18 Kvě

Metro v Hong Kongu – mapa, jízdné a další praktické informace

Hong Kong je jedním z nejznámějších čínských měst ležících na pobřeží Jihočínského moře. Patří mezi nejhustěji osídlené oblasti světa, ačkoli svým počtem obyvatel se neřadí mezi největší města Číny. Celý název tohoto města je: Zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky Hongkong. Toto město se vyznačuje vysokou mírou autonomie, pouze za ozbrojenou sílu a mezinárodní politiku je zodpovědné hlavní město Peking. Hong Kong je českými turisty často opomíjenou oblastí, ačkoli je v něm k vidění mnoho zajímavých věcí. Pokud sem máte zrovna namířeno, bezesporu oceníte tento článek, který je nabitý tipy nejen z oblasti dopravy.

Zajímavosti z místa

 1. Turisticky nejzajímavějším místem je obrovská socha Buddhy, která se nachází daleko od ruchu velkoměsta. Výlet za ní můžete spojit s výjezdem lanovkou a pokochat se krásou okolní krajiny.
 2. Victoria Peak je vyhlídkové místo, ze kterého se vám naskytne neopakovatelný výhled na celé okolí Hong Kongu. Navštívit ji doporučujeme hned z rána, jinak je vyhlídka plná turistů.
 3. Pokud jste na návštěvě města s dětmi, anebo vám je takový druh turismu blízký, navštivte také místní Disneyland, který je sice o něco menší než americký, ale přinejmenším stejně zábavný.

Základní informace o metru

Hongkongské metro je jinak známé jako systém MTR. První etapa tohoto rozsáhlého systému podzimní dopravy byla veřejnosti představena v roce 1980 a od té doby prošla několika rozšířeními. V tuto chvíli funguje celkem 10 linek, z nichž jedna spojuje také centrum a letiště. Tato rozsáhlá síť má délku něco kolem 210 km. Za jeden běžný den je v průměru přepraveno 4 miliony lidí.

Jízdné

Cena jedné jízdy se pohybuje od 3,5 do 55 hongkongských dolarů (cca 9,5 – 150 Kč), v závisloti na ujeté vdálenosti. Zakoupit si můžete také Hong Kong Octopus kartu, která je v současné době platná nejen na systém veřejné dopravy, ale můžete si s ní zakoupit také jídlo v restauracích a vstupech na některé atrakce.

Obojí si můžete snadno pořídit na kterékoli stanici metra. Za Octopus kartu zaplatíte depozit ve výší 50 hongkongských dolarů a poté je potřeba ji dobýt na požadovanou částku. Pokud k přepravě využijete tuto kartu, budete mít na jízdném slevu.

 

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Disney Resort Line

 1. Sunny Bay
 2. Disneyland Resort
 East Rail Line
 1. Hung Hom
 2. Mong Kok East
 3. Kowloon Tong
 4. Tai Wai
 5. Sha Tin
 6. Fo Tan
 7. Universtiy
 8. Tai Po Market
 9. Tai Wo
 10. Fanling
 11. Sheung Shui
 12. Lo Wu
 13. Lok Ma Chau

Island Line

 1. Kennedy Town
 2. HKU (Hong Kong University)
 3. Sai Ying Pun
 4. Sheung Wan
 5. Central
 6. Admiralty
 7. Wan Chai
 8. Causeway Bay
 9. Tin Hau
 10. Fortress Hill
 11. North Point
 12. Quarry Bay
 13. Tai Koo
 14. Sai Wan Ho
 15. Shau Kei Wan
 16. Heng Fa Chuen
 17. Chai Wan

Kwun Tong Line

 1. Whampoa
 2. Ho Man Tin
 3. Yau Ma Tei
 4. Mong Kok
 5. Prince Edward
 6. Shek Kip Mei
 7. Kowloon Tong
 8. Lok Fu
 9. Wong Tai Sin
 10. Diamond Hill
 11. Choi Hung
 12. Kowloon Bay
 13. Ngau Tau Kok
 14. Kwun Tong
 15. Lam Tin
 16. Yau Tong
 17. Tiu Keng Leng

Ma On Shan Line

 1. Tai Wai
 2. Che Kung Temple
 3. Sha Tin Wai
 4. City One
 5. Shek Mun
 6. Tai Shui Hang
 7. Heng On
 8. Ma On Shan
 9. Wu Kai Sha

South Island Line

 1. Admiralty
 2. Ocean Park
 3. Wong Chuk Hang
 4. Lei Tung
 5. South Horizons

Tseung Kwan O Line

 1. North Point
 2. Quarry Bay
 3. Yau Tong
 4. Tiu Keng Leng
 5. Tseung Kwan O
 6. LOHAS Park
 7. Hang Hau
 8. Po Lam

Tung Chung Line

 1. Tung Chung
 2. Sunny Bay
 3. Tsing Yi
 4. Lai King
 5. Nam Cheong
 6. Olympic
 7. Kowloon
 8. Hong Kong

Tsuen Wan Line

 1. Tsuen Wan
 2. Tai Wo Hau
 3. Kwai Hing
 4. Kwai Fong
 5. Lai King
 6. Mei Foo
 7. Lai Chi Kok
 8. Cheung Sha Wan
 9. Sham Shui Po
 10. Prince Edward
 11. Mong Kok
 12. Yau Ma Tie
 13. Jordan
 14. Tsui Sha Tsui
 15. Admiralty
 16. Central

 

 

 

 

 

 

 

Jízdní řády

Protože systém podzemní dopravdy nepodléhá kolonám, využívá ho mnoho lidí a metro bývá velmi vytížené. Z toho důvodu na něj jen zřídka čekáte déle než pár minut. Provoz začíná už kolem 5 ráno a končí kolem 1 hodiny ranní, v závislosti na konkrétní lince.

Autobusová doprava

Využívat můžete také místní autobusovou dopravu, nebo její kombnaci s metrem. Na jízdu taktéž využjete Octopus kartu, stejnou jako na metro. Autobusová dostupnnost však není tak rozsáhlá, a navíc vám jízda zabere mnohem více času. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do hONG KONGU dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Hong Kong? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Hong Kongu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději apartmány nebo hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Hong Kong navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Hong Kongu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.