10 Čvn

Metro v Shenzhenu – mapa, jízdné a další praktické informace

Shenzhen je jedním z nejzajímavějších a nejdůležitějších měst Číny. Leží v deltě Perlové řeky, sousedí s Hong Kongem a je subprovinčním městem provincie . Shenzhen je jedním z nejrychleji rostoucích měst. Ke konci 70. let minulého století  bylo Shenzhen jen malé rybářské městečko na jihu Číny, a v tuto chvíli už má více jak 8 milionů obyvatel. Pokud se do Shenzhenu zrovna chystáte, určitě oceníte tento článek, který je nabitý informace o místní dopravě i zajímavých místech.

Zajímavosti z místa

 1. Shekou je jedním z centrálních míst Shenzhenu. Můžete se buď projít uličkami, které na rozdíl od zbytku města netvoří jen výškové budovy, zajít si na kávu, nakoupit si a nebo si vzít trajekt do Hong Kongu.
 2. Milovníci historie by neměli vynechat Šen-čenské muzeum, které ve svých výstavách prezentuje především novodobé dějiny. Je rozdělené na 2 sekce – první z nich je zaměřena na 18. a 19. století Číny a druhá z nich se věnuje současné době.
 3. Design Society je dalším muzeem novodobého umění. Jednotlivé výstavy se tu střídají, a proto v každém období narazíte na odlišné téma a umělce.

Základní informace o metru

Metro v Shenzhenu bylo poprvé otevřené v roce 2004. V tuto chvíli je v provozu 8 stanic, které mají celkovou délku trasy 286,2 km. Ta je rozložena do celkem 198 stanic. Město průměrně přepraví 5,5 milionu lidí. V plánu je rozšíření současných linek, ale také otevření nových. Celý projekt by měl být dokončen ještě před rokem 2022.

Jízdné

Jízdné se liší v závislosti na ujetých kilometrech. Za první 4 km zaplatíte 2 juany a za každé další 4 km zaplatíte o 1 juan navíc. Po 12 ujetých km zaplatíte o 1 juan navíc za každých 6 km. Po 24 ujetých km zaplatíte o 1 juan navíc za každých 8 km.

Zakoupit si můžete 3 typy jízdného. První z nich je jednosměrné jízdné v podobě plastového tokenu. Ty si můžete snadno zakoupit v automatu na kterékoli stanici metra.

Druhou možností je tzv. “Shenzhen Tong Pass”, které se vyplatí pořídit při dlouhodobých pobytech. Kartu si lze opakovaně dobíjet v automatech na některých stanicích metra. Při jejím využívání budete mít 5% slevu na jízdném.

Poslední možností je jednodení jízdné, které můžete bez omezení využívat po 24 hodin. Jeho cena je 20 juanů. Děti pod 120 cm mohou za doprovodu rodičů využívat metra zdarma. To samé platí pro důchodce nebo pasažéry se zdravotním handicapem.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka č. 1

 1. Luo Hu
 2. Guo Mao
 3. Lao Jie
 4. Da Ju Yuan
 5. Ke Xue Guan
 6. Hua Qiang Lu
 7. Gang Xia
 8. Hui Zhan Zhong Xin
 9. Gou Wu Gong Yuan
 10. Xiang Mi Hu
 11. Che Gong Miao
 12. Zhu Zi Lin
 13. Qiao Cheng Dong
 14. Hua Qiao Cheng
 15. Shi Jie Zhi Chuang
 16. Bai Shi Zhou
 17. Gao Xin Yuan
 18. Shen Da
 19. Tao Yuan
 20. Da Xin
 21. Li Yu Men
 22. Qian Hai Wan
 23. Xin An
 24. Bao An Zhong Xin
 25. Bao Ti
 26. Ping Zhou
 27. Xi Xiang
 28. Gu Shu
 29. Hou Rui
 30. Ji Chang Dong

Linka č. 2

 1. Chi Wan
 2. Shekou Port
 3. Hai Shang Shi Jie
 4. Shui Wan
 5. Dong Jiao Tou
 6. Wan Xia
 7. Hai Yue
 8. Deng Liang
 9. Hou Hai
 10. Ke Yuan
 11. Hong Shu Wan
 12. The Window of the World
 13. Qiao Cheng Bei
 14. Shen Kang
 15. An Tuo Shan
 16. Qiao Xiang
 17. Xiang Mi
 18. Xiang Mei Bei
 19. Jing Tian
 20. Lian Hua Xi
 21. Fu Tian
 22. Shi Min Zhong Xin
 23. Gang Xia Bei
 24. Hua Qiang Bei
 25. Yan Nan
 26. Da Ju Yuan
 27. Hu Bei
 28. Huang Bei Ling
 29. Xin Xiu

 

Linka č. 3

 1. Yi Tian
 2. Shi Xia
 3. Gou Wu Gong Yuan
 4. Fu Tian
 5. Shao Nian Gong
 6. Lian Hua Cun
 7. Hua Xin
 8. Tong Xin Ling
 9. Hong Ling
 10. Lao Jie
 11. Shai Bu
 12. Cui Zhu
 13. Tian Bei
 14. Shui Bei
 15. Cao Pu
 16. Bu Ji
 17. Mu Mian Wan
 18. Da Fen
 19. Dan Zhu Tou
 20. Liu Yue
 21. Tang Keng
 22. Heng Gang
 23. Yong Hu
 24. He Ao
 25. Da Yun
 26. Ai Lian
 27. Ji Xiang
 28. Long Cheng Guang Chang
 29. Nan Lian
 30. Shuang Long

Linka č. 4

 1. Fu Tian Kou An
 2. Fu Min
 3. Hui Zhan Zhong Xin
 4. Shi Min Zhong Xin
 5. Shao Nian Gong
 6. Lian Hua Bei
 7. Shang Mei Lin
 8. Min Le
 9. Bai Shi Long
 10. Shen Zhen Bei Zhan
 11. Hong Shan
 12. Shang Tang
 13. Long Sheng
 14. Long Hua
 15. Qing Hu

Jízdní řády

Veškeré linky začínají svůj provoz po 6 hodině ranní a končí ho těsně po půlnoci. Jezdí v pravidelných intervalech od pondělí do neděle, ale četnost jízd závisí na konkrétní lince, čase a dni v týdnu. Na metro si ale jen zřídkakdy počkáte déle než pár minut.

Autobusová doprava

Velmi jednoduše lze ve městě využívat také autobusovou dopravu. Přeprava autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných slnicích zdržet. Na jízdu využjete stejnou kartu, jako na metro. Informace o jízdních řádech si také zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Šen-čenu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Šen-čenu? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Shenzhenu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději apartmány nebo hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Shenzhen navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy ze Shenzhen dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.