28 Dub

Metro v Tokiu – mapa, jízdné, doprava

A jsme tu znovu s novým článkem. Dnes se budeme především bavit o „Zemi vycházejícího sluce“ o Japonsku. Abychom byli ještě přesnější, jednat se v našem článku bude o Tokiu. Seznámíme Vás s tím, jak v Tokiu funguje metro, kolik byste za něj zaplatili a další zajímavosti.

Metro v Tokiu – Základní informace

Metro v Tokiu je systém veřejné městské dopravy, který se skládá z 13 linek a více než 300 stanic Je to jedno z nejvytíženějších a nejmodernějších metropolitních systémů na světě, které ročně přepraví více než 3 miliardy cestujících. Dělí se na dvě společnosti: Tokijské metro (Tókjó Čikatecu) a Tóei (Tóei Čikatecu). Tokijské metro je soukromá společnost vlastněná zčásti japonskou vládou, zčásti městským úřadem. Provozuje celkem 9 linek označených různými barvami a písmeny: oranžová – Gynza, červená – Marunouči, šedá – Hibija, modrá – Tózaj, zelená – Čijoda, žlutá – Jůrakučó, fialová – Hanzómon, smaragdobě zelená – Namboku, hnědá – Júrakučó. Tóei je veřejná společnost provozovaná tokijskou vládní agenturou. Provozuje další 4 linky označené čísly.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Tokiu od 1600 Kč na noc

Jízdné v metru se odvíjí od vzdálenosti mezi stanicemi a pohybuje se od 170 do 320 jenů pro jednu jízdu. Metro v Tokiu jezdí každý den od rána do pozdního večera s frekvencí několika minut. Je to rychlý a efektivní způsob, jak se přepravovat po tomto obrovském a rušném městě.

Přehled jednotlivých státních linek

Metro Tokio – Detailní plánek pro rok 2023

Pro zvětšení stačí na plánek kliknout

Pro zvětšení stačí na plánek kliknout

Kolik stojí jízdenky na městskou hromadnou dopravu v Tokiu?

Jízdenky na městskou hromadnou dopravu v Tokiu se liší podle vzdálenosti a typu dopravního prostředku. Obecně platí, že čím dál cestujete, tím více zaplatíte. Zde je několik příkladů cen jízdenek:

Aktuálně nejlevnější ubytování v Tokiu od 1600 Kč na noc

 • Metro: Jízdenka na jednu jízdu stojí od 170 do 320 ¥ podle počtu přestupů a zón. Jízdenka na 24 hodin stojí 600 ¥ a umožňuje neomezené cestování po všech linkách metra
 • Vlak: Jízdenka na jednu jízdu stojí od 140 do 400 ¥ podle délky trasy a společnosti. Jeden den pas stojí od 750 do 1590 ¥ a umožňuje neomezené cestování po vybraných linkách vlaků.
 • Autobus: Jízdenka na jednu jízdu stojí 210 ¥ pro dospělé a 110 ¥ pro děti1. Není možné přestupovat mezi autobusy bez dalšího poplatku.

Pokud plánujete cestovat často po Tokiu, můžete si pořídit kartu Suica nebo Pasmo, které jsou elektronické peněženky, které lze použít pro všechny druhy dopravy v Tokiu i v dalších městech. Tyto karty lze také použít pro nákupy v obchodech nebo automatech. Karta Suica nebo Pasmo má vratnou zálohu 500 ¥, kterou lze vrátit při vrácení karty.

Jízdenky do tokijského metra

Jízdenky do tokijského metra

Kde se ubytovat v Tokiu

Pokud si Tokio chcete opravdu užít, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od čtvrtka do pondělí). Jelikož jsme Tokio již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jaké jsou další druhy veřejné dopravy v Tokiu?

Samozřejmě že v Tokiu nenajdete jen podzemní dopravu ale právě i tu nadzemní, jako jsou vlaky. Ty jsou zase jedny z nejlepších a nejrychlejších. To samé platí u nadzemky.

V Tokiu existuje několik společností, které provozují vlakové linky, jako jsou JR East, Tokyo Metro, Toei Subway a další. Tyto linky se kříží a propojují různé části města a okolí. Některé z nejdůležitějších vlakových linek v Tokiu jsou:

 • Yamanote Line: Tato linka je provozována společností JR East a opisuje kruh spojující všechny hlavní čtvrti a dopravní body celého Tokia Tato linka je zdarma pro držitele JR Pass
 • Chuo Line: Tato linka je také provozována společností JR East a protíná linku Yamanote z východu na západ. Tato linka spojuje například stanice Tokyo, Shinjuku a Kichijoji Tato linka je také zdarma pro držitele JR Pass.
 • Ginza Line: Tato linka je nejstarší linií metra v Tokiu a je provozována společností Tokyo Metro. Tato linka spojuje například stanice Shibuya, Ginza a Asakusa. Jeden den pas na tuto i další linky metra stojí 600 ¥

Pro cestování vlakem v Tokiu si můžete koupit jízdenku na jednu jízdu podle délky trasy a společnosti. Ceny jsou opet velmi vysoké a proto je možná lepší, pokud se budete chystat takhle hodně cestovat, pořídit si Japan Rail Pass.

