4 Bře

Metro v Alžíru – mapa, jízdné a další praktické informace

Přestože Alžírsko může na první pohled působit jako nezajímavá země, kterou z převážné většiny pokrývá poušť, opak je pravdou. Bývalá francouzská kolonie v sobě skrývá mnoho různých míst, která rozhodně stojí za navštívení. A nemyslete si, že se jedná o nějakou zaostalou zemičku. Alžírsko je jedna ze dvou afrických zemí, kterými vede metro. Jakým způsobem funguje a jak ho můžete využívat se dozvíte v následujícím článků.

Zajímavosti z místa

Co si při návštěvě Alžírska rozhodně nemůžete nechat ujít?

 1. Starobylé městečko Tipaza bezesporu patří k místům, které byste měli navštívit. Nezapomenutelný zážitek vám garantuje značka UNESCO a další zajímavostí je, že toto město je bývalé obchodní centrum, které historicky spadalo pod Řím.
 2. Při návštěvě této slunné země byste rozhodně neměli vynechat také Alžír, kterému se mnohdy přezdívá Paříž Afriky. Je tomu tak z toho důvodu, že architektura města v sobě spojuje dva hlavní prvky – úzké uličky ovlivněné islámskou kulturou a široké bulváry inspirované francouzskou metropolí.
 3. Pokud jste opravdoví gurmáni, rozhodně si nenechte ujít návštěvu dalšího města, kterým je Annabe. Je vyhlášené svou kuchyní, která v sobě spojuje tradiční evropské i arabské chutě.
 4. Město tesané do skály, dříve známé jako Cirta je dalším zajímavou památkou Alžírska. V současné době byste ho našli pod názvem Konstantina. A čím se toto městečko vyznačuje? Přes střed města se totiž stačí skalnatá soutěska, jejímž středem protéká říčka. Dva břehy města spojuje několik mostů, které dohromady vytvářejí nezapomenutelná panoramata.

Základní informace o metru v Alžíru

Metro naleznete pouze v Alžíru, hlavním městě Alžírska. Má pouze jednu linku a poprvé bylo veřejnosti představeno před 7 lety. Celková délka celého systému metra je 9,2 km. Linka 1 spojuje Tafourah-Grande Poste a Hai El Badr. 9 z 10 stanic jsou podzemí a nástupišti širokými 115 metrů. Na tratích se pohybují vlaky se 14 vagóny s celkovou délkou 108m a přepravní kapacitou 1216 lidí. Dopravní systém je schopen přepravit až 41 000 lidí za hodinu. Vlaky jezdí v intervalech 2 minut a provozní doba metra je od 5 do 23 hodin.

Poukaz na 10% slevu na ubytování na Booking.com

Mapa ke stažení

Mapa metra v Alžíru - ke stažení zdarma

Stáhněte si mapu do počítače nebo do svého mobilu, ať jí máte vždy po ruce

Seznam všech stanic metra

 • Place des Martyrs
 • Ali Boumendjel
 • Tafourah – Grande Poste
 • Khelifa Boukhalfa
 • 1er Mai
 • Aïssat Idir
 • Hamma
 • Jardin d’essai
 • Les Fusillés
 • Cité Amirouche
 • Cité Mer et Soleil
 • Haï El Badr
 • Les Ateliers
 • Ain Naadja 1
 • Ain Naadja 2
 • Bachdjarah – Tennis
 • Bachdjarah
 • El Harrach Gare
 • El Harrach Centre

Propojení s dalšími dopravními systémy v Alžíru

Vzhledem k tomu, že systém metra v Alžíru byl vytvořen nedávno, nebylo hladké spojení s různými dopravními systémy zcela dosaženo. Alžír však vyvíjí dopravní systém inspirovaný pařížským stylem, což je možné vzhledem ke skutečnosti, že francouzský vliv byl přímo způsoben tím, že trať  budovala společnost RATP.

Ve městě funguje kromě alžírské metra také trolejbusová doprava. Jedná se o moderní způsob dopravy, který je dlouhý 16,2 km. Vede z východní strany Alžírského zálivu na západní stranu, kde je jediným MHD.

Propojení s alžírským metrem se nachází ve stanici Les Fusilles, kde se napojuje na trolejbusovou stanici v Ruisseau. Trolejbusy jsou provozovány společností RATP a existuje zde systém pro prodej jízdenek, které lze použít jak pro trolejbusy, tak i metro.

Stanice Les Fusilles také zprostředkovává propojení s lanovkou. Představuje to jeden z nejstarších způsobů dopravy ve městě, datovaný od roku 1956. V Alžíru je pět lanových drah: Madania, památník, kulturní palác, Notre Dame v Africe a triolet. Dále je ve výstavbě Bab El Oued a jsou zde další dva.

Nejvytíženějším dopravním prostředkem jsou vlaky RER. Provozuje je společnost Societe Nationale des Transports Ferroviaires (SNTF) a spojující město s předměstími. Většina systému běží paralelně s linkou Alžírského metra, aniž by se připojila.

Autobusová doprava

Kromě metra v Alžíru také skvěle funguje autobusová doprava, která vás proveze nejen v okolí centra, ale také na okraj města. Jeden lístek stojí kolem 20 dinárů a koupit si ho můžete osobně u prodejce.

Spojení na letiště Houari Boumediene v Alžíru

V současné době neexistuje přímé spojení s metrem na letiště. Rozšíření linky 1 je však ve výstavbě, která bude mít konečnou stanici letiště Houari Boumediene. Pro SNTF je plánována nová pobočka, která dorazí přímo na letiště a přichází ze stanic Bab Ezzouar a Dar El Beida.

Nejlepší způsob, jak se z letiště dostat na alžírské metro, je jet autobusem a trolejbusem. Každých třicet minut jezdí autobus, linka 100 od ETUSA, odlétající z letiště do Cite 8 Mai 1945.  Prostřednictvím tohoto systému lze navázat další spojení s metrem Alžír.

Houari Boumediene

Taxi

Ve městě také skvěle funguje taxi. Můžete si ho přivolat jen tak na ulici nebo na místech, kde taxi obvykle stojí. Pro nás Evropany jde o poměrně levný způsob přepravy a taxíky stojí na každém rohu. Je však důležité se na ceně domluvit předem, jinak vám hrozí, že vás místní taxikáři oberou o více peněz, než byste chtěli.

My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Alžíru dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Alžír? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Alžíru

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Doufáme, že vám tento článek pomohl se v dopravě v metropoli Alžírska zorientovat a že se díky němu v Africe jen tak neztratíte. Pokud máte zájem můžete nám sdělit své dojmy z Alžíru dole v komentářích a klidně přihoďte i nějakou tu fotku.

Alžír je jednoznačně zajímavou destinací. My se však naše stránky snažíme neustále rozvíjet a rádi bychom Vás upozornili na další destinace o kterých jsme již napsali. Jako zástupce afrického kontinentu doporučujeme navštívit Káhiru.  Pro milovníky Evropy jednoznačně doporučujeme: Budapešť, Mnichov, Frankfurt, Norimberk, Milán nebo Paříž.  Pro milovníky historie doporučujeme Metro v Londýně nebo v Chicagu. Pokud hledáte naopak něco nevšedního a exotického, tak doporučujeme navštíví Asii. Konkrétní města, které můžeme doporučit jsou Shanghai, Hong Kong nebo Bangkok.