je pevně stanovena a platí se za celý den. Tato jízdenka je výhodná pro turisty, kteří plánují více cest během jednoho dne a chtějí využít různé druhy veřejné dopravy.
 3. Neomezená denní jízdenka (Unlimited Daily Ticket), jak již samotný název napovídá, představuje neomezenou denní jízdenku podobnou omezené denní jízdence, ale s rozšířeným rozsahem platností. Tato jízdenka platí na všech linkách metra, autobusů a tramvají po dobu jednoho dne, a to včetně nočních spojů. Je vhodná pro turisty, kteří plánují prozkoumat město po celý den a využít veřejnou dopravu i ve večerních hodinách.
 4. Týdenní jízdenka (Weekly Ticket) umožňuje cestovat po dobu sedmi po sobě jdoucích dnů na všech linkách metra, autobusů a tramvají v Dublinu. Je vhodná pro turisty, kteří zůstanou ve městě delší dobu a plánují časté cestování městskou hromadnou dopravou.

Pro turisty v Dublinu je nejlepší volbou omezená nebo neomezená denní jízdenka, které jim umožní využívat veřejnou dopravu po celý den a objevovat město s flexibilitou. Tyto jízdenky jsou pohodlné, cenově dostupné a umožňují turistům snadný a efektivní pohyb mezi různými atrakcemi a památkami.

Jak se dostat z letiště Dublin do centra města?

Airport Express Autobus je přímá autobusová linka, která je provozována společností Dublin Bus. Autobusy jezdí pravidelně z letiště do centra města a zastavují na několika klíčových místech, včetně O’Connell Street a konečné zastávky na železničním nádraží Heuston. Jízdní doba se pohybuje kolem 30 minut a frekvence je většinou 10 až 15 minut.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Dublinu od 1700 Kč na noc

Aircoach je další možnost dopravy z letiště do centra města. Jedná se o soukromou autobusovou společnost, která nabízí přímé spoje z letiště do různých částí Dublinu, včetně populárních turistických oblastí jako je Merrion Square, Ballsbridge a Leopardstown. Aircoach je známý pro svou pohodlnou jízdu a vysokou úroveň služeb.

Dublin Bus provozuje také několik dalších autobusových linek, které spojují letiště s různými částmi města. Tyto linky jsou vhodné zejména pro cestující, kteří se ubytují mimo centrum města. Informace o konkrétních linkách a jízdních řádech najdete na webových stránkách Dublin Bus.

Jak strávit prodloužený víkend v Dublinu?

Tento třídenní program v Dublinu vám umožní prozkoumat bohatou historii, moderní kulturu, přírodu a chuťové lahůdky města. Ujistěte se, že si přizpůsobíte program svým zájmům a preferencím a užijte si nezapomenutelný pobyt v této půvabné irské metropoli.

Den 1: Objevování historie a památek

 • Začněte den návštěvou Trinity College, kde se nachází slavná Kniha Kells a historický Long Room, který uchovává vzácné knihy.
 • Procházejte historickými uličkami Temple Bar, které jsou plné barevných domů, uměleckých galerií a tradičních hospůdek.
 • Navštivte Dublin Castle, který je důležitým historickým a politickým centrem. Prozkoumejte krásné zahrady a nádvoří, stejně jako královský apartmán.
 • Udělejte si procházku kolem St. Patrick’s Cathedral, jedné z největších katedrál v Irsku. Obdivujte její nádhernou gotickou architekturu a navštivte hrobka Jonathana Swifta.
 • Večeře v tradiční irské hospůdce, kde si vychutnáte irskou kuchyni a poslechnete živou tradiční irskou hudbu.
 • Prozkoumejte večerní atmosféru Temple Bar, který je plný života a nabízí mnoho barů, klubů a hudebních scén.

Den 2: Moderní Dublin a kulturní zážitky

 • Navštivte Guinness Storehouse, kde se dozvíte o historii piva Guinness a můžete ochutnat slavné irské pivo. Užijte si panoramatický výhled na Dublin z Gravity Bar.
 • Projděte se po bulváru O’Connell Street a obdivujte památník The Spire, který je symbolem moderního Dublinu.
 • Navštivte Muzeum irské historie (National Museum of Ireland), kde se dozvíte více o bohaté historii Irska, včetně keltského dědictví a pokladů ze zlaté doby Irska.
 • Procházejte se v parku Phoenix Park, který je jedním z největších městských parků v Evropě. Navštivte Dublin Zoo, který se nachází uvnitř parku.
 • Večeře v jedné z moderních restaurací, které nabízejí světové kuchyně a originální irské pokrmy.
 • Užijte si večer v divadle Abbey Theatre, které je známé svými představeními irského divadla a moderního umění.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Dublinu od 1700 Kč na noc

Den 3: Příroda a výlety v okolí

 • Vydejte se na výlet do oblasti Wicklow Mountains, kde se nachází nádherné irské přírodní scenérie. Navštivte Powerscourt Gardens a Wicklow Mountains National Park.
 • Projděte se po pobřeží Howth a obdivujte krásné výhledy na moře. Vydejte se na procházku po Howth Cliff Path Loop a ochutnejte čerstvé mořské plody v jedné z rybích restaurací.
 • Prožijte zábavný večer v jednom z irských hospod s tradiční hudbou a tancem.
 • Užijte si noční procházku kolem řeky Liffey a obdivujte osvětlené mosty a budovy města.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Dublinu?

Největší metropolitní systém je v Londýně, známé také jako The Tube, je rozsáhlý systém podzemních drah, který poskytuje rychlou a efektivní dopravu po celém městě a jeho okolí. Dále je kousek metro v Glasgow nebo Manchesteru, známé jako Metrolink.

Skvělý video-průvodce v anglickém jazyce veřejnou dopravou v Dublinu

Závěr našeho průvodce do Dublinu

Ať už se rozhodnete Dublin navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Dublinu od 1700 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Dublinu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Dublinu

 • Jaký dopravní systém je v Dublinu k dispozici?
  • Dublin má různé dopravní systémy, včetně metra (Luas), autobusů (Dublin Bus) a příměstské železnice (DART).
 • Jaké jsou ceny jízdenek ve veřejné dopravě v Dublinu?
  • Ceny jízdenek se liší v závislosti na druhu dopravního prostředku a délce cesty. Cena jízdenky se obvykle platí podle zónového systému. Pro aktuální ceny se doporučuje navštívit webové stránky příslušných dopravních společností.
 • Jaký je rozvrh provozu veřejné dopravy v Dublinu?
  • Dopravní společnosti v Dublinu provozují jízdy po rozvrhu. Metropolitní linky, autobusy a DART mají stanovené jízdní řády, které se mohou lišit v závislosti na dni v týdnu. Nejlepší je zkontrolovat aktuální rozvrh na webových stránkách dopravních společností.
 • Jak se dostat z letiště Dublinu do centra města?
  • Z letiště Dublinu do centra města se můžete dostat různými způsoby, včetně Airport Express autobusů, taxi, Aircoach autobusů nebo vlakem (DART). Každá z těchto možností nabízí pohodlný a dostupný převoz.
 • Jaké jsou přestupní stanice v metru Luas?
  • V metru Luas v Dublinu jsou některé přestupní stanice, které umožňují spojení mezi zelenou a červenou linkou. Přestupní stanice zahrnují Abbey Street, O’Connell – GPO, Busáras, Heuston, Four Courts, Connolly a další.