11 Bře

Metro v Baku – mapa, jízdné a další praktické informace

Baku je dalším hlavním městem jedné ze zemí bývalého Sovětského svazu. Azerbajdžán je pro Čechy poměrně exotickou destinací, kterou navštěvují pouze zřídka. Pakliže máte zrovna do Baku namířeno, určitě oceníte tento článek, který je nabitý nejen tipy na výlety a zajímavostmi, ale také užitečnými informacemi o místní dopravě.

Zajímavosti z místa

 1. Baku Boulevard si oblíbí především milovníci procházek, západů Slunce a kaváren s výhledem na moře.
 2. Na delší poznávací procházku se vyplatí zavítat do Starého města, které je jedinou památkou na středověk. Malebné úzké uličky, v kontrastu s výškovými budovami nového města vás bezesporu okouzlí.
 3. Nejkrásnější památkou nového města jsou naopak Flame Towers, tři moderní budovy ve tvaru plamene, které vás učarují jak ve dne, tak i v noci.

Základní informace o metru 

Metro v Baku patří k nejdůležitějších dopravním systémům v Azerbajdžánu a jedná se o první podzemní dopravu v Islámské zemi. Momentálně je aktivních celkem 25 stanic, které jsou rozložené celkem do 3 linek – červené, zelené a nedávno otevřené fialové. Jejich trasa je celkem 36,63 km dlouhá. Metro bylo poprvé otevřeno v roce 1957, jako 5. systém metra v Sovětském svazu. Původně fungovalo pouze 5 stanic.

Poukaz na 10% slevu na ubytování na Booking.com

Jízdné

Od roku 2015 bylo jízdné na všech linkách sjednocené a staré lístky nahradily moderní „BakiKart“ karty. Ty si můžete pohodlně zakoupit na automatu ve všech stanicích metra. Na stejných místech je nutné je také dobýt v závislosti na tom, kolik jízd chcete absolvovat. Výhodou této karty je, že se dá využít v autobusové dopravě, na kterýkoli BakuBus. Kartu si můžete nabýt dvojím způsobem. Buď na 45 dní, za necelých 25 Kč nebo si můžete zakoupit 1-4 jízdy za cenu 2,5 Kč.

Mapa metra ke stažení

 

Seznam všech stanic

Červená linka:

 1. Icheri Sheher (İçərişəhər)
 2. Sahil
 3. 28 May
 4. Ganjlik (Gənclik)
 5. Nariman Narimanov (Nəriman Nərimanov)
 6. Bakmil
 7. Ulduz
 8. Koroglu (Koroğlu)
 9. Gara Garayev (Qara Qarayev)
 10. Neftchilar (Neftçilər)
 11. Halglar Doslugu (Xalqlar Dostluğu)
 12. Ahmedli (Əhmədli)
 13. Hazi Aslanov (Həzi Aslanov)

Zelená linka:

 1. Nizami Ganjavi (Nizami Gəncəvi)
 2. Elmlar Akademiyası (Elmlər Akademiyası)
 3. Inshaatchilar (İnşaatçılar)
 4. 20 Yanvar
 5. Memar Ajami (Memar Əcəmi)
 6. Nasimi (Nəsimi)
 7. Azadlig Prospekti (Azadlıq prospekti)
 8. Darnagul (Dərnəgül)
 9. Jafar Jabbarli (Cəfər Cabbarlı)
 10. Shah Ismail Hatai (Şah İsmail Xətai)

Fialová linka:

 1. Memar Ajami-2 (Memar Əcəmi-2)
 2. Avtovagzal (Avtovağzal)

Jízdní řády

Jízdní řády metra jsou pevně dané, ale liší se nejen v rámci jednotlivých linek, ale také dní. Všechny tři linky jezdí od pondělí do neděle, v intervalu od 6 do 24 hodin. Zatímco brzy ráno a v odpoledních hodinách metro jezdí pravidelně každé 3 až 6 minut, o víkendu, nebo v čase, který není příliš vytížený si na něj počkáte i dobrou hodinku. Přesný rozpis si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Autobusová doprava

Spíše než s klasickou autobusovou dopravou se zde setkáte s minibusy, tzv. „maršrutkami“, které jsou pro země bývalého sovětského svazu typické. Specifikou těchto autobusů je, že nemají žádné pevné zastávky, ale zastavují na znamení u hlavních silnic, nebo v místě, které si předem sjednáte.

Od roku 2014 tu ale navíc funguje také „BakuBus“, který zajišťuje dopravdu po celém městě. Využijete na ně stejné jízdné jako na metro. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Baku dostat? 

Rozhodli jste se, že navštívíte Baku? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Baku

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Baku navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Baku dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.