30 Dub

Metro v Glasgow – mapa, jízdné, doprava

Glasgowský metropolitní systém, známý jako „Glasgow Subway“ otevřel poprvé v roce 1896, což ho řadí mezi nejstarší metro systémy na světě. Skládá se z jedné kruhové trasy s 15 stanicemi a provozuje se pomocí automatizovaných vlaků. Systém je známý svými charakteristickými, barevnými dlaždicemi na stanicích a svou kruhovou trasou, která zjednodušuje navigaci. Metro obslouží hustě osídlené části města a je populárním způsobem dopravy jak pro místní, tak pro turisty. Frekvence vlaků je vysoká, jezdí od brzkého rána do pozdního večera, sedm dní v týdnu.

Metro v Glasgow má 1 kruhovou trasu a 15 stanic

Metro v Glasgow se skládá z jedné kruhové trasy s 15 stanicemi. Slouží městu Glasgow už více než sto let a stalo se ikonickou součástí dopravního systému města. Linka jezdí ve směru hodinových ručiček a pokrývá vzdálenost přibližně 10,5 km.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Glasgow od 1000 Kč na noc

Stanice na trase jsou unikátní a mají své vlastní specifické prvky. Například některé stanice jsou známé svými jasnými a barevnými dlaždicemi, zatímco jiné jsou zajímavé svým architektonickým stylem. Například stanice St. Enoch je jednou z nejstarších stanic na trase a je známá svým viktoriánským stylem. Další stanice, jako je Kelvinbridge, nabízejí nádherný výhled na město.

Metro je známé svými automatickými vlaky, které byly v provozu od roku 1935 a staly se symbolem metra. Vlaky jsou charakteristické svým tvarováním a barevným schématem, které je snadno identifikovatelné pro místní i návštěvníky.

Mapa metra v Glasgow – Detailní plánek pro rok 2023

Mapa metra v Glasgow pro rok 2023

Mapa metra v Glasgow pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy Glasgow MHD si můžete do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Kde se ubytovat v Glasgow

Na Glasgow vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Glasgow již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Glasgow

V Glasgow máte na výběr několik typů jízdenek na městskou hromadnou dopravu. Mezi nejběžnější patří jednorázová jízdenka, celodenní jízdenka a týdenní jízdenka.

Jednorázová jízdenka se prodává pouze na jednu cestu a její cena se odvíjí od vzdálenosti, kterou chcete urazit. Celodenní jízdenka vám umožní cestovat po celý den na všech linkách městské hromadné dopravy bez ohledu na vzdálenost. Týdenní jízdenka platí po dobu 7 dnů a je vhodná pro návštěvníky, kteří se chtějí pohybovat po městě po dobu svého pobytu. Pro turisty, kteří nechtějí často platit za jednotlivé jízdenky, je nejlepší volbou celodenní jízdenka. S touto jízdenkou mohou cestovat po celý den na všech linkách městské hromadné dopravy a ušetří tak peníze oproti koupi jednotlivých jízdenek.

Je důležité si uvědomit, že v Glasgow existují i další typy jízdenek, jako jsou rodinné jízdenky, skupinové jízdenky a jízdenky pro studenty. Tyto jízdenky poskytují další slevy a mohou být pro návštěvníky výhodné, pokud plánují strávit v Glasgow více času.

Jak se dostat z letiště v Glasgow (GLA) do centra města?

Z letiště Glasgow se do centra města dá dostat veřejnou dopravou buď autobusem nebo vlakem. Autobusová linka 747 jezdí z letiště do centra města a zastavuje na několika zastávkách včetně Buchanan bus station. Vlak Glasgow Airport Express jezdí z letiště na nádraží Glasgow Central. Oba tyto způsoby jsou rychlé a pohodlné a cesty trvají přibližně půl hodiny. Pro turisty je nejlepší volbou autobus 747, který je levnější než vlak a nabízí více možností pro výstup v centru města.

Taxi služby jsou také k dispozici na letišti. Ceny se liší podle cíle vaší cesty a můžete je objednat přímo na letišti nebo pomocí aplikace na vašem mobilním telefonu – např. skrz Bolta.