Japan Rail Pass - nejvýhodnější způsob cestování veřejnou dopravou v Japonsku

Japan Rail Pass – nejvýhodnější způsob cestování veřejnou dopravou v Japonsku

Funguje na stejném základě jako legitka „lítačka“. vyplatí se mnohem více, když si vše velmi dobře propočítáte. Připravte si opravdu tučné konto, pokud budete chtít po japonsku takhle cestovat. Protože už jen za jednosměrnou jízdenku vlakem, zaplatíte v propočtu až 3 000 Kč a cesta trvá třeba jen 2,5 hodiny.

Užitečné odkazy

Má vůbec smysl jezdit autobusem v Tokiu?

Autobusová doprava v Tokiu je méně využívaná než vlaková nebo metrová doprava, protože je pomalejší a méně přehledná. Autobusy jsou vhodné pro krátké vzdálenosti nebo pro oblasti, které nejsou dobře pokryté vlaky nebo metrem. Některé informace o autobusové dopravě v Tokiu jsou:

Aktuálně nejlevnější ubytování v Tokiu od 1600 Kč na noc

 • Jízdenka na jednu jízdu stojí 210 ¥ pro dospělé a 110 ¥ pro děti. Jízdenku si můžete koupit u řidiče nebo použít kartu Suica nebo Pasmo.
 • Není možné přestupovat mezi autobusy bez dalšího poplatku. Pokud potřebujete přestoupit na jiný autobus, musíte si koupit novou jízdenku.
 • Zastávky jsou napsané jen v japonštině a řidiči často neovládají angličtinu. Proto je dobré si předem zjistit název zastávky, kam chcete jet, a sledovat displej uvnitř autobusu.
 • Autobusy jezdí od 5:00 do 24:00 hodin s frekvencí od 5 do 15 minut podle linky a denní doby. V noci je možné použít noční autobusy s vyšším jízdným.

Tokio má dvě hlavní mezinárodní letiště: Haneda a Narita. Záleží tedy na tom, na které letiště potřebujete jet. Některé možnosti veřejné dopravy na letiště v Tokiu jsou:

 • Z letiště Haneda se můžete dopravit monorailem na stanici Hamamatsucho, kde můžete přestoupit na linku Yamanote, která zastavuje na všech důležitých turistických místech. Jízdenka na monorail stojí 500 ¥ o víkendech a svátcích.
 • Z letiště Narita se můžete dopravit vlakem nebo autobusem do centra města. Vlaky jsou rychlejší a pohodlnější, ale také dražší. Autobusy jsou levnější a jednodušší, ale také pomalejší a závislé na provozu. Některé z možností vlaků jsou:
  • Narita Express: Tento vlak jezdí z letiště do několika hlavních stanic v Tokiu, jako jsou Tokyo, Shinjuku nebo Shibuya. Jízdenka stojí od 3000 ¥ do 4000 ¥ podle destinace.
  • Keisei Skyliner: Tento vlak jezdí z letiště do stanice Ueno nebo Nippori. Jízdenka stojí 2470 ¥.
  • Keisei Main Line: Tento vlak jezdí z letiště do stanice Ueno nebo Nippori s několika zastávkami po cestě. Jízdenka stojí od 1000 ¥ do 1500 ¥ podle typu vlaku.
 • Některé z možností dopravy pomocí autobusů jsou:
  • Airport Limousine Bus: Tento autobus jezdí z letiště do různých hotelů a stanic v Tokiu. Jízdenka stojí od 2000 ¥ do 3000 ¥ podle destinace.
  • Tokyo Shuttle Bus: Tento autobus jezdí z letiště do stanice Tokyo s několika zastávkami po cestě. Jízdenka stojí od 900 ¥ do 1000 ¥ podle času odjezdu.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Tokia?

V blízkosti Tokia se nacházejí metropolitní systémy například ve Fukoce, Soulu, Shanghai nebo Taipei. Tato města jsou relativně blízko Tokia a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Závěr

Ať už se rozhodnete Tokio navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Tokiu od 1600 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Tokia dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Tokiu

 • Jaké jsou nejlepší způsoby, jak cestovat po Tokiu?
  • Nejlepším způsobem, jak se pohybovat po městě, je využít metra nebo vlaků, které jsou rychlé, spolehlivé a efektivní.
 • Jaký je nejlepší způsob nákupu jízdenky na veřejnou dopravu?
  • Jízdenky na veřejnou dopravu lze zakoupit v automatech, které jsou umístěny na většině stanic metra a vlaků, nebo na pokladnách. Je také možné využít bezkontaktní karty Suica nebo Pasmo, které umožňují snadný a rychlý přístup ke všem druhům veřejné dopravy.
 • Jaká je nejlepší doba na cestu metrem v Tokiu?
  • V Tokiu může být metro velmi rušné, zejména v ranních a odpoledních hodinách, kdy se lidé přesouvají do a z práce. Pokud se chcete vyhnout davům, doporučuje se cestovat mimo špičku, tj. v raných ranních hodinách nebo pozdě večer.
 • Platí se v Tokiu za jízdu metrem podle vzdálenosti?
  • Ne, v Tokiu se neplatí za jízdu metrem podle vzdálenosti. Místo toho se platí pevná částka, která závisí na zóně, ve které cestujete. Cena za jízdenku se pohybuje od 170 yenů do 320 yenů v závislosti na délce vaší cesty.