10 Čvn

Metro v Medellínu – mapa, jízdné a další praktické informace

Medellín je se svými necelými 2,5 milony obyvatel druhým největším městem Kolumbie. Bylo vybudováno v 17. století a je zajímavé především svoji netypickou polohou – nachází se totiž ve výšce 1500 m n. m. a leží uprostřed pohoří Centrální Kordillery. Díky své poloze a tradici si Medellín probojoval pozici mezi nejvýznamější města země. Pokud se ho v nejbližší době chystáte navštívit, neměl by vám uniknout tento článek, který je plný informací nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své návstěvy můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Laguna de Guatape  je městečko, které se nachází nedaleko Mendellína. Zajímavé je především pro své okolí, výhled, ale i díky barevná architektuře v centru městečka. Líbit se tu bude jak milovníkovi přírody, tak i typickému požitkáři, který si bezesporu užije typickou večeři v jedné z místních restaurací.
 2. Zejména turisté s dětmi ocení Parque Explora, který je nabitý zajímavými informacemi, proloženými hrami, ale také akvárii, ve kterých si můžete prohlédnout velký kus podmořského světa.
 3. No a pokud chcete získat vzpomínku na neopakovatelný výhled, nezapomeňte se svézt míst lanovkou Medellin Metrocable. Budete nadšeni.

Základní informace o metru

Metro v Medellínu bylo poprvé veřejnosti představeno v roce 1995, jako první metro v zemi. Samotný systém podzemní dopravy má 2 linky, jejichž celková délka trasy je 31,3 km, a je rozložena do 27 stanic. Ten je však úzce propojený s dalšími typy MHD, a jednotlivé spoje na sebe často navazují. Denně systém podzemní dopravy využije více než 1 milion pasažérů. Vzhledem k propracovanosti systému dopravy se do budoucna zatím žádná rozšíření neplánují.

Jízdné

Zakoupit si můžete buď obyčejný typ jízdného, anebo tzv. “Civic card”, která slouží k přepravě po celém městě jakýmkoli dopravním prostředkem. S touto kartou získáte slevu na jízdném a můžete ji opakovaně dobíjet.

Cena obyčejného jízdného je 2300 pesos, tedy necelých 18 Kč, kdežto s kartou zaplatíte za stejný typ jízdného necelých 16 Kč. Slevu na jízdném mají také senioři nebo studenti. Senioři zaplatí za jedno jízdné necelých 15 Kč a studenti zhruba 8 Kč za jednu jízdu.

Všechny typy jízdného bez problémů zakoupíte na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Seznam všech stanic

Linka A (modrá) 

 1. Niquía
 2. Bello
 3. Madera
 4. Acevedo Linea K
 5. Tricentenario
 6. Caribe
 7. University
 8. Hospital
 9. Prado
 10. Berrío Park
 11. San Antonio Linea B
 12. Alpujarra
 13. Exposiciones
 14. Industriales
 15. Poblado
 16. Aguacatala
 17. Ayurá
 18. Envigado
 19. Itagüí
 20. Sabaneta
 21. La Estrella

Linka B (oranžová)

 1. San Antonio Linea A
 2. Cisneros
 3. Suramericana
 4. Estadio
 5. Floresta
 6. Santa Lucía
 7. San Javier Linea J

Jízdní řády

Provoz obou linek začíná brzy ráno, ve 4:30 a končí kolem 11 hodin večer. Metro funguje každý den, od pondělí do pátku. Četnost jízd se liší v závislosti na konrétní lince, dni a čas jízdy. Nikdy ale na metro nebudete čekat déle než pár minut. Konkrétní podobu jízdních řádu si bez problému zjistíte přímo na místě.

Autobusová doprava

Snadno můžete ve městě využívat také autobusovou dopravu, případně tramvaje anebo lanovku, v závislosti na tom, kam se zrovna potřebujete dostat. Na jízdu využjete stejnou kartu, jako na metro. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Medellínu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Medellín? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Medellínu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Medellín navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Mendellínu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Jak se vám líbil článek?