TOP 5 turistických atrakcí, které stojí za to navštívit v Glasgow

 1. Kelvingrove Art Gallery and Museum: Sbírka umění a historie v impozantní budově z 19. století, která zahrnuje více než 22 000 exponátů.
 2. Glasgow Cathedral: Středověká katedrála s historickými reliéfy a výhledy na město.
 3. The Riverside Museum: Moderní muzeum dopravy a technologií s interaktivními exponáty.
 4. The Glasgow School of Art: Slavná umělecká škola s impozantní budovou postavenou slavným architektem Charlesem Renniem.
 5. Glasgow Green: Historický park s fontánami, jezery a mnoha volnočasovými aktivitami v centru města.
Jak se nejrychleji dostat z Prahy do Glasgow?
 1. Letecká doprava: Letecká doprava je nejpohodlnější a nejrychlejší cesta, jak se dostat z České republiky do Glasgow. Mnoho nízkonákladových aerolinek provozuje pravidelné lety z Pražského letiště do Glasgow International Airport. Tyto lety trvají přibližně 2 hodiny.
 2. Autobusová doprava: Autobusová doprava může být levnější než letecká, ale cesta může trvat déle, v závislosti na trase a zastávkách. Mezinárodní autobusové spojení mezi Českou republikou a Glasgow existuje, ale je třeba zkontrolovat dostupnost a cenu jednotlivých spojení.
 3. Vlak: Vlakem se můžete dostat z České republiky do Německa a poté použít vlak do Glasgow. Tato cesta může být delší než letecká a autobusová doprava, ale může být také příjemnější a pohodlnější. Je nutné zkontrolovat dostupnost a cenu vlakových spojení.
 4. Vlastní doprava: Cesta vlastním autem přes Německo a Skotsko může být dobrým řešením pro ty, kteří chtějí cestovat po Evropě a chtějí si vychutnat krajinu. Je nutné si uvědomit náklady na palivo a dálniční poplatky.
Závěr našeho průvodce do Glasgow

Ať už se rozhodnete Glasgow navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Glasgow od 1000 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Glasgow dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Z Glasgow to je do Londýna opravdu kousek – už jste si přečetli náš článek o této anglické metropoli? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro v Londýně

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Glasgow

 • Jaká je cena jízdného v Glasgow?
  • Cena jízdného se liší v závislosti na použitém prostředku dopravy a délce cesty. Jízdné v autobusech se pohybuje kolem £2 – £3, zatímco cena jízdného metrem je kolem £1,50. Taxi služby mají různé tarify v závislosti na délce trasy a čase cesty.
 • Existují nějaké turistické karty, které umožňují neomezený přístup k veřejné dopravě v Glasgow?
  • Ano, Glasgow poskytuje turistickou kartu zvanou Glasgow City Pass, která umožňuje neomezený přístup k veřejné dopravě v celém městě, včetně metra a autobusů. Karta také nabízí slevy na několika turistických atrakcích a restauracích.
 • Jaké jsou časy provozu veřejné dopravy v Glasgow?
  • Autobusy v Glasgow jezdí po celý den a v noci, ale frekvence spojů se může lišit v závislosti na denní době a trase. Metro v Glasgow je v provozu každý den od brzkého rána do pozdního večera a frekvence spojů je v průměru 4-5 minut. Pro více informací o časech provozu veřejné dopravy se doporučuje navštívit webové stránky dopravních společností.
 • Můžu platit hotovostí za jízdenky ve veřejné dopravě v Glasgow?
  • Většina dopravních prostředků v Glasgow přijímá hotovostní platby za jízdenky. Nicméně, některé dopravní prostředky jako například autobusy, mohou přijímat pouze bezkontaktní platby kartou nebo mobilním telefonem.
 • Jaké jsou nejlepší webové stránky pro informace o veřejné dopravě v Glasgow?
  • Doporučené webové stránky jsou stránky dopravních společností jako například First Bus Glasgow, SPT a ScotRail, které poskytují informace o jízdních řádech, cenách a různých tarifech.