26 Pro

Metro v Londýně – mapa, jízdné, doprava | Průvodce 2023

Londýnský metropolitní systém, je rychlá dopravní síť, která obslouží velké části Londýna a některé oblasti okresů Buckinghamshire, Essex a Hertfordshire v Anglii. Je nejstarší a jednou z nejrušnějších metropolitních sítí na světě, s více než 4 miliony cestujících denně.

Metro v Londýně = 11 linek a 270 stanic a 402km tratí

Metro v Londýně se skládá z 11 linek, každá identifikována názvem a barvou. Linky jsou:

 • Bakerloo (hnědá)
 • Central (červená)
 • Circle (žlutá)
 • District (zelená)
 • Hammersmith & City (růžová)
 • Jubilee (stříbrná)
 • Metropolitan (fialová)
 • Northern (černá)
 • Piccadilly (tmavě modrá)
 • Victoria (světle modrá)
 • Waterloo & City (tyrkysová)

Londýnské metro funguje od cca 5:00 do chvíle po půlnoci, s větší frekvencí služeb během špičky. Je to pohodlný způsob, jak se po městě pohybovat, s mnoha hlavními atrakcemi a místy zájmu umístěnými v blízkosti stanic metra. Kromě toho v Londýně funguje řada autobusových a vlakových služeb, stejně jako síť říčních lodí na Temži.

Mapa metra v Londýně pro rok 2023

Plán londýnského metra

Mapa londýnského ke stažení v PDF

Nejdůležitější stanice Londýnského metra – Top 5

 1. Waterloo: Je to nejrušnější stanice na celém londýnském metru a také jedna z nejdůležitějších dopravních uzlů v celém Londýně. Je zde řada vlakových a autobusových spojů, stejně jako řada turistických atrakcí, včetně London Eye, Národního divadla a Southbank Centre.
 2. King’s Cross St. Pancras: Tato stanice je důležitým přestupním bodem mezi londýnským metrem a vlaky v Británii, včetně vlaků do Paříže a Bruselu. Je také blízko mnoha turistických atrakcí, včetně British Museum a Regent’s Park.
 3. Oxford Circus: Tato stanice je v centru obchodní čtvrti Oxford Street a je důležitým přestupním bodem mezi linkami Bakerloo, Central a Victoria. Je také blízko mnoha turistických atrakcí, včetně Buckinghamského paláce a Madame Tussauds.
 4. Liverpool Street: Tato stanice je důležitým přestupním bodem mezi londýnským metrem a vlaky východního Londýna a je také blízko mnoha turistických atrakcí, včetně Tower Bridge a Tower of London.
 5. Canary Wharf: Tato stanice se nachází v finanční čtvrti Canary Wharf a je důležitým přestupním bodem mezi linkami Jubilee a Docklands Light Railway. Je také blízko mnoha obchodních budov a turistických atrakcí, jako je O2 Arena.

Kolik stojí jízdné na londýnskou dopravu?

Ceny jízdného na londýnském dopravním systému, včetně metra, autobusů a vlaků, jsou stanoveny podle vzdálenosti, kterou cestujete a podle toho, zda cestujete během špičky nebo mimo špičku. V současné době (rok 2022) je cena jízdného v metru v rozmezí od 2,40 do 4,90 liber za jednu cestu v závislosti na zóně, do které cestujete, a na tom, zda cestujete během špičky nebo mimo špičku.

Existuje také řada různých jízdenek a karet, které vám umožňují ušetřit peníze na cestování po Londýně. Například Oyster karta je elektronická karta, kterou můžete načíst a použít pro jízdu na londýnském metru, autobusech, vlacích a vláčcích v celém Londýně. Je to levnější než koupit jízdenky na jednotlivé cesty a lze ji použít také na mnoha dalších dopravních systémech po celém Londýně včetně jeho blízkého okolí.

Je také možné zakoupit denní, týdenní nebo měsíční jízdenky, které Vám umožní cestovat po Londýně libovolně neomezeně za určité období. Tyto jízdenky jsou vhodné pro turisty nebo pro osoby, kteří v Londýně žijí a pravidelně cestují.

Je třeba si uvědomit, že ceny jízdného v londýnském dopravním systému se mohou čas od času měnit, takže je vždy nejlepší se ujistit, že máte nejnovější informace o cenách před cestou.

Jak se dostat z londýnských letišt do centra města?

Existuje několik způsobů, jak se dostat z londýnských letišť do centra města:

 1. Metrem: Londýnské letiště Heathrow je přímo propojené s londýnským metrem pomocí linky Piccadilly, která vás dovede do centra města za cca 1 hodinu. Letiště Stansted, London City a Gatwick jsou také propojena s londýnským metrem, ale cesta z nich do centra města bude trvat déle než z Heathrow.
 2. Autobusem: Existuje řada autobusových spojů z londýnských letišť do centra města, včetně autobusových linkových služeb, jako je například National Express nebo Oxford Tube. Cesta autobusem do centra města obvykle trvá déle než cesta metrem, ale může být levnější.
 3. Vlakem: Z letiště Heathrow je možné se dostat do centra města pomocí vlaku Heathrow Express, který vás dovede do Paddington za cca 15 minut. Z letiště Stansted je možné se dostat do centra města pomocí vlaku Stansted Express, který vás dovede do Liverpool Street za cca 45 minut.
 4. Taxíkem nebo soukromým autem: Můžete si také objednat taxík nebo si rezervovat soukromé auto, které vás dovezou z letiště do centra města. Cesta taxíkem nebo soukromým autem bude nejrychlejší, ale také nejdražší možnost.

Je třeba si uvědomit, že cesty z londýnských letišť do centra města mohou být komplikované a že mohou být vyžadovány přestupy na další dopravní prostředky, takže je vždy nejlepší před cestou zkontrolovat cestovní plány a časy spojů.

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ V Londýně

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr našeho průvodce Londýnem

Ať už se rozhodnete Londýn navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Londýna dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Z Londýna to je do Vídně je to pár hodin letadlem – už jste si přečetli náš článek o této rakouské metropoli? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro ve Vídni.

Tak to by pro dnešek stačilo 🙂 Pokud se Vám článek líbil tak dejte like a sdílejte ho na Facebooku. Děkujem